Kuka tämä on? Kusymys tulee kuvan postaamisen jälkeen, kun laitat osoittimen päälle. Ei näin, vaan näin:
Kuka hän on?
Kuka hän on?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei sen tarvitsekaan osata periaatteessa lainkaan Suomen kieltä. Facebook on jenkkifirma ja sen kotikieli on englanti.
Etkä taida osata sinäkään. Oletko sinäkin huonon suomenkielen kannalla?
Olen. En todellakaan aio edes yrittää kirjoittaa pilkulleen oikein jossain Suoli24.fi:ssa. Tämä ei ole äidinkielen koe perkele! Käytän muutenkin sujuvammin englanninkieltä koska olen ollut tietokoneiden kanssa tekemisissä koko elämäni ajan ja työkieleni on pitkälti englanti. En välitä teidän isänmaallisten vaalimasta suomenkielestä enkä sen kohtalosta pätkääkään.
Ei englannin kielellä kohta mitään tee, vaikka suurin osa nuorista osaakin sitä. Vanhempi ikäluokka vähemmän.
Kohta pelkästään vaaditaan arabian kielen osaamista, joten tuo ynseä englannin osaaja voi aloitella opiskelemaan arabiaa.
Tälle englannin maisterille joka ynseästi haluaa unohtaa Suomen kielen, että ei hän Suomen historiaa ole koulussa lukenut.
Olisi hyvillään , että se on Suomen kieli, eikä venäjän.
Suomen kielessä voidaa kysyä:"Kuka tämä on?" Tarkoitettaessa ihmistä. Ihan oikein se on.
Ei se oikein kauniilta kuulosta.
Kuka tämä on?
Joku hullu vaan.
Kuka tämä on?
Juoppohullu vaan.
Kuka tämä on?
No luuseri Sepi se vaan on.
Niinkö? Lol :D
kyllä. "hän"-persoonapronominia suomalainen käyttää korkeintaan lemmikistään. muut on "toi", "se" jne...
Vaikkapa valokuvasta voi kysä, "kuka tämä on". Tai jos kolmas henkilö on läsnä, jota yksi ei tunne, voi aivan hyvin kysyäomalta tuttavaltaan, "kuka tämä on".
Ei pidä sekoittaa pronomineja keskenään. On muitakin ihmistä tarkoittavia pronomineja kuin persoonapronominit.
Samalla tavalla voi kysyä, "kuka tuo on".
Kuka käyttää facebookkia vielä? Nyt on jo 2017 :D
Suomen kielen osaaminen on ehdottoman tärkeää
jos facebook ei osaa taivuttaa ikä sanan MONIKON ELATIIVIA
en käyttäisi moista härpäkettä
mutta voin tietenkin ohittaa paskakieliset ulkomaalaiset virheet niiltä joilla on kauhea hinku opiskella suomea täydellisesti kuten Hardwick tankki täyteen
Kadehdin kuitenkin
hollantilaisia jne. jotka puhuvat sujuvaa englantia ja saksaa
venezuelalaisia jne. jotka puhuvat sujuvaa espanjaa ja englantia
inhoan pakkoruotsittajia, jotka aihettavat suomalaisille kielivamman
Peruste VIERAAN kielen valinnalle ei ole väkimäärä vaan kirjallisuus tiede ammatti
englannin lisäksi hölmö hakukone antaa tärkeimmätkielet, kommenttini perässä
•Mandarin ei edes harkita
•Arabic ei edes harkita
•Spanish vanhempana 40 jos haluaa tämän kulttuurin
•German oikea valinta
•Portuguese ei
•Russian diktatuurikieli ei ehkä saa edes viisumia
•French oikea valinta
•Japanese ei edes harkita
Onko sinulla joku kielikammo? Kielihän on ihmisen rikkaus.
Ei pidä suhtautua kieleen poliittisin perustein.