Matkinpa Apostolien tekojen kirjoittajaa, evankelista Luukasta: näyttää palsta olevan sekasortoinen, ja useimmat eivät tiedä, miksi ovat tulleet tänne.
Tämä on aivan sekopäisten ihmisten käsissä. Kun kerroin olevani eläkkeellä oleva pappi, sain aivan käsittämättömän hyökkäyksen päälleni. Sen jälkeen minua on luultu milloin keneksi ja esitetty olevani tuo tai tämä nimimerkki, niin tässä kuin muissakin keskusteluissa.
Esimerkiksi nimimerkki EvLut osoittaa sanansa monelle tarkoittaen selvästi minua. Lisäksi kielensä on sellaista, johon en ole tottunut. Toinen kirjoittaja taas uskoo, etten ole pappi ja selittää useiden nimimerkkien olevan minun. En voi ymmärtää.
Oikominen tuottaa vain lisääntyvän hyökkäysten tulvan. En suinkaan ihmettele, että kirkko kuuluu lopettaneen esiintymisensä palstalla. Sana pappi on joillekin punainen vaate, joka innostaa hysteeriseen raivoon.
Voin kuvitella, miltä apostoli Paavalista on mahtanut tuntua Efesossa (Ap.t. 19):
32 ἄλλοι μὲν οὖν ἄλλο τι ἔκραζον· ἦν γὰρ ἡ ἐκκλησία συγκεχυμένη καὶ οἱ πλείους οὐκ ᾔδεισαν τίνος ἕνεκα συνεληλύθεισαν. 34 ... φωνὴ ἐγένετο μία ἐκ πάντων ὡς ἐπὶ ὥρας δύο κραζόντων· μεγάλη ἡ Ἄρτεμις Ἐφεσίων.
32 Ja he huusivat, mikä mitäkin; sillä kokous oli sekasortoinen, ja useimmat eivät tienneet, minkätähden he olivat tulleet kokoon.
34 ... rupesivat he kaikki yhteen ääneen huutamaan ja kirkuivat noin kaksi hetkeä: "Suuri on efesolaisten Artemis!"
En täällä kauan ollut, mutta täytyy jo poistua.
Terveisiä kaikille selvä- ja sekopäisille, eri tavoin uskoville ja ei-uskoville! Kristus on kanssanne!
Palsta on sekasortoinen
40
438
Vastaukset
Eipä vallan huono luonnehdinta.
- taaasttä..sama
Minä muistan erään, joka väitti olevansa eläkkeellä oleva pappi. En tiedä, onko ylläoleva sama henkilö. Minä kuuluin niihin, jotka eivät pitäneet D:tä pappina.
- hyvä.aloitus
taaasttä..sama kirjoitti:
Minä muistan erään, joka väitti olevansa eläkkeellä oleva pappi. En tiedä, onko ylläoleva sama henkilö. Minä kuuluin niihin, jotka eivät pitäneet D:tä pappina.
Minä taas en kuulu niihin. Sen tiedän, että pappeus on tällä palstalla Kainin merkki. Muutenkaan en pidä viisaana kertoa omasta henkilökohtaisesta elämästä mitään.
- jsvklv
taaasttä..sama kirjoitti:
Minä muistan erään, joka väitti olevansa eläkkeellä oleva pappi. En tiedä, onko ylläoleva sama henkilö. Minä kuuluin niihin, jotka eivät pitäneet D:tä pappina.
Veikkaan että aloittaja on Bibeln, tuo fantasiamaailmassaan elävä wannabe-pappi, tai sitten pvv, joka tuli ulos pappeuskaapistaan. Eviwei, ihan sama,
Kohteliaimmin ilmoitan, etten ainakaan minä ole sekopäinen, eikä luultavasti kukaan muukaan kirjoittaja.
Ja kyllä me tiedämme, miksi olemme täällä, jokainen omalta kohdaltamme. Torilla tapahtuu. Kaamea olisi autio tori.- ryhtiä
Pvv itse sinä hyökkäyksen päällesi aiheutit ja myähemmin nimimerkkejäsi vaihdelless laitoit suorastaan salaliittoteorian liikkeelle. Siirry käyttämään rekattua pilkkuviivaviiva-nimimerkkiäsi kuin mies, jos kantti edelleen kestää.
- tiedoksi_sinulle
pilkkuviivaviiva käyttäjätili on poistettu käytöstä, mutta koska se on ennen ollut rekisteröitynä ei sitä voi enää käyttää tai rekisteröidä uudelleen.
- luterilainen_
Ikävää että lähdet. Palsta olisi tarvinnut teologista asiantuntemusta. Häiriköt onnistuivat tavoitteissaan.
”Tämä on aivan sekopäisten ihmisten käsissä. ”
Tämä on avoin palsta, niin kuka tahansa voi täällä kirjoitella. Täällä on siis varsin sekalaista seurakuntaa, :D
Ehkä suurimmassa äänessä ovat ns. vapaan suuntauksen ihmiset ja ateistit? Sitten meitä maltillisia luterilaisia on pieni vähemmistö – enkä yhtään ihmettele, sillä kielenkäyttö on varsin raadollista.
”Kun kerroin olevani eläkkeellä oleva pappi, sain aivan käsittämättömän hyökkäyksen päälleni.”
Erityisen paljon täällä käydään juuri luterilaisten pappien kimppuun. Ja muutenkin, huolimatta palstan nimestä, luterilaisuus ei ole mikään positiivinen asia monellekaan.
”Oikominen tuottaa vain lisääntyvän hyökkäysten tulvan. En suinkaan ihmettele, että kirkko kuuluu lopettaneen esiintymisensä palstalla…”
Ikävä juttu että papit eivät osallistu, sillä heitä täällä kyllä kaivattaisiin. Täytyy vain olla aika sitkeä ja pitkämielinen, että jaksaa näitä ”ikuisuus” väittelyitä käydä sekä vaatii aika paksua nahkaa, että kaikki vihanpurkaukset sietää.- mummohuori
Oletko ajatellut lopettaa vihanpurkauksesi uskovia kohtaan?
Vielä on näköjään syytä palata.
Palstalla on käsitys, että olisin "pilkkuviiva". Ilmeisesti hän on joku hyvin tunnettu henkilö, joka näyttää aiheuttaneen vakavia traumoja. En ole hän, enkä tunne häntä.
On väitetty, että olisin lausunut kielteisen näkemykseni Frank Mangsista. En ole lausunut mitään, mutta satun olemaan tutustunut häneen kirjallisesti. Hän itse kertoi kirjassaan, että muuan hänen ystävänsä kärsi ajottaisesta syvästä masennuksesta, jonka uskonystävät katsoivat johtuvan hengellisistä syistä. Mangs teroitti, että kyseessä oli biologisperäinen aivosairaus, joka ei millään tavalla johtunut virheellisestä hengellisyydestä.
Mangs kertoi myös itse poteneensa mielenterveyden häiriöitä, joita hän ei kuitenkaan tarkemmin eritellyt. Kaikkiaan hänellä tuntui olevan mielen ongelmista selvä ja nykyaikainen kuva, ja hän selvästi toi esiin näiden riippumattomuuden hengellisistä asioista. Hänestä sai sekä oman kertomansa että muiden kertoman perusteella selväpäisen, ymmärtäväisen ja fiksun kuvan. Vallan sympaattisen.
Sen sijaan Mangsin julistus oli sikäli erehdys, että hänhän sai suorastaan suuren herätyksen aikaan puhumalla Jeesuksen pikaisesta tulosta. Sitähän ei vielä tullut, kuten jälkeenpäin tiedämme. Hänen paluutahan kuitenkin odotamme.
Kalevi Lehtisestäkin väitetään palstalla, että olisin sanonut jotakin kielteistä. En ole sanonut. Tapasin kollegaani useita kertoja ja totesin esimerkilliseksi ja valoisaksi ihmiseksi. Hänen julistuksensa oli yhteen asiaan painottunut, mutta niinhän meillä kaikilla muillakin sananjulistajilla tuppaa olemaan. Konaisuus syntyykin siitä, että olemme erilaisia ja täydennämme toisimme.
Urho Muroma ei ollut aikalaiseni, joten hänestä olen vain kuullut edelliseltä polvelta ja lukenut hänestä. Kuulemani ja lukemani eivät anna hyvää kuvaa. Erityisesti hänen kansallissosialismia myötäilevät ajatuksensa ovat suorastaan puistattavia.
Joitakin palstalaisia vaivaavat väkevät salaliittoteoriat. Haluaisi auttaa heitä, mutta siihen en ole löytänyt keinoa. En löytänyt myöskään työssä ollessani. Jouduin jo silloin havaitsemaan, että luuloharhat tuhoavat vakavasti ihmisen koko elämää.
Siunausta!- perintöä
"Palstalla on käsitys, että olisin "pilkkuviiva". Ilmeisesti hän on joku hyvin tunnettu henkilö, joka näyttää aiheuttaneen vakavia traumoja. En ole hän, enkä tunne häntä."
Sinulle on pelkästään hyväksi jos et edes tiedä pilkkuviivaviivasta. Tosin sinua tarvittaisiin palstalla tuomaan järkeä ja asiantuntemusta touhuun. Pilkkuviivaviiva toi palstalle ainakin käsitteen uskova ateisti, jota nyt jokunen muukin hänen vanavedessään täällä aika ajoin yrittää pakkosyöttää uskoville. Toinen pilkkuviivaviivan alunperin tuoma ilmiö on kristinuskon rinnastaminen taikauskoon, joka sekin käsitys valitettavasti vielä elää palstalla. Nimimerkki itse tosiaan lienee jo palstalta poistunut, mutta jonkinlaisen trauman ja harhapoluille joutumisen hän ehti joillekin aiheuttaa. Sinua siis tarvittaisiin. - keskustelkaa
perintöä kirjoitti:
"Palstalla on käsitys, että olisin "pilkkuviiva". Ilmeisesti hän on joku hyvin tunnettu henkilö, joka näyttää aiheuttaneen vakavia traumoja. En ole hän, enkä tunne häntä."
Sinulle on pelkästään hyväksi jos et edes tiedä pilkkuviivaviivasta. Tosin sinua tarvittaisiin palstalla tuomaan järkeä ja asiantuntemusta touhuun. Pilkkuviivaviiva toi palstalle ainakin käsitteen uskova ateisti, jota nyt jokunen muukin hänen vanavedessään täällä aika ajoin yrittää pakkosyöttää uskoville. Toinen pilkkuviivaviivan alunperin tuoma ilmiö on kristinuskon rinnastaminen taikauskoon, joka sekin käsitys valitettavasti vielä elää palstalla. Nimimerkki itse tosiaan lienee jo palstalta poistunut, mutta jonkinlaisen trauman ja harhapoluille joutumisen hän ehti joillekin aiheuttaa. Sinua siis tarvittaisiin.Erityisesti "pilkkuviivan" kaltaisia keskustelijoita täällä kaivattaisiin. Asiat kannattaa kertoa juuri niin kuin ne ovat. Turha kainous ei ole hyvä.
- kukamukakaipaa
keskustelkaa kirjoitti:
Erityisesti "pilkkuviivan" kaltaisia keskustelijoita täällä kaivattaisiin. Asiat kannattaa kertoa juuri niin kuin ne ovat. Turha kainous ei ole hyvä.
Täällä on pilkkuviivan kaltaisia keskustelijoita, jotka jatkavat hänen perintöään. Silkan ateismin hehkuttaminen muka oikeana kristinuskon muotona ja todellisen ja oikean uskon rinnastus taikauskoon, siinä sinulle pilkkuviivan perintöä, jota kyllä löytyy edelleen palstalta. Valitettavan monta mieltä hän ennätti myrkyttää. Nyt tarvitsisimme nimenomaan tämän aloituksen kaltaista vastamyrkkyä.
- peacea.vaan
kukamukakaipaa kirjoitti:
Täällä on pilkkuviivan kaltaisia keskustelijoita, jotka jatkavat hänen perintöään. Silkan ateismin hehkuttaminen muka oikeana kristinuskon muotona ja todellisen ja oikean uskon rinnastus taikauskoon, siinä sinulle pilkkuviivan perintöä, jota kyllä löytyy edelleen palstalta. Valitettavan monta mieltä hän ennätti myrkyttää. Nyt tarvitsisimme nimenomaan tämän aloituksen kaltaista vastamyrkkyä.
etköhän nyt sekoa omaan närkästykseesi kun et erota ateismia kristinuskosta. ateismi ei ole eikä voi olla mikään kristinuskon suuntaus. etköhän nyt anna vihasi sekoittaa omia ajatuksiasi.
- jotain.rajaa
kukamukakaipaa kirjoitti:
Täällä on pilkkuviivan kaltaisia keskustelijoita, jotka jatkavat hänen perintöään. Silkan ateismin hehkuttaminen muka oikeana kristinuskon muotona ja todellisen ja oikean uskon rinnastus taikauskoon, siinä sinulle pilkkuviivan perintöä, jota kyllä löytyy edelleen palstalta. Valitettavan monta mieltä hän ennätti myrkyttää. Nyt tarvitsisimme nimenomaan tämän aloituksen kaltaista vastamyrkkyä.
Antakaa pilkkuviivan olla. Eihän kaveri enää edes kirjoittele tänne. Turha sitä on tuolleen demonisoida. Pilkkuviiva oli ateisti mutta ei se ketään solvannu vaan keskusteli asiallisesti. Nää nykyiset on hyökkäävämpiä mutta turha siitä on pilkkua syyttää.
”….olisin "pilkkuviiva". Ilmeisesti hän on joku hyvin tunnettu henkilö, joka näyttää aiheuttaneen vakavia traumoja.”
Muistan vain nimimerkin, mutta en juurikaan aiheita, josta hän keskusteli.
Mutta jollekulle on tullut päähänpinttymä tästä nimimerkistä. Enkä ymmärrä miksi? Samoin tämä pakkomielteinen tapa yrittää selvittää, kuka minkin nikin takana on. Eikö se ole ihan se ja sama?
Jotenkin koen yhtenä vainon piirteenä sen, että halutaan tietää toisesta jotain yksityistä, ja sitten aloitetaan hillitön panettelukampanja sitä oletettua tietoa hyväksi käyttäen. Sitä kiusaamista kun saattaa kestää kuukausia. Miksi tuollaisesta joku tuntee nautintoa?
Nämä kiusaajat sitten esiintyvät itsekin vaihtuvien nikkien takaa.
”…luuloharhat tuhoavat vakavasti ihmisen koko elämää.”
Niin, siinä onkin miettimistä, että miksi joillakin on tarve kehitellä luuloja ja oletuksia, ja sitten muodostaa niistä jotain kummallisia oletuksia? Sillä niitä voi hyvällä syyllä kutsua luuloharhoiksi.
Totta turiset, uskovaisuus on pahin näistä luuloharhoista.
- Olet..Räyhis
Onko se pahempi kuin sinun mongoloidismisi, Räyhis?
- tekeekö.usko.hulluksi
Täällä on päätarkoitus keskustella asioista, ei arvostella henkilöitä. Totta on kuitenkin että joku kirjoittaja vaikuttaa vainoharhaiselta psykopaatilta, mutta niitä on uskovien keskuudessa paljon. Ateistit vaikuttavat terveemmiltä.
