Venäjä näyttää vihreää valoa Ukrainan natojäsenyydelle. Ukrainakin aloittaa Natojäsenenä Venäjäsodista vapaan aikakauden. Vain enään Suomi on jatkuvien Venäjäsotien aluetta. Koko muu länsi liittyi rauhanalue Natoon.
Ukraina hakee Nyt, Natoon
ironmikesinvoitto
21260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
LOL. Tätä on natoa vastustavien ryssänkyrväkkeiden vaikea hyväksyä. Vai mitä ironmikes, LOL.
Milloin Venäjä on suomessa sotinut?
Onko sulla naton tekemät historiankirjat?
Venäjä-nimellä 1808-1809.
Nevostoliitto-nimellä kahdesti 1939-1944.
Höpöhöpö!
Sinä uskot niihin mitä historian kirjoissa lukee?
Ai niin, teillä siellä ryssänmaalla historian kirjoitus muuttuu aina tarpeen mukaan. Onkos nyt se vaihe menossa, että Venäjä ei ole koskaan hyökännyt minnekään, vaan aina joku muu röyhkeä naapuri on koitellut suuren ja mahtavan kärsivällisyyttä?
On jo oppikirjoista pelkkää "vapauden sodat" . Venäjä vapautti koko itä Euroopan 50 vuodeksi, Baltian maat ja niin pois päin.
Voitko todistaa ne väitteesi?
Minä en usko mihinkään mitä historia kirjoittaa.
Kun sinäkään et ole nähny koskaan niitä, mitä on kirjoitettu..
He he tiltu kirjoitelee valhetta ja vaatii todisteita.
Tavallinen venäjän propagandan temppu.
Venäjällä on oma historian käsitys.
Kulttuuri ministeri Medinskin lausunto, historia on saatuja eikä mitään totta. Meidän saadut on parempi kun muilla.
Mediski on tunnettu plagiaatista ja lausunnosta" kaikilla venäläisillä on yhden kromosomin enemmän".
Se on venäjän valtion politiikka.
Venäjän historioitsijat pitävät Talvi sota sisällissotana kapitalistia vastaan.
Se kertoa paljon venäjän yhteiskunnan hulluuden tasosta.
Ukrainalaiset lahdattiin ryssien toimesta vainoissa ja sitten olivat ryssille tykinruokaa talvisotaan.
Ihme että kesti näinkin kauan että "Ei koskaan enää" henki voitti.
Todista se.
Oletko nähnyt sen tapauksen?
Sitten se on täysin eri asia....
Valitettavasti Suomi voi koettaa Syyrian ja Ukrainan kohtaloa. Kun Syyriassa ja Ukrainassa oli suuri kansan Venäjän suosio ja hullu Antti-Amerikanismi.
Nyt kun ne kansat tarvitsevat ulkomaalaista apua ei paljon sitä saa.
Venäjä ja iran saivat pakoteet vasta viiden vuoden päästä Syyrian veren vuodatusta.
Ukrainakin ehkä saa 4 vuoden päästä USAsta jotain tuntuva apua.
Suomi tuskin kestää niin kauan ilman välitöntä apua.
Belarus on jo käytännössä Venäjän miehitetty maa, syksyllä vain siitä varmistetaan. Putin G20 kokouksessa toistaa hänen näkemykset Ukrainasta ja Belaruksesta, olemme kaikki Venäjä, Ukraina ja Belarus sama kansa sama valtio.
Ei ole pitkä aika kun venäjän historian mukaan Suomalaiset ja Venäläiset ovat sama kansa ja sama valtio.
Kun Baltian maat sanoivat selkeästi Naton ja EU puolella, ne saivat apua jo nyt, ei kun sota puhkeaa.
Suomalaiset ja venäläiset eivät milloinkaan ole olleet sama kansa.
Todista väitteesi?
Venäjältä löytyy asiantuntijat jotka todista sen, joka on tarpeen. Esimerkiksi Syyrian sodan alussa oli todistettu että Syyrialaiset ovat sukulais kansa. Nyt tätä ei kukaan halua muistaa. Ha ha ha.
Niin minkä todistaa?
"Suomalaiset ja venäläiset eivät milloinkaan ole olleet sama kansa".
Miten se Syyria liittyy tuohon?
Venäläisten pitäisi syrjäyttää Putin, niin koko maailma voisi paremmin.
Venäläiset rakastavat Staliniakin, eivät he syrjäytä Putinia.
Ho ho, Putin on maamuun piirissä on todella suosittu. Ei pelkkä Inkerin piireissä, mutta kurdit, somalit ja muu kirjava porukkaa ihannoi Putinista. Sama on venäjälläkin, Putin on Venäjän kirjavan kansan Isä Aurinko.
LOL ironmikes ryssänkyrväke. No mitä kuuluu?
Ukrainakin tietää että uhka tulee idästä. Maidan ja separatistit oli viimeinen kerta kun niin pääsi käymään.