Wanha lieksalainen, kirkkorannan lautturi

1800-luvulla Pielisjärven pitäjässä oli useita losseja Lieksanjoen yli kun tiestöä rakennettiin ja tiet alkoivat olla hevosilla ajettavassa kunnossa.

Eräs losseista liikennöi kesäisin nykyisen kirkkorannan ja pappilanrannan välillä kuljettaen matkustajia ja rahtia molempiin suuntiin. Molemmilla rannoilla oli kivilaituri, josta noustiin lossina toimineen veneen kyytiin. Kirkon puoleisella rannalla sijaitsi lossitupa, jossa lossari majaili silloin kun ei ollut kyyditettäviä. Pappilan nurkalla oli soittokello, jolla matkustajat hälyttivät vastarannalla majailevan lossarin lossituvasta.

Lossarin tehtävänä oli matkustajien kuljettaminen kesäaikaan joen yli vuorokauden ajasta riippumatta. Talvisin käytettiin jääteitä ja –polkuja.

Vuonna 1887 valmistui ensimmäinen silta Lieksanjoen yli. Silta oli puinen ja se sijaitsi samalla paikalla kuin nykyinen kaarisilta.

Lossin toiminta loppui sillan valmistuttua.

Lähde: Pielisjärven historia 1865 – 1920 osa IV

15

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laarinen

      Kiitos tuo olikin mielenkiintosta tietoa. Olet oikea lieksalaisten tietolaari.

    • Minun lapsuudessani ja nuoruudessani 40- ja 50-luvuilla Lieksan kaarisiltaa sanottiin lieksalaisten keskuudessa ”tanskalaiseksi sillaksi” sen suunnitelleen tanskalaisen insinööritoimiston mukaan. Kaarisilta-nimitystä en muista käytetyn silloin ja uskon Kaarisilta-nimen vaihtuneen myöhemmin virallisempaan käyttöön. Olen käyttänyt nykyistä siltaa jo kahdeksalla vuosikymmenellä, enkä pane pahakseni uuden sillan rakentamista nykyisen tiensä päähän tulleen tilalle.

    • hissanmaikk

      Älä komuttja sösssötä kun eeettune asiaaa

      • Komuttja.Eeettune

        Huomenta älykääpiö! Koetahan rauhoittua ja levätä vielä muutama tunti kun näet vielä kaiken kahtena.


      • muumimuamo

        "Jos uuden sillaan nään ja sateen kaaren pään"...Tehdään uusi uljas silta palvelemaan niin kykylieksalaisia ja etenkin tulevia uusia nuoria sukupolvia....Vanhat kääkät voisi unonhtaa silta-asiat ja antaa sijaa nuoremille. Luusisin, että tämä kaupunki elää ehtoa eloista vielä vuosikymmeniä......


      • aikuisuutta.kehiin

        Ei ole asiallista nimitellä ihmisiä kehitysvammaisiksi.


      • kemitysvammaton
        aikuisuutta.kehiin kirjoitti:

        Ei ole asiallista nimitellä ihmisiä kehitysvammaisiksi.

        Sana kehitysvammainen ei ole haukkumasana. Ennen muinoin kehitysvammaiset suljettiin hullujenhuoneisiin. Nykyään he saavat asua omissa kodeissaan tai heille tarkoitetuissa laitoksissa ja liikkua vapaasti keskuudessamme.

        Ennen kehitysvammaisia nimiteltiin hulluiksi, ääliöiksi, vähä-älyisiksi, idiooteiksi, jälkeenjääneiksi, jne. Nyt heitä kutsutaan virallisesti kehitysvammaisiksi.

        Voihan olla, että muutamat palstan kirjoittavat haluavat tahallaan esiintyä kehitysvammaisina. Tällainen tulkinta tulee mieleen heidän sekavista kirjoituksistaan ja ihmeellisten sekä inhottavien asioiden ihannoimisistaan.


      • ei.haukuta.ei
        kemitysvammaton kirjoitti:

        Sana kehitysvammainen ei ole haukkumasana. Ennen muinoin kehitysvammaiset suljettiin hullujenhuoneisiin. Nykyään he saavat asua omissa kodeissaan tai heille tarkoitetuissa laitoksissa ja liikkua vapaasti keskuudessamme.

        Ennen kehitysvammaisia nimiteltiin hulluiksi, ääliöiksi, vähä-älyisiksi, idiooteiksi, jälkeenjääneiksi, jne. Nyt heitä kutsutaan virallisesti kehitysvammaisiksi.

        Voihan olla, että muutamat palstan kirjoittavat haluavat tahallaan esiintyä kehitysvammaisina. Tällainen tulkinta tulee mieleen heidän sekavista kirjoituksistaan ja ihmeellisten sekä inhottavien asioiden ihannoimisistaan.

        Olen samaa mieltä. Kehitysvammaisuuden lisäksi meissä on myös kuulovammaisia, näkövammaisia, liikuntavammaisia jne.


    • siltarumpu

      Minä kuulin vain sillaksi sanottavan koko lapsuuteni.

      • Sillaksi minäkin kuulin sitä usein mainittavan. Olihan se pitkään ainoa joen ylityspaikka kauppalan ja Pielisjärven kunnan välillä.

        Vuonna 1958 valmistui Lieksanjoen riippusilta työvoiman liikkumista varten. Enso-Gutzeit Oy rakensi riippusillan väliaikaiseksi sillaksi voimalaitostyömaata varten. Silta oli ensimmäinen rakennelma voimalaitostyömaan alkaessa vuonna 1958. Siltapiirustuksen nimi oli ”väliaikainen silta Lieksanjoen yli”. Silta oli leveämpi kuin nykyinen Lieksan kaupungin rakennuttama uusi silta ja sillalla sallittiin henkilöautoliikenne. Myöhemmin autoliikenne kuitenkin kiellettiin.

        Väliaikainen silta oli käytössä yli nelisenkymmentä vuotta. Enso-Gutzeit Oy lahjoitti huonon sillan Lieksan kaupungille.

        Kantatien silta valmistui lähelle muinaista 1800-luvun lossireittiä vuonna 1964, joten tuolloin pääsi ylittämään Lieksanjoen autoillenkin kolmesta kohti. Pankakoskella oli myös silta Lieksanjoen yli.


    • Wanhalta hyvä aloitus ja hän vastasi erään toisen aloituksen myötä esitettyyn kysymykseen hyvin. Ymmärrän hänen syynsä, miksi ei halunnut kirjoittaa selkeyden ja aisayhteyden koossa pitämisen vuoksi jo osittain pilattuun ketjuun. Toki täälläkin tämä eräs ko. häirikkö jo sotkee asiallista ketjua ja keskustelua. Minkäpä sille voi, kun ei joillakuilla ole sitä netiketin ja korrektiuden edellyttämää taitoa, halua tai kykyä olla asiallinen tänne viestitellessään.

      Tämänkaltaiset aloitukset ovat palstan parasta antia. Monella on lukuharrastus toisaalla, jos nyt sitten lukuharrastusta on ensinkään, mutta täältä on näin ollen mahdollista saada paikkakunnan aitoa historiantuntemusta, joka ainakin osalle meistä on mielenkiintoista ja mukavaa asioiden esiin tulemista.

      Kun asian kertoo oikein ja hyvin, kuten wanha tuossa aloituksessaan, lukija voi eläytyä mukavasti mielikuvissaan1800-luvun Pielisjärven aikaan ja nähdä asioiden tapahtuvan senaikaisen ajanmukaisesti, silloin eläneiden ihmisten toimesta. On kuin lukisi hyvää kirjaa, ja näkee mielessään sen ajan ihmiset omissa askareissaan, touhuisaan, ylittämässä eri syistään, eri kulkuneuvoillaan Lieksan jokea. Näin toimii ainakin minun ajatuksenjuoksu, ajatukseni. Sanoisin, että osa meistä on vanhan liiton muistelijoita, ja toiset taas sitten eivät sitä oikein hyväksy ja ymmärrä, vaikka ehdottomasti pitäisi.

      Tämänkertaisen kappalevalintani tein ajatellen häiriköitä ja jotenkin silta-asioihin liittyen. Toivon heidän saavan sen myötä maniaansa helpotusta. Tästäkin huolimatta, synkkyys heitettäköön pois.

      https://www.youtube.com/watch?v=rzN6Ms0Th8U

    • kamuttaja

      Minä kuulin yleisimmin, sanottavan vain sillaksi ja myös pitkäksi sillaksi.
      Olihan se tietysti pitkä, sen ajan mittapuun mukaan.
      Kaarisillaksi taisivat alkaa sanoa, kun uusi silta valmistui.

    • nykyään.Turun.seudulla

      On ilo lukea noita teidän tietäjien juttuja. Jos ei niitä olisi niin lopettaisin tämän sivuston seuraamisen. Meillä on isä hankkinut kakki sieltä julkaistut historia ja olen lukenut ne kaikki. Täällä on kuitenkin tullut paljon sellaista mitä ei niissä kirjoissa< ole kerrottu.

      • pystyiset.korvat

        Tässä kommentissa oli ja on jotain kaikkea inhimillistä. En menisi edellistä mistään moittimaan. Turun seudulla ei ole kaikilla Lieksasta lähteneillä helppoa murteen ja muun kanssa;)

        Ja puruista puheen ollen, niin märkää, meriä lukuun ottamatta, ei ole, ettei joskus kuivaisi. Ajatus se vasta joskus kuivakas onkin. Siihen lisää mettä;)


      • nykyään.Turun.seudulla
        pystyiset.korvat kirjoitti:

        Tässä kommentissa oli ja on jotain kaikkea inhimillistä. En menisi edellistä mistään moittimaan. Turun seudulla ei ole kaikilla Lieksasta lähteneillä helppoa murteen ja muun kanssa;)

        Ja puruista puheen ollen, niin märkää, meriä lukuun ottamatta, ei ole, ettei joskus kuivaisi. Ajatus se vasta joskus kuivakas onkin. Siihen lisää mettä;)

        Olet aivan oikeassa on tämä murre sen verran kahelia ettei oikein ymmärrä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      174
      5024
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3626
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      40
      2628
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2278
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      99
      2198
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2077
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      72
      2071
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      88
      2023
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1536
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      113
      1453
    Aihe