- uskova.ateismi.hulluutta
Pääasiassa ateistit kyllä todellakin vaikuttavat terveemmiltä kuin uskovat. Nämä syystä tai toisesta kristinuskoon hurahtaneet palstalaiset ateistit sen sijaan vaikuttavat lähinnä persoonallisuushäiriöisiltä mielipuolilta jotka ei itsekään tiedä mitä ajattelisivat. A-teisti on poikkeus, asiallinen kirjoittaja lajissaan. Sekopäitä jo mainittu ja palstalle perintönsä jättäny pvv, hänen perintöään jatkava aivot.hoi ja realisti sekä qwerty.
uskova.ateismi.hulluutta kirjoitti:
Pääasiassa ateistit kyllä todellakin vaikuttavat terveemmiltä kuin uskovat. Nämä syystä tai toisesta kristinuskoon hurahtaneet palstalaiset ateistit sen sijaan vaikuttavat lähinnä persoonallisuushäiriöisiltä mielipuolilta jotka ei itsekään tiedä mitä ajattelisivat. A-teisti on poikkeus, asiallinen kirjoittaja lajissaan. Sekopäitä jo mainittu ja palstalle perintönsä jättäny pvv, hänen perintöään jatkava aivot.hoi ja realisti sekä qwerty.
Että siis sekopää ja pvv:n perintöä jatkava tässä ollaan...hmmmmmmm....olisiko liikaa vaadittu edes pikkiriikkinen perustelu...
uskova.ateismi.hulluutta kirjoitti:
Pääasiassa ateistit kyllä todellakin vaikuttavat terveemmiltä kuin uskovat. Nämä syystä tai toisesta kristinuskoon hurahtaneet palstalaiset ateistit sen sijaan vaikuttavat lähinnä persoonallisuushäiriöisiltä mielipuolilta jotka ei itsekään tiedä mitä ajattelisivat. A-teisti on poikkeus, asiallinen kirjoittaja lajissaan. Sekopäitä jo mainittu ja palstalle perintönsä jättäny pvv, hänen perintöään jatkava aivot.hoi ja realisti sekä qwerty.
Kunnon "uskovako" olet koska mitään perusteluja väitteellesi ei vain kuulu...
- oikeus.häiriöttömyyteen
Samaa mieltä palstasta kuin aloittaja. Tämä on sekopäisten jankkaajien palsta. Itse olin poissa useamman kuukauden, havainnon ollessa nyt entistäkin selkeämpi. Muutamana päivänä olen muutaman viestin kirjoittanut, mutta en aio minäkään jatkaa täällä sen enempää.
Ateistit häiriköi tehden henkilöaloituksia uskovista kuin mitkäkin kylän pahimmat juoruämmät. Sitten kehuskelevat olevansa järkevämpiä ja terveempiä. Jos joku tekee aloituksen ateistien aiheuttamista ongelmista palstalla, rientävät ateistit kehumaan itseään eivätkä ymmärrä olevansa aloituksen aihe itse.
Itseäni tyrmää ateistien ja liberaalien alttius kieltää asioita ilman perusteita, ihan selviä todellisuuden vastaisia väitteitä, joista on mustaa valkoisella. Kirjoittelin joskus eräällä toisella palstalla, jossa eräs New Age -tyyppi vänkäsi täysin sairaasti vastaan samalla lailla. Eräs uskova kirjoitti Herralta saamana sanana, että tuolla NewAge-tyypillä on oikeassa olemisen henki. Uskovana ei ole vaikea kallistua samalle kannalle koskien tämän palstan vänkääjiä, niin epänormaalia heidän käytöksensä on.
Ei ole tervettä tahtailla aloituksia aina samoista aiheista kuten on laita ollut mm. nimim. Pekulla, en tiedä vieläkö kirjoittelee. Hän oli keskittynyt Patmoksen ja Aito Avioliitto -yhdistykseen ja niissä toimiviin henkilöihin. Lähes viikottain teki solvausaloituksiaan, jotka vilisi valheita, jotka oli helppo osoitta valheiksi, mutta hän ohitti ne ja jatkoi vänkäämistään, häntä peesaavat meni siihen mukaan.
Jatkuva toisten kirjoittajien arvuuttelu on todella typerää ja palstan henkeä pilaavaa. Minuakin on syytetty milloin miksikin palstan häirikkökirjoittajaksi, vaikka tyylini on asiallinen tai jopa Aa ry:n Susanna Koivulaksi! Hänellä on oma bloginsa eikä hänellä ole mitään tarvetta Suomen karseimmalle keskustelu-alustalle tulla typerysten kanssa vänkäämään. Miten ihmeessä ihmiset viitsii jankata samoja juttuja kuukaudesta ja vuodesta toiseen? Yksi ihmelapsi tässä suhteessa on Repe Ruutikallo, häneltä löytyy vuosikausien kirjoittajahistoria ja yhä ala-arvoisemmaksi on mennyt, kehuu itseään ja haukkuu uskovia. Eli ei se ateistien rekkaamiskehotus ole tae muusta kuin siitä, että ateistit pääsisi nimeltä mainiten haukkumaan uskovia. Rekkautuneetkin häiriköi, senhän ateistit itse todistaa!- oikeus.häiriöttömyyteen
Jäi mainitsematta vielä ateistien/uskonnotttomien trollauskampanjat, joissa esiintyvät uskovina ja näin yrittävät tehdä uskovista hölmöjä, joita sitten haukkuvat.
"Itseäni tyrmää ateistien ja liberaalien alttius kieltää asioita ilman perusteita, ihan selviä todellisuuden vastaisia väitteitä, joista on mustaa valkoisella. "
Oma havaintoni on, että ateistit ja liberaalin nimenomaan ovat niitä, jotka pääsääntöisesti myös perustelevat näkemyksiään. Uskovat enimmäkseen ovat näitä jotka sivuuttavat todisteet ja perustelut ja vetoavat "uskoon" tai "hengen ohjaukseen", joilla ei tietenkään ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä.Kyllä vakinikin käyttö on merkki siitä, että ihminen uskaltaa seisoa sanojensa takana. Rekisteröityähän ei ole pakko, mutta rekisteröitymispakon uskoisin kyllä siistävän palstaa.
- oikeus.häiriöttömyyteen
InhottavaRealisti kirjoitti:
Kyllä vakinikin käyttö on merkki siitä, että ihminen uskaltaa seisoa sanojensa takana. Rekisteröityähän ei ole pakko, mutta rekisteröitymispakon uskoisin kyllä siistävän palstaa.
Tuo seistä sanojensa takana on puppua. Nikittömänä seison kaiken kirjoittamani takana, ei siihen rekkautuminen vaikuta. Ateistithan juuri rekkautuneena häiriköi, vai väitätkö vastaan? Ei palstan taso siitä kohoaisi. Tuossahan yksi jo myönsi asian vaikka aiemmin on ollut kova poika itseään kehumaan ja tosiasioita vastaan vänkäämään.
> Uskovat enimmäkseen ovat näitä jotka sivuuttavat todisteet ja perustelut ja vetoavat "uskoon" tai "hengen ohjaukseen", joilla ei tietenkään ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä. <
Ateisteille on mahdoton perustella uskon asioita, koska ne on heidän käsitys- ja kokemusmaailman ulkopuolella. Siten sinunkin kritiikkisi kuvaa väärin todellisuutta. Uskovat ovat eri vaiheessa kasvussaan, erilaisia kannanottoja siis näkee. SItten lisäksi vielä ne uskovien nimissä kirjoittelevat trollit, jotka sotkevat uskovien mainetta. Aina on ateistit jääneet alakynteen, kun on uskonasioista ollut puhe. Vaan sitähän ei ateisti tietenkään näe vaan pitää itseään viisaampana asioissa, josta ei ole kokemusta. En minäkään ymmärtänyt ja tietänyt uskon asioista uskon ulkopuolella eläessäni. oikeus.häiriöttömyyteen kirjoitti:
Tuo seistä sanojensa takana on puppua. Nikittömänä seison kaiken kirjoittamani takana, ei siihen rekkautuminen vaikuta. Ateistithan juuri rekkautuneena häiriköi, vai väitätkö vastaan? Ei palstan taso siitä kohoaisi. Tuossahan yksi jo myönsi asian vaikka aiemmin on ollut kova poika itseään kehumaan ja tosiasioita vastaan vänkäämään.
> Uskovat enimmäkseen ovat näitä jotka sivuuttavat todisteet ja perustelut ja vetoavat "uskoon" tai "hengen ohjaukseen", joilla ei tietenkään ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä. <
Ateisteille on mahdoton perustella uskon asioita, koska ne on heidän käsitys- ja kokemusmaailman ulkopuolella. Siten sinunkin kritiikkisi kuvaa väärin todellisuutta. Uskovat ovat eri vaiheessa kasvussaan, erilaisia kannanottoja siis näkee. SItten lisäksi vielä ne uskovien nimissä kirjoittelevat trollit, jotka sotkevat uskovien mainetta. Aina on ateistit jääneet alakynteen, kun on uskonasioista ollut puhe. Vaan sitähän ei ateisti tietenkään näe vaan pitää itseään viisaampana asioissa, josta ei ole kokemusta. En minäkään ymmärtänyt ja tietänyt uskon asioista uskon ulkopuolella eläessäni.Se ei ole "sanojen takana seisomista", jos ulkopuolinen lukija ei tiedä, kuka lopulta on mitäkin sanonut. Multinikillä pelleily on hyvin tyypillistä Suomi24:lle ja siihen kyllä syyllistyy usea ihminen täällä.
Kuten ennenkin olen todennut, uskoon liittyviä asioita voi ja täytyy voida arvioida ihan jokaisen. Asioita voi vallan hyvin ymmärtää olematta uskossa. On järjetöntä väittää ettei voisi. Jos ei voi, sama koskee kai sitten jokaista uskontoa?
Ketkä Sinusta ovat täällä uskovaisina esiintyviä trolleja? Esimerkkitekstejä?- vakinikitön
InhottavaRealisti kirjoitti:
Se ei ole "sanojen takana seisomista", jos ulkopuolinen lukija ei tiedä, kuka lopulta on mitäkin sanonut. Multinikillä pelleily on hyvin tyypillistä Suomi24:lle ja siihen kyllä syyllistyy usea ihminen täällä.
Kuten ennenkin olen todennut, uskoon liittyviä asioita voi ja täytyy voida arvioida ihan jokaisen. Asioita voi vallan hyvin ymmärtää olematta uskossa. On järjetöntä väittää ettei voisi. Jos ei voi, sama koskee kai sitten jokaista uskontoa?
Ketkä Sinusta ovat täällä uskovaisina esiintyviä trolleja? Esimerkkitekstejä?Eikö varsinainen pointti ole mitä sanotaan eikä kuka sanoo?
vakinikitön kirjoitti:
Eikö varsinainen pointti ole mitä sanotaan eikä kuka sanoo?
Totta kai se on pääasia, mitä sanotaan. Pointti on siinä, että oikea keskustelu yleensä edellyttää sitä, että tietää kenen kanssa puhuu. Sen asian pitäisi olla itsestäänselvyys. Vain tunnistettavuus mahdollistaa pitkäjänteisemmän dialogin. Pikanikit vain huutelevat sivusta ja lopettavat heti, kun olo alkaa tukalaksi käydä. Tai, alkavat pelleillä toisilla nikeillä.
- kiitos.sinulle
oikeus.häiriöttömyyteen kirjoitti:
Jäi mainitsematta vielä ateistien/uskonnotttomien trollauskampanjat, joissa esiintyvät uskovina ja näin yrittävät tehdä uskovista hölmöjä, joita sitten haukkuvat.
Hyvin kirjoitit!
oikeus.häiriöttömyyteen kirjoitti:
Tuo seistä sanojensa takana on puppua. Nikittömänä seison kaiken kirjoittamani takana, ei siihen rekkautuminen vaikuta. Ateistithan juuri rekkautuneena häiriköi, vai väitätkö vastaan? Ei palstan taso siitä kohoaisi. Tuossahan yksi jo myönsi asian vaikka aiemmin on ollut kova poika itseään kehumaan ja tosiasioita vastaan vänkäämään.
> Uskovat enimmäkseen ovat näitä jotka sivuuttavat todisteet ja perustelut ja vetoavat "uskoon" tai "hengen ohjaukseen", joilla ei tietenkään ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä. <
Ateisteille on mahdoton perustella uskon asioita, koska ne on heidän käsitys- ja kokemusmaailman ulkopuolella. Siten sinunkin kritiikkisi kuvaa väärin todellisuutta. Uskovat ovat eri vaiheessa kasvussaan, erilaisia kannanottoja siis näkee. SItten lisäksi vielä ne uskovien nimissä kirjoittelevat trollit, jotka sotkevat uskovien mainetta. Aina on ateistit jääneet alakynteen, kun on uskonasioista ollut puhe. Vaan sitähän ei ateisti tietenkään näe vaan pitää itseään viisaampana asioissa, josta ei ole kokemusta. En minäkään ymmärtänyt ja tietänyt uskon asioista uskon ulkopuolella eläessäni.Huomasitko että tulit kumonneeksi oman lausumasi?
”Tuo seistä sanojensa takana on puppua. Nikittömänä seison kaiken kirjoittamani takana, ei siihen rekkautuminen vaikuta.”
”…lisäksi vielä ne uskovien nimissä kirjoittelevat trollit…”
Miten siis voi sinut erottaa trollista?- varmakeinoerottaa
"Miten siis voi sinut erottaa trollista?"
Hänellä ei ole keltaista tulppaanikuvaa profiilissaan.
Sinulla on avaaja aivan erinomainen tilaisuus nostaa palstan tasoa. Mikään ei estä sitä.
Jos oletat, että Suomi24:n tapainen keskustelupaikka hurskailla toiveilla asialliseksi muuttuu, saat odottaa pitkään. Jokainen meistä keskustelijoista voi vain tehdä oman osuutensa palstan eteen.
Se on selvä, että täällä törmää monenlaisiin tyapoihin keskustella. Jos niitä ei kestä, kannattaa tosiaankin etsiytyä erilaisiin harrastuksiin.>> Palsta on sekasortoinen <<
Tervetuloa rintamalle, tännekään ei mitään uutta.
Rattiraivoa ja nettiraivoa, näistä jälkimmäisestä saamme täällä nauttia ja osin olla vastuussakin sen tuottamisesta. Mutta vertailun vuoksi, vaikka ihmiset, kuulemani mukaan, raivoavat ratissa, niin hyvin, hyvin harvoin ihmiset liikenteessä sen pidemmälle menee.
Sama se on täälläkin, eli mitäs me noiden fudujen aivopieruista välittäisimme.
(noin näppärästi yhdellä lauseella kaadoin koko sopan vastapuolenosapuolen niskaan tietäen, etten ollut reilu).
Usko.vainen ja Ev.lut. jos noiden provoilut ohittaa, niin loppu näytä melkein asialliselta.
Jota voinee pitää aika hyvänä asiantilana, kun nämä uskonasiat on perinteisesti ollut se tunneladatuin kuviteltavissa oleva keskustelunaihe.
P
ps kuvittele, että amerikkalaiset valitsisi pressakseen mielummin homon kuin ateistin eli että kyllä sillä uskomisella jokin merkitys on- eipä.muuta
Sinä olet sairas.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup323061- 1482213
Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene121687Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR3881230- 671205
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen1021190Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi581100- 761073
- 611070
- 2841