Miksi Venäjän annetaan öykkäröidä Itämerellä?

vaarallistaöykkäröintiä

Venäjällä on Itämerellä rantaviivaa vain pieni pohjukka Suomenlahden perukalla, sekä toisaalta Königsbergissä, kun taas Nato-mailla rantaviivaa riittää koko Baltian maiden, Puolan, Saksan ja Tanskan rantaviivojen mitalla. Myös Naton lähiliittolaisilla Ruotsilla ja Suomella on pitkä rantaviiva Itämerellä, moninkertainen Venäjään nähden.

Miksi siis Venäjän annetaan öykkäröidä hävittäjineen Itämerellä kuin se muka omistaisi koko meren, vaikka sen osuus Itämeren rantaviivasta on olematon?

23

263

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sieg_heil_unt-donnerwe
    • mitäihmettelet

      Itämeri on venäjän kotirannikkoa
      mutta se ei ole jenkkien, vaikka ne lenteleekin siellä.

      Ethän sinäkään tykkää kun venäläiset tulee Suomen rajoille
      näyttelemään kalustoaan.

      ja millo ne on välittäneet mitä muut sanovat?

      • bnmyuyhg

        Mutta Venäjä ei omista Itämerta, ja USA:lla on täysi oikeus lennellä ja liikkua laivoillaan Itämeren kansainvälisillä vesillä. Venäjä on vain niin peloissaan, mutta se ei oikeuta Venäjän idioottimaista öykkäröintiä.


    • tekee.mitä.haluaa

      Eurooppa on täysin kyvytön puolustamaan itseään sotilaallisesti. EU on pelkkä maatalousjärjestö ilman sotilaallista voimaa.

    • avoinTilitys

      Onneksi Kiinakin tulee harjoittelemaan itämerelle Venäjän kanssa.Pysyy lilliputti ja vasallivaltiot ojennuksessa!

      • sdfgbvdc

        Kiina ei lähde missään olosuhteissa taisteluun Natoa vastaan, sillä USA on aivan liian tärkeä maa Kiinalle. Kiina voi toki harjoitella Venäjän kanssa, mutta vain saadakseen oppia, ei tukeakseen Venäjää.

        Kiina ei ole Venäjän liittolainen, vaikka Venäjä kuinka haluaisi niin ajatella. Kiina on opportunisti, joka vain odottaa Venäjän heikentymistä. Ja sehän heikentyy, koska väkimäärä vähenee, vanhenee ja maa kaikin puolin taantuu koko ajan mm. turhien ja älyttömien sotiensa takia.


    • Dieokleenmiekka

      Aloittajan kysymys, Miksi Venäjän annetaan öykkäröidä itämerellä?
      Syy on vallan yksinkertainen, siksi koska Venäjä voi tehdä ihanmitä tahtoo, KENENKÄÄN PUUTTUMATTA, edes USA ei pysty estämään maailman suurimman valtion tekemisiä, mitä taas tulee sotilaalliseen voimaan, niin KOITTAKAA NYT VIHDOIN TAJUTA ETTÄ MAAILMAN SUURIMMAN YDINASERESERVIN OMAAVA VALTIO VOI TEHDÄ IHAN MITÄ TAHANSA! Menikö perille?
      Samalla asettaisin kysymyksen aloittajalle, MIKSI USA saa ÖYKKÄRÖIDÄ Lähi-idässä? Tietääkseni jenkeillä ei ole rantaviivaa tai maarajaa Lähi-idässä? Korjaa jos olen väärässä?

      • sbnytybv

        Pitihän sen Neuvostoliitonkin olla ikuinen :) Ei Venäjän nujertaminen sitä tarkoita, että se sotatoimilla pitäisi tehdä. USA musersi Neuvostoliitonkin aseettomasti.

        Jos siis koko valtion olemassaolo on epävarmaa, kuten Neuvostoliiton kohtalo osoitti, niin valtio ei todellakaan VOI TEHDÄ MITÄ HALUAA.


      • GestaponKlausBarbie

        En valtiosta tiedä mutta Venäjän armeija voi kyllätehdä IHAN MITÄ HALUAA, kukaan ei pysty estämään!
        Nato on paperitiikeri, Jussi Niinistö teki valtiopetoksen kytkettyään Suomen brittien nopeantoiminnan joukkoihin! Onko Jussi aito nazi, ulkonäkö viittaa vahvasti Siihen!


      • VenäjäOnNatsiValtio

        Ainoat Euroopan neonatsit ovat Putin ja hänen vähäpoikansa trollit.


      • Daeshterotsuomessa

        Ei sitten järjellistä vastausta löydy natotrollilta? Ettei vain itse pride torsti sieltä sireenipuskan takaa tähystä Venäjää? Ei pidä antaa pelolle valtaa, PAKENE, PIILOUDU, HÄLYTÄ, PÄÄSTÄ PASKA HOUSUIHIN SE LÄMMITTÄÄ!
        Polliisin uusi toimintaohje jos sinut aiotaan tappaa matujen toimesta!


      • KaaliaJaKaasua

        Venäjän natsistiset toimet ja hätääntyneiden putinisti trollien ulostuotokset lemahtelevat pistävästi ortodoksis-fasistiselta apartheidismilta kuvottavan kaalikaasun säestelemänä.


    • aseveljetNaapurista

      Putin ja Venäjä on huippujuttu.Olin pari viikkoa lomalla Venäjällä olipa hienoa!Naiset naisia eikä Matuista tietoakaan!

      • tervemenoatakaisin

        Olisit voinut myös jäädä sinne.

        Tai sitten trollaat sieltä tälläkin hetkellä.


    • TämäFakta

      Mun mielestä on enemmän huolestuttavaa se kun Usa/Nato käy täällä pohjolan perukoilla lentelemässä ja esittelemässä sotakalustoaan.

      Väistämättä tulee mieleen, että Usa/Nato yrittää provosoida Venäjää sotilaalliseen konfliktiin.

      Koska onhan tosiasia se, että Usa on lähihistoriassa aina ollut mukana siellä missä soditaan.

      Ja sekin on ymmärrettävää, koska Usa on maailman suurin aseiden tuottaja, Usa:n aseteollisuus on niin valtava, että jonnekin niitä aseita on saatava kaupaksi, vaikka siten että itse provosoi sodankäyntiä milloin missäkin.

      • Sairasmaailma

        Se Warlord elokuva on juurikin tätä päivää,on oltava pahiksia jotta voi olla ns. hyviksiä,jotka suojelee itseään pahiksilta ja siten oikeuttaa toimintansa sekä kaikkien aseiden valmistuksen,ja joka taas pitää voiton tavoittelun ja talouden pyörimässä.


    • trolleille.tiedoksi

      1600-luvulla oli normaalitilanne, kun Venäjä oli kokonaan ilman Itämeren rantaviivaa. Sitten se on röyhkeillä valloituksillaan hankkinut itsensä Itämeren rantamaaksi. Tilanne meni vähän normaalimpaan päin, kun Baltia itsenäistyi ja Venäjälle jäi vain kaksi pikku pätkää Itämeren rantaviivaa.

    • demarienvihollno1

      ..KGB despootit siellä haluavat nostaa profiilia paskanhajuisesta ryssä-kehitysmaasta "kansainväliseksi tekijäksi".
      Ikävää, että Venäjä koheltaa, tuossa joku puhuu ydinaseista. Ne ovat nykyisin käyttökelvottommia. Ne pystytään, NATO MAISSA, torjumaan torjuntaohjuksilla ja myös ballistiset jättiohjukset ovat jo vanhanaikaisia. Siellä vaan on investoitu valtaisat rahat vanhaan roskaan.
      Venäjä on suuri kehitysmaa ,jossa hukutaan omaan paskaan; saasteisiin, korruptioon, totalitääriseen hallintoon. Kehitys ja sivistys olivat juuri ja juuri tulossa esiin idän barbariassa, mutta, ei se onnistu...

