tietoa omasta sijoitusrahastosta

t0mpsy

Haluaisin tietää mitä sijoitukseeni kuuluu, kannattaako jatkaa ?

2

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • feafs

      1) tutki rahastoyhtiön raportit ko. rahastosta
      2) tutki tämän hetken markkinatilannetta ja odotuksia kyseisellä markkinalla
      3) mieti, onko sinulla tiedossa parempaa sijoituskohdetta (esim. Norwegianin talletustili saattaa olla tällä hetkellä parempi vaihtoehto kuin rahamarkkinarahasto tai kuolevaan alaan sijoittava osakerahasto)

      • nukkukaa_hyvin

        Ei kannata ottaa vakavasti mitään eikä ketään menneisyyden historiaan pohjautuvaa. Epäluuloisuus kaikkia suosituksia kohtaan uhkapelimarkkinoilla on parempi lähtökohta.

        Kannattaa muistaa, että tekemällä tarpeeksi monta lantin heittoa, niin joskus tulee vastaan sarjan pätkä, jossa on peräkkäin esim. kymmenen kruunaa tai kymmenen klaavaa. Nyt on keskuspankkien epätavallisten konstien tukemana saatu otollisissa olosuhteissa aikaan tuollainen kymmenen peräkkäisen klaavan kaltainen tilanne (varsinkin USA:ssa). Mitä se merkitsee?

        Monta peräkkäistä klaavaa tuskin toistuu kovinkaan helposti uudelleen, jos maailma, siis reaalimaailma, ei ole samalla muuttunut täysin erilaiseksi kuin se oli 30 vuotta sitten.

        Jos reaalimaailma taas on muuttunut täysin toisenlaiseksi, silloin historiatiedoilla ei ole käytännössä juuri mitään arvoa sijoitusten tulevan kehityksen arvioinnin kannalta.
        Silloin jokseenkin kaikki ne, jotka luulevat tai ainakin väittävät tietävänsä ja ymmärtävänsä jotain, altistuvat erityisen paljon täysin ennakoimattomille ja valtavan suurille riskeille. Paras saattaa hyvinkin olla jokin sellainen valtavirran vastainen toimintatapa, mitä ns. asiantuntijatkaan eivät alkuunkaan ymmärrä. Yleensäkin jonkin kasvavan joukon seuraaman menestysstrategian seuraaminen altistaa erityisen paljon suurille riskeille.

        Jos taas reaalimaailma ei ole muuttanut sijoitusympäristöä olennaisesti, silloin tämä poikkeuksellisen pitkäksi muodostunut nousukausi Yhdysvalloissa jää pitkäksi toviksi ainutkertaiseksi ja nousut ja laskut toistuvat jatkossa nopeampaa tahtia.

        Ei siis kannata menettää hyviä yöunia riskisijoitusten kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe