Tämän kuun lopussa tulee raiskareiden

tulokset ja miksi ne on noussu pilviin:

http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005292801.html
177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vitun natsit, ensinrahdittiin rikolliset maapallon toiselta puolen tänne ja sitten paikataan ja laastaroidaan pieniä ja suurempia uhreja. Laittakaa ihmiset lapsenne talutusremmiin, kuin koirat, älkääkä päästäkö lapsia mihinkään yksin. Mahtaa tulla taas koppia koko kansalle, kun Riisikko on vauhdissa jo syksyllä.

http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005292801.html
"Vuosi sitten keväällä tuli voimaan uhridirektiivi. Leppilahti uskoo, että uusi direktiivi tuottaa nyt tulosta.

Suomen poliisi on aloittanut direktiivin soveltamisen toimintaansa.

Uhrin asema tulee otettua entistä paremmin huomioon, muun muassa uhrin ohjaaminen auttamisjärjestelmän piiriin.

– Raiskausrikoksissa on ollut paljon piilorikollisuutta. Niihin liittyy uhrin kannalta tarpeetonta häpeän tunnetta, joka on estänyt ilmoituksen tekemistä. On ollut pelkoa siitä, miten esitutkinnassa ja rikostutkinnassa pärjää.

Leppilahti lisää, että takavuosina poliisilla ei ollut samanlaisia tukitoimia kuin nykyisin. Jos oli jonkinlainen tukijärjestelmä, se oli paljon pienimuotoisempi."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NoNiinSaadaanTietoaEhkä kirjoitti:

tulokset ja miksi ne on noussu pilviin:

http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005292801.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu