4l60eloota

Chevy1996

Laatikko empii. Vaihtaa 1-2 OK ja 2-3 OK mut 3-4 vaihtuu laiskasti. Viiveellä. Ja tuntuu et loota ei vaihda pienemmälle kun ihan matalilla kierroksilla vasta.
Lukkoturb toimii mielestäni normaalisti.
Öljyt vaihdettu. Hieman ruskeat mut tomua öljypohjassa ei lainkaan.
Olisiko joku säätö pielessä? Tps tai jotain?Mitä olette saaneet menemään laatikko säätöihin rahaa. Onko anturit minkä hintaisia?

11

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiva-Auto

      Kirjain E mallikoodin perässä tarkoittaa, että vaihteisto on sähköisesti ohjattu, eikä siellä ole kohteita jotka kaipaisivat säätöä. Ruskeaksi värjäytynyt automaattiöljy kertoo vain sen, että neste on vanhaa ja olisi pitänyt vaihtaa aiemmin. Huuhteluvaihto olisi poikaa, koska momentinmuuntimeen jää öljyä joka ei vaihdu alakautta pudottamalla, vaan sekaantuu uuteen öljyyn, heikentäen sen ominaisuuksia.

      Koska vaihteisto on sähköisesti ohjattu, sieltä saadaan myös dataa ulos. Hitaan vaihtamisen syy voi olla mekaaninen, esim. vuotava o-rengas, tai sähkömekaaninen, esim. takerteleva solenoidi.

      Käy amerikkalaisten automaattivaihteistojen huoltoihin erikoistuneella pajalla testauttamassa laatikon sähkökomponenttien toiminta ja arvot.

    • Th700hyväloota

      Huuhtelu yli kallis. Tee näin et vaihdat öljyt vaikka 2 kertaa täs loppukesän aikana. Dexter 3 ja 5-6litraa per kerta. Mitä 7€ litra? Itellä ainakin uudet öljyt tuo napakkuutta vaihtoihin.

    • Vakavaaako

      Sanokaapa tietäjät tähän jotain .ajan vaikka 4vaihdepäällä ja kierroksia 2200 ja sit yhtäkkiä polkasen kaasua lisää 20prossaa. Kiekkamittari kohoo 1-1.5sekunniksi 3000 kierrokselle ennenkuin loota huomaa koko asiaa. Sit kierrokset tippuu 2200 ja alkaa kerätä vauhtia.luistaako laatikko vai onko vielä normaalia.

      • Kiva-Setä

        Mikähän ajoneuvo on kyyseessä ?


      • Kiva-Setä

        TAJUATKO URPO !

        Mikä ajoneuvo on kyyseessä ?


      • Oikea-Kiva-Setä

        Sinä et ole Kiva-Setä, koska minä olen. Kiva-Setä ei koskaan käyttäydy toisia kohtaan noin ääliömäisesti.


    • Mitäänyyt

      No 96Astro. Vaiva ollut käsittääkseni jo kauan.
      Miten lähdetään eliminoimaan vikoja pois ? Anturien putsaus?

    • Kiva-Setä

      1996 Astron vaihteistona on GM 4L60-E ja sen ominaisuuksiin kuuluu muistaakseni jo tuossa vuosimallissa osakaasu-kick-down. Samalla kun pienempi vaihde kytkeytyy hetkellisesti, turbiinilukko kytkeytyy päältä pois. Tästä aiheutuu tunne luistamisesta, varsinkin kun moottorilla on kierroksia, mutta mitään ei varsinaisesti tapahdu.

      Astrossa käytetty 90° V6 ei ole mikään raju kiihtyjä, vaan enemmänkin tasaisen sitkeä puurtaja.

    • ChevyTB

      Tuo Chevyn loota kestää noin 300 Tkm ja sitten on täysremppa edessä.

      • Klinte

        Urbaanilegendaa tai käyttäjävirhe.


    • Halpaaremppaa

      Ammattimiehen suusta kuultuna remppa tuollaiseen 1000-1300€ turbaani kuuluu asennus eli halpa. Omalla nimellä ajettu 240tkm eikä mitään ongelmaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      200
      4128
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      241
      3304
    3. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      1
      2331
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      2245
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      85
      1933
    6. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1589
    7. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1236
    8. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1208
    9. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      15
      1188
    10. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1111
    Aihe