Raiskausten määrä kasvanut rajusti viime vuodesta
MTV UUTISET - STT
Viranomaisille ilmoitettiin alkuvuonna yli 22 prosenttia enemmän raiskauksia kuin viime vuonna samaan aikaan, selviää Tilastokeskuksen ennakkotiedoista.
Raiskauksia kirjattiin tammi–kesäkuussa yhteensä 623 kappaletta. Luku pitää sisällään raiskaukset ja törkeät raiskaukset.
Yliaktuaari Kimmo Haapakangas sanoo, että yksi syy ilmoitusten määrän lisääntymiseen voi olla se, että seksuaalista väkivaltaa käsitellään julkisuudessa aiempaa enemmän. Tämä voi madaltaa uhrien kynnystä ilmoittaa tapahtumista, Haapakangas sanoo.
Raiskausten määrä kasvanut rajusti viime vuodesta
4
210
Vastaukset
- kausaliteetitkattoon
Ollaanpas tarkkoja: Raiskaus_ilmoitusten_ määrä kasvanut rajusti viime vuodesta - MTV.
Tämä on ollut trendi jo koko tämän vuosikymmenen. Kuin myös lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön liittyvät rikosilmoitukset. Asenteet muuttuvat ja tabut murtuvat pikkuhiljaa, kun naisia ei enää syyllistetä esim. pukeutumisesta, tyyliin minihameinen neito saa syyttää itseään jos miehet eivät vaan voi hillitä halujaan. Tutkimuksen mukaan tosin suomalaiset olettavat poliisille tehtyjen raiskausilmoitusten johtavan selvästi useammin oikeustoimiin, kuin mitä tosiasiallisesti tapahtuu.
Asiantuntijan mukaan ilmiö ei kerro raiskausrikosten yleistymisestä vaan ilmoitusherkkyyden kasvusta. Tuoreet lakimuutokset ovat lisänneet uhrien halua rikosilmoituksen tekoon.
"Rikosylikomisario Teemu Heikkinen arvioi, että raiskauksen uhri saattaa nykyään uskaltautua yhä rohkeammin poliisin puheille asiansa kanssa. Voi olla myös kyse ajan ilmiöstä eli siitä, että seksuaalisen koskemattomuuden säilyttäminen nähdään yhä tärkeämpänä.
"Kaduilla ja kujilla ei kuitenkaan liiku entistä enempää raiskaajia. Siitä kertoo se tilastoseikka, että oletettu raiskaus tapahtuu useimmiten yksityisasunnossa tai muissa yksityisissä tiloissa.
"- Nämä liittyvät yleensä jollain lailla illanviettoon ja siinä mahdollisesti päihteiden käyttöön. Siinä tapahtuu asioita, joista jälkikäteen arvioidessa voi osapuolilla olla eri käsitys, onko seksuaalista kanssakäymistä tapahtunut vapaaehtoisesti, yhteisymmärryksessä, vai onko siihen toinen painostanut, pakottanut tai käyttänyt jopa väkivaltaa."
Ruotsissahan lainmuutos niin, että jokainen raiskaus lasketaan yhdeksi raiskaukseksi eikä enää niin, että yksi rikoksenuhri = yksi raiskaus, kaksinkertaisti Ruotsin raiskaustilastot yhdessä yössä. - teot_kohdennettava
Syynä on maahan tulleiden kymmenien tuhansien nuorten miesten armeijat. Piruako tuota kaunistelemaan. Suvakit ovat saaneet mitä ovat tilanneet. Ainoa vääryys tuossa on se, että syyttömät pikkutytöt ja naiset ovat usein maksumiehinä aikuisten suvakkisekopäiden teoista.
- taastyhmyystiivistyy
Lol. Ilmielävä feikkiuutisten suurkuluttaja! Hyvin trollattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922157Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n442117Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men571033- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910