Isis on lyöty ja nyt alkaa valtava jälleenrakennus. Tarvitaan kaikki ahkerat nuoret miehet paiskimaan rakennushommia. Myös koneinsinööreistä ja arkkitehdeistä sekä pizzanpaistajista on huutava pula.
Irak on turvallinen paikka palata
hihat.heilumaan
12127
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomesta kyllä löytyisi nyt huippukoulutettuja irakilaisia moniosaajia asemien lähestyviltä notkumassa
Niin, eihän ne vaimot, vanhukset ja lapset osaa siellä rakentaa.
Nyt olisi pojille hommia kotimaassaan. Ei muuta, kun jälleenrakennustöihin!
Ei kun pakkaamaan Adidakset, Niket ja älykännykät. Paperit voi jättää Suomeen.
Jeps, tervemenoa matut, etteköhän tekin viihdy paremmin siellä omassa sairaassa kulttuurissanne. Me ollaan jo nähty teidän "rikastus". Postmerkki perseeseen ja rahtikoneella takaisin.
Tuolla Irakissa on aiban omat, erilliset ja laajat asuinalueet sunni-muslimeille ja toisaalta shia-muslimeille.
Kummallekin on tarjolla omat turvalliset alueensa, joilla molempien uskontokuntien puolilla asuu kymmeniä miljoonia muita irakilaisia, jotka pitävät omiensa puolta.
Mikä ihmeen pelko ja vaiva on meillä olevilla about 10.000 irakilaisella piileksijällä, että he eivät voisi palata minnekään Irakin alueelle asumaan? Siellähän alkaa valtavat jälleenrakennustyöt, ja kaikki terveet ja työhaluiset pääsevät töihin.
Ei ole mitään perustetta ruokkia ja hyysätä noita velvollisuuksiansa pakoilevia irakilaisia enää päivääkään täällä Suomessa. Meillä on omat 300.000 työtöntämme ja 1.200.000 eläkeläistämme elätettävänä ja sairaanhoidettavanamme, ihan ominakin haasteina jo.
Nyt ei tarvii myöntää yhdellekään turvapaikkaa Suomesta.
Mitä vielä siellähän ne kiasman edessä nytkin notkuvat vaikka karkotus päätöksiä osalla jopa monta mutta kun voit valittaa suomessa loputtomasti niin eipä ne lähde.
Saddamin sukulaiset ei tahdo kotiin.
Siellä ne useimmat muutkin Saddamin kannattajat ovat, että silleen.
Paluulennoille varmaan kova tunku. Pois täältä kylmästä.
Tämäpä oli hyvä uutinen! ... siis irakilaisille tietenkin.
Tarvitaan siellä myös noita " Synnytyskoneinsinöörejä " takaamaan rakentajien uutta sukupolvea, kun vanhat väsyy rakenneuksilla. Että silleen.