Samassa gallupissa persuille tyly tuomio.
Mitäs sanot tähän?
Mitäs sanot tähän?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Totuus ja Ylen totus ovat kaksi eri asia. Totuus nähdään ensi eduskuntavaaleissa, mihin Soini tuskin uskaltaa asettua ehdokkaaksi.
Tietysti perussuomalaisten viholliset ylistävät Soinia gallupissa perussuomalaisia kuitenkaan äänestämättä. Tyhmään suomalaiseen gallup uppoaa kuin häkä.
SDP, kok, keskusta, vihreät, vasemmisto ja rkp...........tottakai ne kiittävät arvoistaan luopunutta Soinia ja hänen opetuslapsiaan.
.
Nuo edellä mainitut puolueet saivat Soinin "jäsenekseen", ja siitä kiitettiin "kiitos-gallupilla".
Eihän tässä ole lainkaan kyse YLE:stä. On kyse HS:n teettämästä kyselystä.
Onko taas kokoomusmoguli Eero Lehden Taloustutkimus Oy:n gallupkysely? Jos Petteri Orpon Kokoomus tarvitsee Soinin UuVatteja porvarihallituksen joojoomiehinä EKokoomuspolitiikan jatkamisen takuumiehenä niin Taloustutkimus Oy kyllä avittaa tässä.
Eli keskusta-oikeistolaisesta PROPAGANDASTA vain oli kyse.
Enpä ole pitänyt tiedoitusvälineitä minkään arvoisena enää vuosiin
..VALTAISA+KANNATUS:+2%+KANNATTAA+SOINIA+JA++SIPILÄÄ...suomessa+ei+tavallinen+kansa+enää+muistakkaan+niitä+sosialisti+aivopesukouluissa+opetettuja+asioita...
Onko Soini seuraava pääministeri?
HS:n+julkaisema?
niin+kaikissa+totalitäärisissä+maissa+on+johtajien+suosio+ollut+100%+ellei+peräti+yli
sanoisin,+että+tuo+on+"muunnentua+totuutta"++ja++härski+poliittinen+kannanotto
soini+on+hyödyllinen+maksettu+muuli+ja+HS+tahtoo+
sen+takaisin+samaan+leiriin+vaikka+huijaamalla
soinilla+ei+ole+enää+mitään+äänestettyä+tukea+paikkaansa
se+hävisi+paikkansa
SEN+KUULUISI+POISTUA+SKENELTÄ
sen+paikalla+kuuluisi+olla+Halla-Aho+
eikä+sitä+muuta+mikään+hs+-koijaus
HÄPEÄ+HS
En+kehtaisi+olla+HS:n+toimittaja.+Sinne+pääsee+ja+siellä+
viihtyy+sen+jälkeen+kun+on+käynyt+opissa+Kiinassa,+DDR:n+toimistolla++tai+P-Koreassa
Tuo+on+hyvin+vaarallista,+että+toimittaja+heittäytyy+julistamaan+mielipidettään+
totuutena.+Tuon+lehden+pitäisi+julistautua+läpinäkyvästi+jonkin+puolueen+
äänenkannattajaksi+
EIKÄ+SAISI+VÄITTÄÄ+OLEVANSA+
HELSINGIN++-+SANOMAT
jos+kerran+se+yksi+toisen+jälkeen+-+julkaisee+tällaisia+"totuuksia"
Mitä+tuo+maksoi?
Eihän se gallupin tekijän syy ole kun ihmiset sanovat oman vankan mielipiteensä. Vai onko muka kansa väärässä ja pitäisi vaihtaa?
gallup?
sehän+tässä+on+ongelma.+Luotettavuusstatus+haetaan+väittämällä
että+sen+sanoi:+gallup+tai+asiantuntija.
Kuka+siihen+vastasi?+Kuka+sen+kyselyn+teki?+Miten+vastaajat+haettiin?
Moniko+kyselyyn+vastasi?+
Maksettuja+tutkimustuloksia+voi+tehdä+monella+eri+tavalla.
kysymyksen+asettelu,+vastaajien+laatu+ja+määrä,+tulosten+yksipuolinen+tarkastelu
ja+julkaisu.+
Olen+nähnyt+monta+"tutkimusta"+millä+ei+ole+mitään+muuta+kuin+puuhastelu+funktio.
Voihan+tuonkin+"tutkimuksen"+tulokset+sitten+vääristellä:+esim.+jos++ennen+oli+1%+kannatus,+niin+nyt+on+2%+kannatus+100sta.+Onhan+se+huippuakannatus.
MIETI+AINA+(valitettavasti+joutuu)+pitääkö+tuo+oikeasti+paikkansa,+mieti+tutkimustuloksen+julkistamisen+ajoitusta,+jutun+kohdetta,+mihin+kirjoittaja+pyrkii+jutullaan
..
EI+tuo+näytä+tiedottamiselta+vaan+mainokselta
--
Mikä+sen+tarkoitus+on?+Taputella+soini+takaisin+rattaisiin?
Todella+HÄRSKI+VETO
kokkareet+ja+keskusta+ovat+menettäneet+jo+kaiken+uskottavuuden+ja+
tuo+PS+/+mikä+lie+sininen+tulevaisuus++-+souvi+oli+JÄRKYTTÄVÄ+POHJANOTEERAUS
Miksi et enää käytä entistä nimimerkkiäsi HALLA-AHON ÄÄNESTÄJÄ ja joku numero perässä?
Nimimerkkiä pitääkin vaihdella, ettei google kaiva kaikkia kommentteja kerralla ulkopuolisille esille.
koska en ole HA:N äänestäjä
(vaikea äänestää yhtään ketään)
mutta toivoisin teiltä vähän kriittistä medialukutaitoa
ja ymmärrystä että kaikki kirjoitettu ei ole totta
eikä sana "gallup" välttämättä ole mikään tae
mielipiteen mittaamisesta
NYT RELATKAA JA MIETTIKÄÄ
--- ja miksei aloittaja käytä nimimerkkinään KyykmanninBroidinVeljeä tai IronMikeSS:ää ?
Miksi oi miksi nimimimerkki "ai.äm.ei.robot ", ei vaihda nimimerkkiään nimimerkiksi"Döner.ja.Nakkimuki.Kiitos?"
Soini varoitti persuja, ettei vain yhden asian puolueella tule olemaan kannatusta, eikä tulevaisuutta.
Teillä muilla tuntuukin olevan asioista "YKSI TOTUUS". Neuvostoliitossakin oli niin.
Kaikillahan niillä on se yksi suurempi asia. Kokoomus on paremman väen ja yrittäjien puolue. Keskusta maajussien vartija jne
Hysärin ulostaminen on seiskan tasoa.
Timo Soini itse muotoilee:
"Gallupit eivät äänestä
Eri maiden eliitit ja media menevät yhä uudestaan samaan retkuun. Omista toiveista ja gallupeista muodostetaan käsitys siitä miten maailma ja vaalit menevät.
Missä on ennustajien tulosvastuu? Ei mitään uutta auringon alla. Kuun vaihteessa tulee taas galluppi. Joka ei kerro mitään ensi eduskuntavaalien tuloksesta."
Niitä kysymyksiä tehdään ainakin joskus asematunnelin aukolla, "otetaan kiinni" joku ohikulkija, jolla on kiire töihin.
No aloitus ja gallupin tulos osuivat just asian ytimeen. No PISTE. No että sillä tavalla.
Sinipiika soini on käynyt ostoksilla HS gallupissa
toi sinipiika aika hyvä
Sanon että valemedia voi valegallupoida mun persettä.
kumminkaan lisää suosiota,
joku tässäkään ei pidä paikkaansa,
keksittekö?
