fiat 126

Ajattelin hakea puolasta fiat 126:sen. Tietääkö täällä kukaan saako siihen osia suomesta miten helposti? Eli onko sellaista suomifiatia, jonka osat käy päikseen? Niitähän on vesi ja ilmajäähdytteisellä koneella ainakin siellä? Onko tietoa kannattaako ostaa ilmajäähdytteinen, eli todella perinteinen :) vai uudempaa vesijäähdytystekniikkaa. Kaikkihan ne on aika hirveitä, mutta näin elämysmielessä ajajttelin :)
71614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minkähän vuotista ajattelit hankkia? Ne on aika kauheessa kunnossa siellä. Ehkä ne, mitkä tehtiin pari vuotta sitten, on ihan ok, mutta niitähän ei voi Suomeen tuoda katalysaattorin vuoksi (eli max. 1991 malli on mahdollinen tuoda?)... Mutta ainakin ne on halpoja, ei voi paljon hävitä! Olen itsekin ajatellut sellaisen tuomista, on niin söpö auto! Milloinkohan noita moderneja vesijäähdytteisiä on valmistettu? Ehdottomasti sellainen, ettei tarvi kulkea konepelti auki niin kuin paikalliset tekevät.

Äänestä

Fiatin paikalliselta maahantuojalta Delta Motor Oy:ltä voi kysellä varaosia.

Äänestä

Heip. On aikaa kulunut viestistäsi, mutta kiinnostaa haitko ko. pelin puolasta ja miten homma sujui?

Äänestä

Itse hain vuosi sitten kaksikin tuommoista 126 puolasta ajettiin vielä via balttian halki Tallinnaan ne Gnydiasta. Toinen oli vm 87 ja se on myyty jo eteenpäin ,mutta toi toinen on -91 kilvissä ja katsastettu itsellä käytössä. Molemmat on ilmajäähdytteisiä ja ihan hyvin on pelannu ,pääsiäisenä ajettin 350km kevään avausreissu. Ainut ,että nyt tarvis saada sisemmät vetarin suojakumit jostain ,että sais laatikko öljyt pysymään sisällä ,että jos joltain löytyy niin olisin kiinnostunut.

Äänestä

Nii joo eikä toi nyt ajossa niin erikoisen huono oo ja Fiat 126 osat käy tohonkin.

Äänestä

korkeus säädettävät etuvalot keulille ja ei mitään ongelmaa katsastuksessa vaikka ois kuinka uusi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teme kirjoitti:

Ajattelin hakea puolasta fiat 126:sen. Tietääkö täällä kukaan saako siihen osia suomesta miten helposti? Eli onko sellaista suomifiatia, jonka osat käy päikseen? Niitähän on vesi ja ilmajäähdytteisellä koneella ainakin siellä? Onko tietoa kannattaako ostaa ilmajäähdytteinen, eli todella perinteinen :) vai uudempaa vesijäähdytystekniikkaa. