http://vilhelmjunnila.puheenvuoro.uusisuomi.fi/239798-soini-yritti-vallata-puolueen-takaisin
Siinä on paljastettuna demokraattisuudella sekä rehellisellä politiikalla elämöineen Soinin ja hänen rottalaumansa tarina.
Siinä on paljastettuna demokraattisuudella sekä rehellisellä politiikalla elämöineen Soinin ja hänen rottalaumansa tarina.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Hyvä kirjoitus, lukekaa jokainen. Olin itsekin tulossa tätä jakamaan tänne, mutta joku ehti ensin. Hyvä!
Halla-aho pelkäsi unohtuvansa Brysselin kaudellaan 2014-2018. Pienituloisen arki ja penninvenytys on vielä hyvässä muistissa. Pääsihän Halla-aho säällisille palkoille vasta 40-vuotiaana tultuaan valituksi kansanedustajaksi vuonna 2011. Myyräntyö alkoi heti 2015. Saadakseen kansanedustajan sopeutumiseläkkeen Halla-aho tarvitsee kaksi kokonaista eduskuntakautta.
Eihän sitä tarvitse lukea kenenkään blogeja ymmärtääkseen kuvion, Soinilla ei ollut vaihtoehtoja kun sikaosasto oli liikkeellä tarkoituksenaan tuhota Soinin elämäntyön.
Lopputulos on hyvä, nyt halla-aholaisilla on oma puolue ilman poliittista pääomaa, ja Sinisellä vaihtoehdolla on koko poliittinen pääoma ilman rasistin leimaa.
Heko-heko, vai ilman rasistin leimaa! Luepas vaikka Lohelan ja Elon vanhoja puheita ja kirjoituksia!
Puolueen jakaantuminen erotti maltillisen siiven sikaosastosta.
Media ei ole uskaltanut kertoa Soinin juonittelusta puoliakaan. Elämme yhä Kim Il Soinilandissa. Pohjois-Korealaisilla olisi vielä paljon opittavaa suomalaisesta "tiedonvälityksestä".
Soinilainen vähemmistö yritti kaapata vallan. Kertoo Soinin härskiydestä todella paljon.
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/ylen-kysely-uudelle-vaihtoehdolle-pienin-kannatus-perussuomalaiset-nosti-suosiotaan/763421/
Puolueen vihamieliset valtauspyrkimykset käynnistyivät jo edellisenä vuonna, vaikka hallitustyöskentely oli vasta aluillaan. Syitä aina löytyy. Ministerivalinnat kismittivät toisia. Seksuaalimarginaalit kokivat Soinin uskonnolliset näkemykset ongelmana. Tuloksia liian hitaasti. Itsevaltaisuus, jne. Taustalla oli kuitenkin paljolti Halla-ahon yhteistyökyvytön ja riitaisa persoona.
Halla-aho pääsi vuonna 2014 puolueen listalta EU-mepiksi ja koville palkoille muut edut. Olisi pitänyt päästä vielä kansanedustajaksikin seuraavana vuonna.
Hallintarekisterilaki jakoi kansanedustajia aidosti juuri ennen puoluekokousta. Turusen selitykset eivät vakuuttaneet. Puolueen vihamielinen valtaus oli kuitenkin suunniteltu ja valmisteltu paljon aikaisemmin.
Ulkopuolisin silmin vihamielistä valtausta yritti Soini pj-vaalin jälkeen Kepun ja Kokoomuksen johdon kanssa tehdyn ennakkosuunnitelman mukaisesti.
En käsitä, miten voi puhua Halla-ahon tekemästä vihamielisestä valtauksesta. Tottakai molempien ehdokkaiden kannattajat tekivät vaalityötä, Terho jopa näkyvästi puolejohdon avustuksella (tuumaustunnin teatterinäytös, pinssit, jne.). Mikä siitä Halla-ahon vaalityöstä tekee sen vihamielisempää kuin Terhonkaan?
