Tuusulan järven ympäri ja asun rantatiellä. Poikkean myös Paijalan hautausmaalla katselemassa hyvin hoidettua hautuumaata. Mutta nyt olen kokenut pettymyksen. Hautuumaa on kamalassa kunnossa. Kukat on huonoja, roikkuu ja nuokkuu haudoilla sekä ne on pokkinaisia. Eikö kukaan enää huolehdi ennen niin hyvästä kunnosta? Myöskin ruohot on leikattu hautojen päältä ja jätetty hautojen ympäristö ruokkoiseen kuntoon. Ei edes hautakiviä nää ruohojen seasta. Julkeeta. Onko kesän sää vaikuttanut siihen, etteä hautuumaasta ei enää välitetä sateiden takia?
Pyöräilen usein
4
268
Vastaukset
- dontgo
Älä mene sinne hautuumaalle, hautuumaat on kuolleille tarkoitettu.
- mitäihmettälie
Mitä sinä siellä hautausmaalla norkoilet?
Jos siellä hauta, toinen täällä on hieman vinksinvonksin, ei kuulu sinulle.
Se on surun, muistojen ja läheisten paikka, eikä mikään ulkopuolisten viihdepuisto. - typerysköolet
Mitä tuollainen pyöräily muka on, kun pyöräilee, niin ei silloin pysähdellä mihinkään. Koita parantaa aikaasi, ajat täysillä minkä pystyt, silloin kunto nousee.
- Kukkienkastelija
Jos katselit tarkasti, huomasit, että seurakunnan ylläpitämien hoitohautojen ympäriltä kyllä ruohot on leikattu!! Näemmä raha ratkaisee tässäkin asiassa, ehkä verorahat eivät riitä ihan kaikkeen! Odotan kauhulla loppukesää, kun hautakivet peittyvät viidakkoon...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3584265Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1413728KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti862584Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112234Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511907- 1191808
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181798Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095