Poliittinen korrektius

Huomenta vaan
Tuossa mietiskellyt semmoista, että kuinkahan haitallista tämä poliittinen korretius on noin niinkuin kansanterveydelle?
Mistään et saa puhua suoraan vaan pitää keksiä kaikenmaailman ilmaisuja.
Muutama sata veronmaksajien varoista palkattua jantteria istuu konttorissa lukemassa näitä viestejä ja miettii, että saiskos tuosta syytteen aikaan.
Toki minulla on jonkinlainen luottamus, että varmaan suurin osa kyttääjistä ymmärtääkin, että jos saa sanoa asiansa keskustelussa vaikka kärkevästkin, niin sehän on varoventtiili se sätti.
Kirjoitus kun ei teoksi muutu vaikka semmostakin hulluutta olen kuullut ihan ministerin suusta.
Välillä käy mielessä, että onko tämä mahdollista suomessa vaan kyllä se valitettavasti on.
Se tuli kans mielee, että joku sanoi hienosti, että jos haluat tietää kuka hallitsee sinua niin selvitä ketä et saa arvostella.
Täällä suoli24:ssä ainakaan ei saa kokemukseni mukaan arvostella niitä tyyppejä joilla on taipumus keppostella. Sitten on kans ne rikkauden tuojat. Kolmanneksi näkyy olevan koskematon täällä tuo hilly, kyllähän te tiedätte sen muorin. Neljäs joka liipasee botilla poiston on is-ra-elin tukeminen.
Laittakaa tekin omaa arviotanne, mitä koette, ettei saa arvostella.
Muistakaa poliittisen korrektiuden mukainen kiertoilmaus niin pysyy ketju siistin näköisenä.
Oikeastaan pitäisi olla semmoinen rähinäryhmä nettialue jossakin missä saisi puhua täysin vapaasti ja luvalla ihan mitä sylki suuhun tuo sinne mennessä ois ilmoitus että täällä voi rapa lentää.
Semmoinen laillinen vuodatus ja epäkorrektin puheen palsta. Vois antaa mennä vaan.
Noo, tätä kirjoittaessaki jo itse tiedän, ettei ne semmoista salli. Sehän veisi kokonaan pois tehon tältä sosiaaliselta kokeelta, että kenellä pallaa hihat tähän sananvapauden raiskaamiseen.
Jotakin ne tavottelee tällä hyssyttelyllä, luulekohan ne että me oikeasti jaksetaan kattoa kauaa tätä pelleilyä, että kun näet että joku näyttää sorsalta ja kävelee kuin sorsa ja ääntelle kuin sorsa niin sinun pittää vastata, että lokki se on?

Vettä lorruuttaa ränneissä, oiskohan siellä kastematoja tiellä, onkimadoiksi?

5

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sama.kaveri

      Ai joo, unohdin mainita vielä siitä, että ne nämä modet palstoilla on ilmeisesti nuorena pelanneet aika paljon vasemman pakin paikkaa. Lisäksi ovat saaneet lukijoistakin niillä käräytä vanhempasi videoilla koulittua melkoisia peeloja. Ne ei ne ilmiantoa harrastelevat tajua, että suunta voi tuulessakin muuttua ja sitten ovat itse liemessä. Yks porukka vielä joka pyrkii lopettamaan keskustelun on ne vakivastustajat. Ne on paikalla kun hyeenat mielipiteellään ilmaisemassa miten kohta on ratsupolliisi king rappukäytävässä. Ne on ilmeisesti ihan palkattuja pelottelijoita.
      Saapa nähdä mikä on seuraava askelmerkki annettu tämän vuoden hienostohotellitapaamisessa.

    • KohtaKahleetKolisevat

      Pari sataa poliisia todellakin kyttää nettikirjoituksia päätoimisesti. Ajatuksenakin se olisi uskomatonta mutta tämä onkin totta!
      Stasi yllytti kanssaihmisiä ilmiantamaan toisinajattelijoita. Tämä oma PolPomme (poliittinen poliisi) panee vieläkin paremmaksi ja yllyttää lapsia ilmiantamaan vanhempansa:
      https://www.youtube.com/watch?v=b54FmJ4nezM&t=53s

      Huomattakoon että tällä videolla äiti oli kirjoittamassa arvostelua poliitikosta (!).

      • Demokratiaa.kansalle

        Nopeaa on ollut kehitys. Poliisivaltio on tulossa. Demokraattiset keinot estää se?


    • Paetkaa

      Kansainvälinen suurpääoma on luonut globaalikommunismin joka johtaa maatamme ensin kohti Liittovaltiota ja sen jälkeen NWO tulee....

      Maahanmuuttovyöryillä tyhmennetään ja tuhotaan valkoinen rotu joka on tämän esteenä.
      Olemme tuomittuja tuhoon.

      • Demokratiaa.kansalle

        On kai vielä mahdollisuus estää se?
        Demokratialla? Kansa ei tätä halua varmasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      145
      2811
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      231
      2137
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      48
      1970
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      198
      1912
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1700
    6. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      142
      1525
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      81
      1443
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1168
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      311
      1024
    10. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      27
      967
    Aihe