Kommentoin siksi, että asialla on laajempaa merkitystä demokratian ja sen kunnioittamisen kanssa. Sinänsä minun mielestäni kumpkin osapuoli joutaa politiikan historian Ö-mappiin-
Perussuomalainen puolue poikkeaa olennaisesti normaaleista puolueista sen protestinomaisen luonteensa johdosta. Puolueen kärkiteemat ovat kylläkin niitä jotka puhuttelevat ihmisiä, mutta maamme perustuslaki ja kansainväliset sopimukset estävät sellaisen kansallisen lainsäädännön säätämisen joka olisi äkkiväärän siiven mieleen.
Perussuomalainen puolue ei pysty ajamaan tavoitteitaan täysimääräisesti läpi koskaan, ja se tarvitseekin johtoonsa poliitikkoja joilla on hyvät ja luottamukselliset suhteet laajemmaltikin yhteiskunnan päättäviin elimiin. Soini on joutunut omaksumaan yhteistyömallin saavuttaakseen mitään tavoitteitaan läpi, ja hän on tehnyt pitkän päivätyön saavuttaakseen poliittisella kentällä aseman jota voidaan luonnehtia poliittiseksi arvovallaksi, häntä kuunnellaan ja arvostetaan yli puoluerajojen.
Minä ymmärrän halla-aholaisen ajatusmallin siitä, että jäsendemokratialla valitun johdon komennossa mennään, siihen ei ole kenelläkään nokan koputtamista. On silti itsestäänselvää, että halla-aholainen järkähtämättömyys tuhoaa kaikki poliittiset suhteet muihin toimijoihin, ja on hyvä että uusi puolue jatkaa Soinin työtä samalla linjalla.
Halla-aho+kyllä+vakuutti+olevansa+perussuomalaisten+vaaliohjelman+ja+hallitussopimuksen+noudattamisen+takana,+mutta+ei+kelvannut.++Sipilä+ja+Orpo+olivat+etukateen+päättäneet,+etteivät+hyväksy+Halla-ahon+johtamaa+puoluetta+hallitukseen+ja+Sipilä+kävi+naurettavan+kulissineuvottelun+tämän+kanssa.+Juonikuvio+oli+punottu+yhdessä+Soinin+kanssa.
Halla-ahon+yhteistyökyvyttömyydestä+ei+ole+mitään+näyttöä,+kun+ei+edes+ole+annettu+näyttää.+Olihan+Soinikin+niin+yhteistyökykyinen,+että+petti+90+%+vaalilupauksistaan.+Monen+kannattajan+-+minä+mukaanlukien+-+kamelinselkä+katkesi+viimeistään+hallintarekisterifarssissa.
Halla-ahon yhteistyökyvystä saatiin näyttö kun hän ilmoitti haluavansa siirtää Timo Soinin syrjään hallituksesta. Timo Soini oli perussuomalaisen puolueen takuumies hallituksessa, oli selvää että hänen syrjäyttämisensä ajaa persut pellolle hallituksesta.
Vähän omituista. Yhteistyökyky tarkoittaa kykyä tulla toimeen hallituskumppaneiden kanssa, ja siihen ei Halla-aholle annettu tilaisuutta. Kaksinaamaista Soinilta ilmoittaa vetäytyvänsä rivijäseneksi, mutta kuitenkin säilyttää ministerin paikka ja henkilökohtaiset edut.
Halla-ahon maininta Soinin siirtämisestä oli hyvin varovasti muotoiltu, eikä Soini edes yrittänyt yhteistyötä oman puolueensa uuden puheenjohtajan kanssa! Minusta yhteistyökyky oman puolueen sisällä olisi kuitenkin tärkeintä.
No, Soini teki valintansa ja kunniakas ura päättyy historian roskatynnyriin. Kuvaavaa Soinin käytöksen muuttumiselle ministerikaudella on, että hän kuvittelee olevansa korvaamaton. Matias Turkkila mainitsi, että kahdesta Soinin kirjasta ensimmäinen oli me-keskeinen, toinen minä-keskeinen.
Soini itse ilmoitti lopettavansa puolueen puheenjohtajana, joten varmasti tajusi sen, että ei voisi jatkaa enää ainakaan ulkoministerinä. Vaikka Terho olisi voittanut, niin Soini olisi pitänyt siirtää muihin hommiin.
"Nyt yhdessä eteenpäin!", sanoi Sampo Terho Halla-aholle hävittyään vaalin. Samat sanat toisti Simon Elo onnitellessaan Halla-ahoa Twitter-viestissä.
Kovin on tyypeillä kummat käsitykset yhteistyöstä!
Samaa menoa kuin ennekin: "kansalaiset voisivat keskustella vaikkapa eduskunnan lisärakennuksen verhojen väreistä..."
http://2.bp.blogspot.com/-laD-TlMygfk/TkR0eb2AXMI/AAAAAAAAEYQ/I0nBno21uHQ/s1600/lipponen_kansanvalta100v.jpg
Ei tämä mihinkään ole muuttunut.
Politiikasta jotakin edes vähän ymmärtävän kannattaa lukea avauksessa oleva Junnilan kirjoitus. Valottaa hyvin Soinin pirullisuuden pohjatonta syvyyttä. Soini vaikuttaa olevan pahojen henkien oma?
Puoluevaltauksen mahdollisti kohdennettu jäsenhaku, jota hoidettiin nettiryhmien kautta. Itsekin osuin niille sivuille. Useaan otteeseen muistutettiin, että muistakaa äänestää Halla-ahon. Puolueita kissat jossa alettiin ihmetellä yhtäkkiä jäsenhakemusten tulvaa.
Perussuomalaisten sääntöjen mukaan jokaisella jäsenellä on äänioikeus. Se mahdollistaa valtauksen. Muilla puolueilla niin ei ole.
Miten niin takaovesta? Jäsenet valitaan puoluejohdon seulan kautta, sitten vasta anotaan paikallisyhdistyksen jäsenyyttä! Pitäisi tietää, jos olet jäsen! Jäseniä on muuten tullut satoja loikkauksen jälkeen. Millä sen selität?
Halla-ahon kannattajat kävivät vaalikampanjaa ehdokkaansa puolesta ja niin kävivät Terhonkin kannattajat (näkyvästi puoluejohdon tuella). "Vihamielisestä valtauksesta" puhuminen on hokema, jolla yritetään hämärtää demokraattisen vaalin tulos. Saattaa vahvistaa hävinneiden omaa uskoa ja itsepetosta.
KEPU:ssa on aivan vastaava jäsenäänestys puheenjohtajasta. Kun Virolainen hävisi Väyryselle, hän antoi kuuluisan lausunnon "Kansa on puhunut - pulinat pois". Soinilta ei lötynyt samanlaista moraalista ryhtiä, vaan loikkaus oli Terhon häviön varalta jopa suunniteltu etukäteen muiden puolueiden (!!!) kanssa.
Soinistit ovat niljakkeita.
Ilman mainitsemaasi manööveriä hallitus olisi kaatunut, Hullu-uhoa ei olisi voinut päästää kuskin paikalle hallitusyhteistyössä.
Siniset katsovatkin olevansa se puolue joka perussuomalaiset oli ennen Halla-ahon valitsemista puheenjohtajaksi, joten he jatkavat sitä mitä olivat tekemässä ennen persujen muuttumista Halla-ahon puolueeksi. Siniset ovatkin mielestään alkuperäisempiä persuja kuin uuspersut.
Sininen tulevaisuus jatkaa niistä teemoista joita perussuomalaiset ajoivat ennenkuin Halla-aho sotki paletin pelkällä rasistisella maahanmuuttoasialla.
Kiitos. Samaa itsellesi.
Minkälainen seula se mahtoi olla? Tuskinpa heillä oli paljon kykyä tutkia puolueen jäseniksi hakevien tietoja. Uusia jäseniä ylipäätään haluavat kaikki puolueet, persujen puolueen säännöillä tuollainen kaappaus oli aika helppo tehdä.