    • Ja jenkeillä ei sitä pientäkään pohjukkaa, vaan tuhansien kilometrien päässä omilta rannikoiltaan jaksavat öykkäröidä toistuvasti.
      Mikä siinä on suvaittavaa ja miksi sen pitää tapahtua itämerellä ja suomenlahdella?
      Tuollahan olisi mittaamattomasti jäämeren rannikkoa lennellä, vaan kun se ei tuotakaan sitä jännitettä ulkopuolisille siinä määrin, että voitaisi tuottaa propagandaa jostain uhasta, uhasta jota itse ovat täysin tahallisesti aiheuttamassa.
      Se on paljon jännempäää kokeila kuinka kauan venäläiset jenkkien sirkusta katsovat, ennenkuin hyökäävät johonkin naapurimaahan, että nato ja natottajat pääsisivät leikkimään sankaria ja suurta pelastajaa ja järjestämään ehkäpä vuosien tai kymmenien mittaista sotaa ja kaaosta alueelle.

    • Voi.maata.voi.merta

      Ei sotiin tule ratkaisua jos ei ole sopimusten ehdotonta pitämistä maiden välillä. Erimielisyyksissä on hallittava kompromissien teko ja jokaisen jo olevan maan rajojen ehdoton kunnioitus.
      Aina kun vallanhalu ja suuruudenhulluus ovat arvojärjestyksessä ensimmäisenä järjestetään sota. Syylliseksi valjastetaan joku toinen maa, ei omaa vallanhalua. Kun asenteet ja toiminta muuttuisi rehelliseksi ei sotia olisi, ei yksilöiden eikä kansakuntien välillä ja maapallo kehittyisi eteenpäin. Sodilla tuhotaan kaikki jo rakennettu, rauha, kunnioitus, koko elämä. Sotiin heitetään omaisuuksia jotka kehittäisi maapallon elämää niin että nälänhätä ja kärsimys voitaisiin minimoida kun kansat kunnioittaisi toisiaan ja rakentaisi yhteistä parasta.

    • ..höpöä taas. Ei Nato kokeile eikä häiritse ketään. Nato maat ovat demokratioita, jotka valinneet Naton puolustusorganisaatiokseen. Venäjällä taas hallitsee entiset KGB konstaapelit, joiden koulutus ja sivistys surkealla tasolla. Vanhat Stalinin aikaiset doktriinit kaivettu esiin. ja se tosi-asia, että Venäjä on kehitysmaa, kuin Afrikassa konsanaan, mutta vanhoja aseita kamalat määrät.

      Venäjä öykkäröi tyhmyyksiä, tappaa ihmisiä jopa ydinjätteellä Lontoossa, aiheuttaa napurimailleen konflikteja ja kuolemaa. Ryssä on ryssä ja pitää pitäää kurissa, kunnes tämä despootti varkaat siellä poistuvat "luonnollisia teitään" pois Venäjä äidin vatsasta....

    • takas.vaan

      Venäjä on oikeasti sisämaavaltio, joka on härskisti laajentunut merirajoille. Kyllä heidän pitäisi ymmärtää pysyä siellä Moskovan lähistöllä.

    • Taperniikkus

      Usa on kaikkien nykykonfliktien äiti! VEnäjää syytetään mutta totuus on vallan toinen! USA on DAESHIN äiti yhdessä Israelin kanssa, USA on koko itsenäisyytensä ajan sotinut harvaa poikkeusta lukuunottamatta!
      USAn. Kätyrit käyvät erimaissa jatkuvaa näkymätöntä sotaa, avustavat kaikkia laillisten hallitusten vastustajia ja fanaatikkoja, jenkkien propagandakin saanut suomessa täysivallan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5850
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3497
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      157
      2023
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      223
      1938
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      170
      1697
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1011
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      980
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      64
      964
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe