Onko pakko poistattaa???

xrstrstrs

Kuka täällä leikkii seriffii ja poistattaa Rot:n postauksen kokoajan? Jos sua ei kiinnosta niin elä lue mut vituttaa ku siinä lähtee samalla muidenki mielenkiintoset jutut pois. Anna olla ja painu muualle poistattaan!!!

17

222

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha-auto

      Ylläpito päättää mitä poistetaan.

      Simbeliä.

      Logiikkaa voi harjoittaa.

    • evoluutio.on.saastaa

      Silkkaa kateutta. Evolutkerot eivät pärjää logiikassa ja ajattelussa ja tietåvåt, että viisivuotiaatkin nauraa heille ja heidän naurettaville uskomuksilleen, niin sitten spottaavat RaamattuOnTotuus-nimimerkin kirjoituksia poistorobolle.

      No, mitäpä uutta tässä on. Noinhan se Haeckelkin "puolusti" evoluution sonta-oppia. Jos evohumputus lopetettaisiin, niin samalla menettäisivät täällä kirjoitteleva bg-opet ja muut rahan takia sielunsa myyneet suojatyöpaikkansa!

      Että vähät siitä millaista vahinkoa ja tuhoa evoluutiohuuhaa saa aikaan yhteiskunnassa ja nuorisossa, kunhan vaan muutama narsistinen evolutionisti tienaa ne mansikat ruisleipänsä päälle ja pääsee kukkoilemaan nettipalstalla (nimettömänä) muka uurenakin tietäjänä!

      • Lol. Tätä ei ollut tosissaan kirjoitettu?


      • ErikoistaKerrassaan

        Syötkö ruisleipäsi päällä masikoita? No mikä etei. Tunnut muutenkin olevan varsin merkillinen ihminen ja elävän suorastaan harhaisessa maailmassa.


      • "Silkkaa kateutta. Evolutkerot eivät pärjää logiikassa ja ajattelussa"

        Luulevainen luulee, ja luulee väärin. Tomi Aalto tekee naurettavilla aivopieruillaan arvokasta työtä ateistisemman, humaanimman ja sekulaarimman yhteiskunnan hyväksi, kiihkouskovaisuutta vastaan (olen tämä myös hänelle kertonut, aivan kuin monelle muullekin uskovaiselle pösilölle). Siksi hänen ainoatakaan idioottimaisuutta ei mielestäni kannata poistaa. Toimii yhtä varmasti kuin Raamattu: Ei muuta kuin laajempaan jakoon, niin ihmiset näkevät millaiseen mielikuvitukselliseen potaskaan uskovaiset hömelit uskovat.

        "viisivuotiaatkin nauraa heille ja heidän naurettaville uskomuksilleen"

        Kuten mille? Tarkennapa niin katsotaan olisiko sittenkin niin että luulevaisella on evoluutiosta aivan päin helvettiä olevia luuloja.

        "Jos evohumputus lopetettaisiin, niin samalla menettäisivät täällä kirjoitteleva bg-opet ja muut rahan takia sielunsa myyneet suojatyöpaikkansa!"

        Eipä ole minun toimeentuloni millään tavalla riippuvainen tästä pastasta ja evoluutiota, vaikka sitä opetankin biologian opintojen osana. Olen palstalla viihetarkoituksessa. Kreationistien aivoitukisista ja logiikasta saa makeat naurut tämän tästä, ja on mukava osoittaa heidän lapselliset uskomuksensa vääriksi.

        "Että vähät siitä millaista vahinkoa ja tuhoa evoluutiohuuhaa saa aikaan yhteiskunnassa ja nuorisossa, kunhan vaan muutama narsistinen evolutionisti tienaa ne mansikat ruisleipänsä päälle ja pääsee kukkoilemaan nettipalstalla (nimettömänä) muka uurenakin tietäjänä!"

        Tuolla toisella palstalla toinen luulevainen houraili että moraali on jotenkin kytköksissä siihen uskooko ihminen luomisoppiin vai ei. Kirjoittamasi perusteella sinä olet yhtä harhainen, kuvitellessasi että evoluutioteorian ymmärtäminen vaikuttaisi jollain tavalla ihmisen moraaliin.

        Kerrottakoon siksi myös sinulle se tosiasia että luomisoppiin uskovien määrä on jyrkässä laskussa Suomessa, varsinkin nuoremmissa ikäryhmissä.

        Katsopa mitä mieltä Suomalaiset olivat väittestä "Jumala on luonut kaiken" viime vuonna tehdyssä kyselyssä:

        https://yle.fi/uutiset/3-9263253

        Tulos: Suurin osa vastaajista vastasi väitteeseen että "En usko ollenkaan" tai "Pidän epätodennäköisenä". Hajoa siihen.

        Samaan aikaan tapahtuu tällaista kehitystä:

        "Poliisille ilmoitettujen rikosten määrä jatkoi laskuaan vuoden ensimmäisen puoliskon aikana. Trendi on jo pitkään ollut sama – poliisille ilmoitetut rikokset ovat laskeneet jo useamman vuoden ajan, sanoo poliisijohtaja Timo Saarinen Poliisihallituksesta.
        – Jos tämä kehityssuunta jatkuu, silloin yhteiskunta menee hyvään suuntaan, Saarinen sanoo.
        Saarinen ei usko, että hyvä kehityssuunta johtuisi siitä, että ihmiset eivät enää ilmoittaisi rikoksista poliisille.
        – Samanlainen trendi on jatkunut niin monta vuotta. Se ei voi olla käyttäytymismuutos, koska se on ollut systemaattisesti jatkuva ilmiö."
        https://yle.fi/uutiset/3-9052066

        Luomisoppiin uskovien (samoin kuin kirkkoon kuuluvien) määrä vähenee samalla kuin esim. rikosten määrä laskee. Johtopäätös: moraali ei ole sidoksissa luomisoppiin, ainakaan niin että luomisoppiin uskominen jotenkin kohentaisi moraalia. Tämän huomaa myös siitä että vankiloissa on todella vähän ateisteja.


    • Evoteikestäitseään

      Evomoraaliset eivät ole koskaan kestäneet kuulla olevansa kädet verta täynnä olevia aborttmurhaajia.

      • Luultavasti aloitukset on poistettu sen takia koska eivät kuulu tälle palstalle. Täällä kun pitäisi puhua luomisesta eikä evoluutiosta. Mutta kuten on jo huomattu, on olematonta tapahtumaa vaikea todistaa.

        Sinunkaan valehtelu ja muiden syyttely ei auta yhtään asiaa. Tervemenoa helvettiin jos siihen uskot ;)


    • KukaKissanHännän

      Ettei olisi ROT itse poistattanut. Vastauksissa hänen väitteensä lytättiin niin totaalisesti, että taisi alkaa miestä itseeänkin hävettämään.

      Esimerkiksi väite kreomosomimäärän ja eliniän suhteesta ei pitänyt lainkaan paikkaansa, kun kaikki hänen luettelemansa lajit huomioitiin.
      Solon taas pyyhki pöytää ROT:n aloituksen perusajatuksella osoitten ROT:n tiedot täysin puutteellisiksi ja johtopäätökset väärikisi.

      • Kretut.kieroilee

        ROT poisti itse typerän aloituksensa, jossa jälleen kerran todisti typeryytensä perusteellisesti.

        Poistettuaan avauksensa ROT pääsee muilla nikeillään tekemään itsestään uhria jne.

        Kreationistien läpimätä kieroilu kyllä tiedetään.


      • Epäjumalienkieltäjä

        Minä veikkaan samaa. Kun RoT on saanut kylliksi turpiinsa, niin vanha aloitus menee poistoon ja pistetään uutta peliin, kunnes hän huomaa, että ei taaskaan tullut mullistettua biologian perusteita...


    • Fiksu.Kreationisti2

      On pakko poistattaa, koska säännöt kieltävät spämmäyksen. Ylläpito onkin tehnyt tässä asiassa kiitettävästi työtä.

    • Koko ROT joutaisi blokata pois täältä.

      • eläköön.sananvapaus

        RaamattuOnTotuus on palstan tieteellisin ja mielenkiintoisin kirjoittaja. Käyn koko palstalla vain voidakseni lukea hänen kirjoituksiaan.


      • älä.yritä
        eläköön.sananvapaus kirjoitti:

        RaamattuOnTotuus on palstan tieteellisin ja mielenkiintoisin kirjoittaja. Käyn koko palstalla vain voidakseni lukea hänen kirjoituksiaan.

        Narsistiset kreationistithan ovat tunnetusti kovia kehumaan itseään. Kun kukaan mukaan ei kehu ja syystä.


      • moloch_horridus

        "RaamattuOnTotuus on palstan tieteellisin ja mielenkiintoisin kirjoittaja. Käyn koko palstalla vain voidakseni lukea hänen kirjoituksiaan."

        Melenkiintoisuus on tietysti mielipideasia, mutta tieteellisyys ei ole. ROT linkkaa yleensä yhteen tai kahteen tieteelliseen tutkimukseen ja sitten esittää niistä väärinymmärryksensä ja johtopäätökset, joita niissä ei ole. Hän ei useinkaan ymmärrä edes käyttämiään termejä. Miten hän siis muka on tieteellisin kirjoittaja?


      • eläköön.sananvapaus kirjoitti:

        RaamattuOnTotuus on palstan tieteellisin ja mielenkiintoisin kirjoittaja. Käyn koko palstalla vain voidakseni lukea hänen kirjoituksiaan.

        Hyvä vitsi!


      • KressuRessu
        eläköön.sananvapaus kirjoitti:

        RaamattuOnTotuus on palstan tieteellisin ja mielenkiintoisin kirjoittaja. Käyn koko palstalla vain voidakseni lukea hänen kirjoituksiaan.

        Kertoo ROT itse...
        ROT ei ymmärrä tieteestä yhtään mitään. Jos ymmärtäisi, hän ei kävisi tieteenvastaista ristiretkeään. Linkit tutkimuksiin ja niistä vedetyt väärät johtopäätökset eivät ole tiedettä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1013
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      112
      950
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      758
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      547
    5. 42
      519
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      491
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      463
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      417
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      401
    10. Ulla Appelsin: Sari Essayahin kohtelu vs Nasima

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205897.html Mutta vaikuttaa siltä, että kun kyse on kristinuskosta, samat säännöt
      Maailman menoa
      157
      375
    Aihe