moka e pillereissä

porkkanaraaste

Aloitin yaz pillereiden syömisen kaksi päivää menkkojen loppumisen jälkeen, olen ottanut kolme ensimmäistä pilleriä liuskasta.
Nyt sattui pieni moka kun kumppani vahingossa laukesi sisään. Voiko tämä jo riittää vahingollista raskauteen? Pitäisikö liuska syödä loppuun vai tehdä testi ? Huomenna soitan lääkärilleni ja varmistan asian, kaipaan täältä vain asiallisia vastauksia!

1

307

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rehdtg

      Olet aloittanut pillerit "vääränä" ajankohtana, joten niillä ei ole vielä ehkäisevää vaikutusta. Jos ette käyttäneet muut ehkäisyä (lähinnä kondomi), on raskaus tietysti mahdollinen. Pillereiden syömisellä ja testin tekemisellä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Tietysti jatkat pillereiden käyttöä normaalisti ja käytätte sitä lisäehkäisyä viikon ajan. Raskaustestin voit tehdä, jos tyhjennysvuoto ei ala ajallaan. Testin kanssa ei vielä voi kuin odotella. Raskaus ei vielä siinä näkyisi ja voisit saada virheellisen negatiivisen tuloksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1916
    2. 121
      1385
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1160
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      60
      1083
    5. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      283
      1063
    6. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1059
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      138
      1045
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      94
      897
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      829
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      826
    Aihe