Hyysäriin uskova on jälkeenjäänyt tästä päivästä.
Kysely tehty epäselvässä tilanteessa puoluekannatusta ajatellen.
Soinin kannatus/suosi taas tarkoittanee etupäässä hänen selviytymistään ulkoministerinä. Siinähän ei isommin ole moittimista. Helposti vielä tulee verrattua yhtä ministeriä jallituksen keskiarvoon, jolloin Soini pärjääkin hyvin.
Syksyllä vasta puoluekannatukset ovat asettuneet kohdilleen, luulisin.
Ei jaksa raketti nousta ilmaan. Timo painaa liikaa.
Soinin arvostus nousi kansan piirissä heti kun hän pääsi eroon roskasakista, Hakkaraisesta Immosesta, Kikestä, Huhtasaaresta... yms.
Eroon pääsi myös äänestäjistään ja antoi samalla persujen syntyä uudelleen sellaisena, joka sen piti alunperinkin olla, eikä pelkästään Soinin oman egon ja hyvinvoinnin kohottaja.
Mikä helvetin gallup, kokoomus ja sdp -läiset kuulema arvostavat Soinin tekemää työtä ulkomisterinä ,,,siinä sitä sitten onkin gallupia kerrakseen,, kyllä se selvää on että perussumalaisten kannatus on parenpi kuin petturi loikkareitten,,,,,
Enpäs vaan ole nähnyt MISSÄÄN Soinia ylistävien äänestäjien kirjoituksia, en sitten yhtään missään.
Ja ihmekös tuo kun äijä paljastui todella lihavaksi oman edun tavoittelijaksi ja äänestäjiensä pettäjäksi. Kuka helvetissä sitä muka enää missään äänestää?
Ehkä ainoastaan joku kunnon homofoobikko voi Soinia vielä äänestää.
Soinin takia se perussuomalaisten kannatus putosi. Siksi Soinin kannatus on kovaa, kun tekee kokoomus ja keskustalaispolitiikkaa. Perussuomalaisia arvosteltiin hallituksessa siksi, kun he pettivät äänestäjät, ja käänsivät takkinsa. Soini on puuhaillut vain omiaan ulkoministerinä, ja vähät välitti mistään kannatuksista.
Kyllä Soini tulee valituksi uusissa vaaleissa olipa hän missä puolueessa tahansa. Nimi on painava. Tuo ryhmän nimi olisi saanut olla mielestäni UUSI VAIHTOEHTO tai UUSI LINJA. Veikkaan, että perussuomalaisten eri haarat ovat suunnilleen yhtä suuria tulevissa vaaleissa. Halla-Ahon ryhmä käpertyy omaan yksioikoiseen yksinäisyyteensä. Se ei kelpaa Suomessa hallitukseen - suuret puolueet eivät sitä hyväksy mukaan. Se jää räksyttävän rakin osaan, muuta ei ole tarjolla. Pakolaisongelma on koko Eurooppaa koskeva ongelma - se ei ratkea sulkemalla rajat. Mainittakoon, että Saksassa on erittäin suuri maahan muuttaneiden väestönosa. Miljoonia... Saksan talous on puolestaan Euroopassa ykkösluokkaa... Ellei paras Euroopassa.
Saksassa on erittäin suuri maahan muuttaneiden väestönosa.
-ja ongelmat sen mukaiset
Saksan hallitus esitti suunnitelman maahanmuuttajien kotouttamisesta, jossa ehdollistetaan sosiaalietuudet hakijan halukkuuteen oppia saksan kieli ja integroitua saksalaiseen yhteiskuntaan. Muslimiyhteisö tyrmää Saksan viranomaisten vaatimukset muslimien integroitumisesta.
Saksan talous on puolestaan Euroopassa ykkösluokkaa.
-joten miten extraupea se olisikaan ilman haittamaahanmuutoa
Pakolaiskustannukset ylittävät 20 miljardin euron rajapyykin Saksassa.
Ei hallaahon persut pelkällä matuvastaisuudella tule saamaan kannatusta. Politiikassa pitää koittaa ajaa jotain muitakin asioita kuin pelkästään vastustaa pakolaisia ja maahanmuuttoa. Kyllä menisi nopeasti koko Suomi sekasortoon jos hallitukseen valitut ministerit puuhastelisi kaiket päivät ainoastaan pakolaisten vastustusta ja kiinnittelisi rajoja.
Hallitus vääntää kättä miljoonista kun matut varastavat miljardin.
Että mikähän se tärkeä asia siis on?
Gallup kertoi että Kokoomuksen ja Demareiden suosio Soiniin on lisääntynyt, mutta mitä merkitystä sillä on, äänestääkö ne jatkossa Soinia.
Sitten se että Perussuomalaiset äänestäjät ei ole tyytyväisiä puolueen linjaan hallituksessa tulkitaan puolueen suosion romahtamiseksi. Perussuomalaisethan ei ole hallituksessa vaan Soini johon ollaan tyytymättömiä.
No tuo nyt oli odotettavissakin. Halla-aho jäi raapimaan "hiuskuontaloaan" ja kaivelemaan oletettuja genitaalejaan, sekä imemään perSukuonasta sen mitä saatavissa on.
Makeaa mahan täydeltä. ;)
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRq0weRGlz7hqwEgqDPmZpAMANK8zxb3PkgSpa0Eh4ZqXp_pyee
Trololoo, jos Soinia ei äänestä enää ketään aiemmista äänestäjistään, joiden äänien päälle tämä on näyttävästi kussut, niin kuka muukaan sitten äänestäisi tuota omien etujensa perässä juoksevaa takinkääntäjää?
Uusi kookoomuslainen Sini Soini toki saa kaltaistensa hyväksynnän, mitä muuta luulit?
Totta kai palkitsevat Soinin oman agendansa ajamisesta.. sika-Soini se äänestäjänsä pettää.
Otto-Villekin oli suosittu Itä-Karjalassa.
Suvakit yle ja HS ovat vain nyt niin hätää kärsimässä tottuden edessä että pakko keksiä keinoja:) vaaleissa nähdään kuinka sininen tulevaisuus ja keskusta saa kyytiä. Ei jää montaa niistä jäljelle kun Halla-Ahon totuudessa pysyneet persut jyrää. Sitä enne ehtii tapahtua vielä varmaankin terrori isku suomessa ja sen jälkeen halla-ahosta tulee presidentti.
Jep, kuka ihme muka jotain sinistä tulevaisuutta äänestäisi? Ei ainakaan kukaan persujen entisistä äänestäjistä ja se on aika lailla fakta :P
Soinin puolueelle tulossa jytky-3.
Soinin entiselle puolueelle, todennäköisesti. Nykyinen on jo elävää historiaa.
Todellakin, Soini räjähtää.
No, sinipiiat siivoaa.
Takki pyörii kuin hyrrä Soinin päällä.
Kyseltiin siis vain Sipilän, Orpo ja Soinin onnistumista ministerintehtävissään eli kuka huonoista on ollut vähiten huono. Soini teki ison palveluksen muille kuin perussuomalaisten äänestäjille lohkomalla heidän äänestämänsä puolueen. Siksi kilpailevien puolueiden kannattajilla on syytä olla tyytyväisiä Soinin toimintaan.
Soini vaihtoi puoluetta, ja se oli oikein. Soini olikin liian fiksu mies Hakkaraisen, huhtasaaren ja Immosen tapaiseen seuraan.
Fiksu ajattelemaan omaa persettään ja hillotolppaansa, kyllä.
Hyvä että petturit lähti,, nyt liityn taas perussuomalaisiin kun Halla-aho vetää puoluetta,,,,,