Sikaporukka kuulehan - juuri noin on muissa puolueissa. Netissä keskustelu omasta suosikkiehdokkaasta on niissä luonnollista ja käytäntö. Soini joka elää yhä faxiaikaa pitää kaikkia nettikeskusteluja salaliittoteorioina häntä vastaan?!
Tämäkin nuori nainen lähti pois persuista 2007. Eikä syyttä.
http://4.bp.blogspot.com/_roSEKk1M3IU/Rdr8NAXXRXI/AAAAAAAAAAY/mZfeiKGJPyk/s320/Laura 20.2. 002.jpg
Siniset jatkaa Perussuomalaisen puolueen työtä. Hahon porukka valitkoon nasse-ryhmälleen uuden ja sille sopivamman nimen.
Soinilaiset loikkasi, mutta onko uusi ryhmä enää soinilaiset, vaan onko he elolaisia. Minusta tuntuu siltä, että Soini ei enää ota vakavasti uuden puolueen perustamista, vaan jättäytyy politiikasta kokonaan pois.
Nyt täytyy elolaisten yrittää omilla eväillä saada kannatusta, eikä ratsastaa soinilaisuudella. Sillä se tulee kostautumaan taas valheena, kun äänet tulevat soinilaisilta. Elolaiset tai terholaiset voisi tehdä niin kuin Väyrynen, että kannatus pitää saada omilla ansioilla.
Soini oli oman aikansa toimintasankari, hän rakensi lähes nollasta puolueen jolle mitattiin parhaimmillaan yli 24 prosentin gallupkannatus.
Puolueen kannattajisto oli kirjavaa sakkia, mutta ensisijaisesti kristillissosiaalinen arvopohja hillitsi pahimpien rasistien rynnistystä joukkoihin. Tuo arvopohja oli sikälikin hyvä, että se takasi tietyn ihmisarvon kunnioituksen meidänkin hyväksyttäväksi jotka olemme ateisteja.
Pohja Siniselle tulevaisuudelle on vahva, eikä puolue kaipaa enää oppi-isiä vaan aktiivista kenttäväkeä joka vie viestikapulaa eteenpäin.
Soini on luopiosinisten ainoa sotahevonen. Kun hän väistyy pii-paa-kokoomuksen järjestämälle vihreälle oksalle, jäljelle jäävät vain kokoomuksen perskärpäset Elo, Terho sekä muut luuseripipanat.
Hyvä+kirjoitus+Junnilalta.+Valitettavasti+99%++soinisteista+ei+ymmärrä+mitä+siinä+lukee.
Katkeran miehen katkera sepustus.
Näin kommentoi oikea soiniuskovainen :-D
Eipä näkynyt puolueen sisältä minkäänlaista kritiikkiä Halla-ahoa kohtaan, ennen kuin hänet valittiin puheenjohtajaksi. Pidettiin hyödyllisenä idioottina, joka tuo puolueelle ääniä. Nyt sitten huudetaan kitarisat väpättäen rasistia. Mihin on unohtunut esim. Lohelan ja Elon rasismilla ratsastaminen vaalikampanjoissaan?
Halla-aho on enemmän maahanmuuttokriittinen kuin rasisti, joskin ylilyöntejä on hänellekin menneinä vuosina sattunut. Siinä vaiheessa hän ei edes suunnitellut valtakunnan politiikkaan lähtöä . Noilta ajoilta on lehtijuttu, jossa mies saa puhua avoimesti:
http://www.city.fi/ilmiot/jussi halla-aho/2921
Muuten olen sitä mieltä, että valitut varapuheenjohtajat ovat Ö-luokan sakkia. Kuten joku palstalla mainitsi: krestionistihörhö, perusjuoppo ja kokaiinidildoilija.
Mihin on unohtunut Jussi Niinistön Valkoinen rintama öyhötys?
Hyvä avaus!
Paljon asiaa tuossa avauksessa. Kannattaa lukea.