Nyt on manossa MAAKUNTAMALLI nurin...ameen.

Kepulien lempilapsi vastatuulessa,ilmeisesti haudataan ja mennään kok. malliin jossa alueita huomattavasti vähemmän eli lähempänä kokoomuksen mallia ??!!
6157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kokoomuksen mallihan olihan noin 70 sote-kuntaa. Siihen ei enää palata, koska kuntien pakkoliitokset todettiin perustuslain vastaisiksi.

Äänestä

Mitä joudutaanko me töihin?

Äänestä
  • Höpsis, eihän nyt toki kepulia töihin pakoteta. Jatka vain pankolla makailua niinkuin tähänkin asti.

    Äänestä

Kulje sinä vain kuseksien katuja kuten tähänkin asti, sossu luukku on auki.

Äänestä

Viisi yliopistosairaalaa ja ympärille viisi sotealuetta. Yksinkertaista. Täyden päivystyksen keskussairaaloita saisi olla enemmän kuin nyt on kaavailtu, ehkä parikymmentä. Nykyisessä mallissa on liian pitkät etäisyydet kaakossa, idässä ja pohjoisessa. Tunti, puolitoista on pitkä matka. Myös hyvin varustettuihin päivystäviin sairasautoihin ja sairaskoptereihin panostettava, koska Lappi ja saaristo ovat vaikeat paikat.
Viidellä sotealueella hallintokuluissa säästettäisiin muutaman päivystävän sairaalan ylläpidon verran.

Äänestä
  • Perustuslakivaliokunta hylkäsi viiden sotealueen mallin.

    Täyden päivystyksen keskussairaaloita ei tarvita enempää kuin hallitus on luvannut. Mitä hemmetin järkeä on palkata lääkäreitä kolmeen työvuoroon, jos päivystyspotilaita tulee korkeintaan kerran viikossa. Mistä ne lääkärit edes saataisiin jokaiseen keskussairaalaan? Joskus on paljon järkevämpää on keskittää päivystäviä lääkäreitä vaikka kaksi tai kolmekin yhteen vuoroon laajemmalta alueelta, esimerkiksi uudenvuodenyönä, kun rakettienampujat viettävät typeriä karnevaalejaan.

    Tunnin tai puolentoista matka ei ole mitään. Useimmissa tapauksissa ratkaisevan ensiavun antaa ensihoito- eli ambulanssihenkilökunta potilaan kotona tai onnettomuuspaikalla sekä täydentää hoidon siinä matkan aikana.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ddcf3 kirjoitti:

Kepulien lempilapsi vastatuulessa,ilmeisesti haudataan ja mennään kok. malliin jossa alueita huomattavasti vähemmän eli lähempänä kokoomuksen mallia ??!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu