Onko sinut kastettu väärin?

Raamatun opit pitää perustella ainakin kahden raamatunjakeen avulla, muuten asiaa ei pidetä virallisesti oikeana. Varsinkin tärkeissä opillisissa asioissa opit on pyrittävä perustelemaan hyvin.
Matt 18:16 'että jokainen asia vahvistettaisiin kahden tai kolmen todistajan sanalla.'
2.Kor13:1 Kahden tai kolmen todistajan sanalla on jokainen asia vahvistettava.

Matteuksen kastekäsky:
28:18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
28:19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
28:20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."

Tätä kastekäskyä on mahdollista kritisoida monellakin tavalla mutta nyt keskitytään siihen tosiasiaan, että tässä mainitaan "Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen" kastaminen. Tuota "Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeä" kun ei mainita missään muualla Raamatussa eikä varsinkaan kasteen yhteydessä. Siksi sen käyttäminen ei ole virallista eikä oikein.

Sen sijaan Raamatusta löytyy paljon paikkoja, joissa kaste suoritettiin Jeesuksen nimeen.
Apt 2:38 Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
Apt 8:12 Mutta kun he nyt uskoivat Filippusta, joka julisti evankeliumia Jumalan valtakunnasta ja Jeesuksen Kristuksen nimestä, niin he ottivat kasteen, sekä miehet että naiset.
Apt 10:48 Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen Kristuksen nimeen. Silloin he pyysivät häntä viipymään siellä muutamia päiviä.
Apt 19:5 Sen kuultuaan he ottivat kasteen Herran Jeesuksen nimeen.
Room 6:3 Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
Gal 3:27 Sillä kaikki te, jotka olette Kristukseen kastetut, olette Kristuksen päällenne pukeneet.

Raamattu tuntee vain yhden Jumalan nimen, joka pelastaa, se on se nimi, jota pitää käyttää myös kasteen yhteydessä.
Apt. 4:10 niin olkoon teille kaikille ja koko Israelin kansalle tiettävä, että Jeesuksen Kristuksen, Nasaretilaisen, nimen kautta, hänen, jonka te ristiinnaulitsitte, mutta jonka Jumala kuolleista herätti, hänen nimensä kautta tämä seisoo terveenä teidän edessänne.
4:11 Hän on 'se kivi, jonka te, rakentajat, hylkäsitte, mutta joka on kulmakiveksi tullut.'
4:12 Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman."

Jos Jeesus käski opetuslapsiensa kastaa "Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen", miksi opetuslapset eivät kertaakaan kastaneet siihen nimeen vaan käyttivät aina Jeesuksen Kristuksen nimeä? Mietipä sitä!

Tästä seuraa, että sinut, joka on kastettu "Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen", on kastettu väärin. Sinun pitäisi mennä ottamaan oikea kaste Jeesuksen nimeen.
14212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jeesus on ihan sama asia kuin Isä, Poika ja Pyhä Henki.
Jeesus on Jumala!

Äänestä
  • Ei ole! Yahushua oli radikaali, joka julisti omaa uskoaan ja yllytti kansaa Rooman valtaa ja monijumalaista uskontoa vastaan. Yahushuan teloituksen jälkeen hänestä kirjoitettiin ylistävästi uskon miehenä, josta vähitellen muotoutui koko ajan voimistuva jumaluustarina, legenda. Rikkinäinen puhelin -efekti jatkoi tarinan muokkautumista nykyiseen asuunsa.

    Äänestä

  • Raamatun mukaan Jeesus on Jumala.

    Äänestä

Mutta mikä on Pyhän Hengen nimi?

Äänestä
  • " Mutta mikä on Pyhän Hengen nimi? "
    -hengelliset tarpeesi ovat lahkon harhaanjohtamat.
    katsos, Jumala on vailla kroppaa, henki, ja kun on Jumala, Pyhä, siis Pyhä Henki.

    Uudessa testamentissa Paavali käyttää Jumalasta nimeä Jumala.

    Jeesus nimeä taivaan Isä. Näin myös rukouksessa jossa puhutaan Jumalan nimen pyhittämisestä.

    Äänestä

  • Almanakisti kirjoitti:

    " Mutta mikä on Pyhän Hengen nimi? "
    -hengelliset tarpeesi ovat lahkon harhaanjohtamat.
    katsos, Jumala on vailla kroppaa, henki, ja kun on Jumala, Pyhä, siis Pyhä Henki.

    Uudessa testamentissa Paavali käyttää Jumalasta nimeä Jumala.

    Jeesus nimeä taivaan Isä. Näin myös rukouksessa jossa puhutaan Jumalan nimen pyhittämisestä.

    Vaikka käytetäänkin erisnimen tavoin ja kunnioituksesta vielä isolla alkukirjaimella, Jumala tai Taivaan Isä eivät ole Jumalan nimiä sen paremmin kuin isä olisi isäsi nimi.

    Sanapari "Jumalan nimi" tarkoittaa yksinkertaisesti Jumalaa itseään ja sillä korostetaan erityisesti hänen arvovaltaansa. Aivan kuten järjestökin asian myöntää. Luonnollisesti vain toisessa yhteydessä:

    >>”Nimi” voi merkitä muutakin kuin jonkun persoonan nimeä. Kun sanomme suomessa ”lain nimessä” tai ”terveen järjen nimessä”, emme tarkoita mitään persoonaa vaan sitä, mitä laki edustaa, tai sen arvovaltaa tai sitä, mitä terve järki edustaa tai vaatii. << https://wol.jw.org/fi/wol/s/r16/lp-fi?q=sen arvovaltaa&p=par&r=occ

    Raamatussa ei ole missään vaatimusta, että Jumalaa olisi puhuteltava juuri tietyllä erisnimellä, jotta hän ymmärtäisi häntä puhuteltavan. Pelkkä järjestön olkinukke on myös väite, ettei kuulija muka voisi tietää, mistä jumalasta puhutaan, ellei käytetä erisnimeä Jehova. Nimen käyttö ei ratkaise, sillä mikään ei estä sekoittamasta "oikeaakaan" Jumalan nimeä epäjumalaan:

        Sitten hän otti kullan* heidän käsistään ja muotoili sitä
        kaivertimella ja ryhtyi tekemään siitä valettua vasikkapatsasta.
        Ja he* sanoivat:
           ”Tämä on sinun Jumalasi*, oi Israel,
            se joka johdatti sinut pois Egyptin maasta.”
        Kun Aaron sai nähdä tämän, hän alkoi rakentaa alttaria sen eteen.
        Lopuksi Aaron huusi ja sanoi:
           ”Huomenna on juhla Jehovan kunniaksi.”

    Järjestössä tämä kultainen vasikka on järjestö (de facto).
    – Myöhemmin pakon edessä pelkiksi inhimillisiksi pähkäilyiksi myönnettyjä oppeja väitetään aina ensin kivenkovaan Jehovalta saaduksi hengelliseksi ravinnoksi, Jehovan tahdoksi, Raamatun normeiksi jne.
    – Raamatunvastaistenkin oppien kyseenalaistaminen on uskottomuutta Jehovalle.
    – Järjestöön viittaavan Jehova-nimen painotus, vaikka Jahve myönnetään oikeammaksi.

    Äänestä

Raamatun opit pitää perustella ainakin kahden satujakeen avulla, muuten asiaa ei pidetä virallisesti oikeana. Varsinkin tärkeissä opillisissa asioissa opit on pyrittävä perustelemaan huolellisesti suolikaasulla.
Matt 18:16 'että jokainen asia vahvistettaisiin kahden tai kolmen todistajan äänekkäällä suolikaasulla.'
2.Kor13:1 Kahden tai kolmen todistajan pyllykaasulla on jokainen asia vahvistettava. "

Niin, tämä on tärkeä pointti kirjoittajalta. Ainoastaan siionin suolikaasupäästöjä jt-kokouksissa ei tarvitse kahden-kolmen todistajan todistaa. Ja lisävaatimuksesna vielä erinomainen äänekkyys. Tämä siksi, että hallintoelin on katsonut nimen omaan äänekkään peräilman aivan varmaksi merkiksi pyhän hengen ja aaprabamin läsnäolosta.

Äänestä

Pahalta tuntuu. Entä jos ihminen ei sananmuotoa tiedä tai muista. Lapsikasteessa lapsi ei ymmärrä. Vanhempana otettu kastetilaisuus on niin tunteita täynnä, että sanamuodot varmasti jäävät epäselviksi. Tai olet luullut, että ne ovat oikeat.
Tarkoitatko, että pääsy taivaseen riippuu noista sanoista? Kuoleman jälkeen saat kuulla, että ponnistuksesi ovat menneet hukkaan, koska joku on käyttänyt vääriä sanoja sinun kastetilaisuudessasi.
Ethän sinä itse edes ole niitä sanoja lausunut. Kuitenkin joudut niistä vastaamaan?

Äänestä
  • Ite ei lausuta, mutta siihen mitä lausutaan voi vaikuttaa.

    Äänestä

  • kaikkeeneipidämennä kirjoitti:

    Ite ei lausuta, mutta siihen mitä lausutaan voi vaikuttaa.

    Ei voi! Kyllä kasteen suorittaja uskoo puhuvansa aidoilla sanoilla, kun hän kasteen suorittaa. Se nyt vielä puuttuisi, että hän olisi itse niin epävarma, että kysyisi kastettavalta, mitä sanoja tulisi käyttää. Voiko sellainen kaste edes olla aito?
    "Leipäpappi" selvästi!

    Äänestä

  • Kastan.sinut kirjoitti:

    Ei voi! Kyllä kasteen suorittaja uskoo puhuvansa aidoilla sanoilla, kun hän kasteen suorittaa. Se nyt vielä puuttuisi, että hän olisi itse niin epävarma, että kysyisi kastettavalta, mitä sanoja tulisi käyttää. Voiko sellainen kaste edes olla aito?
    "Leipäpappi" selvästi!

    Tietenkin voi. Jos ajattelee, että kastettaessa käytetään vääriä sanoja, voi mennä toiseen paikkaan.

    Äänestä

"Jos Jeesus käski opetuslapsiensa kastaa "Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen", miksi opetuslapset eivät kertaakaan kastaneet siihen nimeen vaan käyttivät aina Jeesuksen Kristuksen nimeä? Mietipä sitä!"

"Jumalan poika" -käsite ei ollut olemassa, kun tämä oletettu tapahtuma tapahtui. "Jumalan poika" -käsite syntyi satoja vuosia myöhemmin, kun ko. uskonto-oppeihin vääristeltiin Jeesuksen olleen Jumalan poika. Ja oisko niin, että Jeesus oli niin narsisti, että nimitti itseään Jumalan pojaksi ja kasteessa täytyi mainita hänetkin???

Äänestä

Rintti- 7.7.2017 10:29

"Vaikka käytetäänkin erisnimen tavoin ja kunnioituksesta vielä isolla alkukirjaimella, Jumala tai Taivaan Isä eivät ole Jumalan nimiä sen paremmin kuin isä olisi isäsi nimi."
-Ei sitä Jumalan nimeä verrata. Koska Jumala on ainoa ja koska asiasta ilmoittaa Raamattu.

"Sanapari "Jumalan nimi" tarkoittaa yksinkertaisesti Jumalaa itseään ja sillä korostetaan erityisesti hänen arvovaltaansa. Aivan kuten järjestökin asian myöntää. Luonnollisesti vain toisessa yhteydessä:"
-Raamattu ilmoittaa että "pyhitetty olkoon sinun nimesi" ja se tarkoittaa suunnilleen että Jumalaan ei suhtauduta kevytmielisesti. Jota nimen hokeminen, turha, tarpeeton tai peräti väärä käyttö olisi.


"" >>”Nimi” voi merkitä muutakin kuin jonkun persoonan nimeä. Kun sanomme suomessa ”lain nimessä” tai ”terveen järjen nimessä”, emme tarkoita mitään persoonaa vaan sitä, mitä laki edustaa, tai sen arvovaltaa tai sitä, mitä terve järki edustaa tai vaatii. << https://wol.jw.org/fi/wol/s/r16/lp-fi?q=sen arvovaltaa&p=par&r=occ ""
-Tämä vaikuttaa ensimmäiseltä portaalta harhaanjohtamisprosessia. Isä meidän - pyhitetty olkoon sinun nimesi.

Äänestä

=>Raamatun opit pitää perustella ainakin kahden raamatunjakeen avulla, muuten asiaa ei pidetä virallisesti oikeana.

Mikä taho on tuon virallisuuden takana? Lainaamiesi jakeiden kirjoitusaikaan ei ollut Raamattua, oli ainoastaan erillisiä kirjoituksia, joissa ei ollut jaejakoa.

=>Varsinkin tärkeissä opillisissa asioissa opit on pyrittävä perustelemaan hyvin.

Siitä vaan perustelemaan vastaamalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jeesuksen_todistaja kirjoitti:

Raamatun opit pitää perustella ainakin kahden raamatunjakeen avulla, muuten asiaa ei pidetä virallisesti oikeana. Varsinkin tärkeissä opillisissa asioissa opit on pyrittävä perustelemaan hyvin.
Matt 18:16 'että jokainen asia vahvistettaisiin kahden tai kolmen todistajan sanalla.'
2.Kor13:1 Kahden tai kolmen todistajan sanalla on jokainen asia vahvistettava.

Matteuksen kastekäsky:
28:18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
28:19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
28:20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."

Tätä kastekäskyä on mahdollista kritisoida monellakin tavalla mutta nyt keskitytään siihen tosiasiaan, että tässä mainitaan "Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen" kastaminen. Tuota "Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeä" kun ei mainita missään muualla Raamatussa eikä varsinkaan kasteen yhteydessä. Siksi sen käyttäminen ei ole virallista eikä oikein.

Sen sijaan Raamatusta löytyy paljon paikkoja, joissa kaste suoritettiin Jeesuksen nimeen.
Apt 2:38 Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
Apt 8:12 Mutta kun he nyt uskoivat Filippusta, joka julisti evankeliumia Jumalan valtakunnasta ja Jeesuksen Kristuksen nimestä, niin he ottivat kasteen, sekä miehet että naiset.
Apt 10:48 Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen Kristuksen nimeen. Silloin he pyysivät häntä viipymään siellä muutamia päiviä.
Apt 19:5 Sen kuultuaan he ottivat kasteen Herran Jeesuksen nimeen.
Room 6:3 Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
Gal 3:27 Sillä kaikki te, jotka olette Kristukseen kastetut, olette Kristuksen päällenne pukeneet.

Raamattu tuntee vain yhden Jumalan nimen, joka pelastaa, se on se nimi, jota pitää käyttää myös kasteen yhteydessä.
Apt. 4:10 niin olkoon teille kaikille ja koko Israelin kansalle tiettävä, että Jeesuksen Kristuksen, Nasaretilaisen, nimen kautta, hänen, jonka te ristiinnaulitsitte, mutta jonka Jumala kuolleista herätti, hänen nimensä kautta tämä seisoo terveenä teidän edessänne.
4:11 Hän on 'se kivi, jonka te, rakentajat, hylkäsitte, mutta joka on kulmakiveksi tullut.'
4:12 Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman."

Jos Jeesus käski opetuslapsiensa kastaa "Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen", miksi opetuslapset eivät kertaakaan kastaneet siihen nimeen vaan käyttivät aina Jeesuksen Kristuksen nimeä? Mietipä sitä!

Tästä seuraa, että sinut, joka on kastettu "Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen", on kastettu väärin. Sinun pitäisi mennä ottamaan oikea kaste Jeesuksen nimeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu