Lääkkeet nostaa painoa?

Mitkä lääkkeet voivat aiheuttaa voimakasta lihomista lyhyessä ajassa?

Onko lihominen väliaikaista ja palautuuko paino takaisin normaalin kun lääkitys loppuu?

Kuinka helposti näitä määrätään ihmisille ja mihin vaivoihin?

Mikäli lääke aiheuttaa lihomista niin voiko lihomista hillitä?
91113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ainakin Tyrazolin syönti nostaa. Varmaan voi hillitä painonnousua, kun vähentää syömistä ja liikkuu enemmän.

Äänestä
  • Jos sulla Tyrazol nostaa painoa, on se ihan omista elintavoista kiinni. Tyrazol normalisoi kilpirauhasen toimintaa. On huomattavan paljon loogisempaa sanoa, että Tyrazol katkaisee laihtumisen, ilman sitä lääkettä ihminen tai eläin laihtuu - huomattavasti, jos siis on kilpirauhasen liikatoiminta.

    Äänestä

Ainakin psyykelääkkeet lihottaa. Lisäävät nälän tunnetta ja hidastaa aineenvaihduntaa.

Äänestä

Joo psyyken lääkkeet nostaa painoa.

Äänestä

Lääkkeet voi jakaa viiteen ryhmään. Painoa laskevat, painoneutraalit, vähän ( n 2 kg) nostavat, kohtalaisesti (n 3-4 kg) nostavat ja voimakkaasti ( 4-5 kg) nostavat. Luvut on keskimäärin ensimmäisen 3 kk:n aikana. Yleensä sivuvaikutukset on voimakkaimpia alussa ja laantuvat käytön jatkuessa. Psyykenlääkkeitä on kaikissa näistä ryhmistä.

Voimakkaimmin painoa nostavia lääkkeitä ovat mm. eräät toisen polven psykoosilääkkeet, joita käytetään vaikeahoitoisen skitsofrenian hoitoon. Näitä ei käytetä ensisijaisesti, vaan vasta jos muu lääke ei auta.

Masennukseen käytettävistä lääkkeistä eniten painoa nostava mirtazapiini kuuluu kohtalaisesti painoa nostaviin. Monet psykoosilääkkeet kuuluvat myös kohtalaisesti painoa nostaviin. Näitä käytetään jos paino on alipainon puolella, ruokahalu huono esim masennuksesta johtuen tai jos sairaus on niin vaikea että ensijaista on hoitaa sairautta ja painon nousu on toissijainen ongelma.

Vähän painoa nostavat lääkkeet ovat usein fyysisen terveyden tai sairauden hoitoon tarkoitettuja lääkkeitä. Esim osa e-pillereistä nostaa vähän painoa.

Painon nousu johtuu useiden lääkkeiden kohdalla eniten kylläisyyden tunteen viivästymisestä. Kun syö, niin kestää tavallista pitempään, että aicot saavat vatsasta viestin, että on syöty tarpeeksi. Tämän asian kanssa oppii elämään kun harjoittelee. Tärkeää on yleinen elämänhallinta, riittävä lepo, säännöllinen ruokailu, lautasmallin mukainen kohtuullisen kokoinen annos sekä turhien mielitekojen tunnistaminen ja hallitseminen. Ylimääräinen energia tulee ravinnosta eikä lääkkeestä. Lihomiseen voi vaikuttaa ruokailulla ja liikunnalla, mutta se ei ole aina helppoa, koska se ei yleensä ole helppoa terveellekään ihmiselle, ja lääkettä tarvitsevalla on lisäksi sairaus, joka vaikeuttaa keskittymistä painonhallintaan, esimerkiksi masennus tai psykoosisairaus. Kyllä se silti on mahdollista ja moni on onnistunutkin.

Äänestä
  • Mistähä oot kuullut tuon teorian kylläisyyden tunteen viivästymisestä? Voiha siinä olla perääkin. Aineenvaihduntaa ne ainakin sekoittaa paljonkin josta johtuu painonnousu ja monet muutkin haasteet.

    Äänestä

Voiko tuo Mirtazapin lääke vaikuttaa niin että ihmisen paino nousee 15-30kg vuodessa tai jopa alle? Mikäli noin tapahtuu niin putoavatko ylimääräiset kilot helposti lääkkeen lopettamisen jälkeen?

Äänestä
  • Ei voi 30 kg mutta jollekin voi tulla jopa 10 kg vuodessa, jos on taipumus lihomiseen ja jatkaa lääkkeen käyttöä vaikka paino nousee. Mirtazapiini nostaa keskimäärin 4 -5 kg ensimmäisten 3 kk:n aikana ja sen jälkeen vähemmän. Riippuu toki annoksesta ja on yksilöllistä, ei kaikilla nouse paino.

    Jos jollakin nousee paino vuodessa 30 kg, niin tuskin se pelkästään Mirtazapiinistä johtuu. Tuohon on pakko olla muitakin vaikuttavia asioita. Joskus voi olla käytössä muitakin lääkkeitä, jotka yhdessä ja ehkä jokainen erikseenkin eri tavoin vaikuttavat painoon. Painon nousu voi joskus olla masennuksen oirekin.
    Pitäisi reagoida painon nousuun aikaisemmin! Ei saa antaa nousta noin paljon. Ruokailun säännöllisyyteen ja annoskokoon voi itsekin vaikuttaa ja myös lääkkeen voi vaihtaa. Masennuslääkkeitä on paljon, varmasti löytyy sopiva.

    En usko että 15-30 kg:n ylipaino putoaa takaisin pelkästään niin että lopettaa Mirtazapiinin. Ensiksikin siksi että painon nousu tuskin on vain Mirtazapiinistä johtuvaa. Muutkin syyt pitää selvittää. Ruokailun pitää muuttua. Jos Mirtazapiini on aiheuttanut syömishalua, niin tietysti on helpompi vastustaa mielitekoja kun ei enää syö lääkettä.

    Äänestä

Itselläni nosti ketipinor kk 7kg, meni vaihtoon. Paino putosi aikalailla itsekseen. Mirtatsapiinilla sama juttu. Tosin mirtatsapiinin kohdalla älyttömät mässyt, ei tosin niin suuret, että pelkästään syömisestä tuota vauhtia, koen, että turvottaa muutenkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuinka_yleistä kirjoitti:

Mitkä lääkkeet voivat aiheuttaa voimakasta lihomista lyhyessä ajassa?

Onko lihominen väliaikaista ja palautuuko paino takaisin normaalin kun lääkitys loppuu?

Kuinka helposti näitä määrätään ihmisille ja mihin vaivoihin?

Mikäli lääke aiheuttaa lihomista niin voiko lihomista hillitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu