Terve, onko muilla sitä ongelmaa että vaikutus loppuu 3-5 päivän jälkeen ja tulee vielä hevetimoinen masennus ja epätoivo ja kivut iskee täysillä, vaihtelle toko viikottain, muuta pääasiassa näin. On itsellä kyllä masenuusta tai jotakin uupumusta lisäksi ihan tarpeeksi olisi jo niissä. Lisäksi tuohon selkään gabrion pillereitä, isonti annostuksen nyt 5 kpl pvä. saa nähdä auttaako, 3 oli aiemmin. Laastari on 30. Välilevyt on paskana ja varmaan muutakin,eivät meinaa tutkia kunnolla. Kipulinikalle ei pääse,konsultoivat vain. Muutenkin nuo laastarit alkanut tympiä, on ihottumaa ja pitää teippailla että pysyvät. Laittakaa kokemuksia ja vaikka neuvoja. TRamali oli ennen mutt se esti nukkumista kun piristi niin paljon.
Norspan kipulaastari
1
3738
Vastaukset
Tämä pitää aivan paikkansa. Laastarin teho alkaa noin 6-12 tunnin sisällä ja kestää 4-6 vrk:ta ihmisestä riiippuen. Koko laastarin lääkeaine imeytyy verenkiertoon 3-4 vrk:n sisällä. Tämän jälkeen laastarin teho riippuu kipupotilaan aineenvaihdunnasta. Lääkkeen puoliintumisaika vaihtelee 20-70 tunnin välillä, ja sille on annettu yleinen keskiarvo 36 tuntia eli 1,5 vuorokautta. Yleinen ohjeistus on, että annostuksen ollessa kohdallaanvaihtoväli on seitsemän päivää. Tämä on mielestäni monta vuotta Norspania käyttäneenä suht harhaanjohtava. Itsellä vaihto on 5-6 vrk:n välein. Vaihdan laastarin nykyään 5 päivän välein.
Kannattaa jutella lääkärin kanssa. Mikäli hän ei tunne asiaa, seuraava askel on pyytää lähete fysiatrian poliklinikalle. Toinen vaihtoehto on käyttää toista kipulääkettä niinä päivinä, kun Norspanilta on loppunut teho esim. Panacodia tai Tramalia. Mutta se on huono ratkaisu ongelmaan. Jos on varaa käydä yksityisellä fysiatrilla 3-6 kk:n välein, se kannattaa. Vaikka rahat olisivat vähissä, se kannattaa ja on säästämisen arvoinen. Yksityispuolella on myös yleislääkäreitä, jotka ovat tietoisia kipulääkityksestä ja-hoidosta. Kannattaa kysyä paikkakunnan lääkäriaseman neuvonnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803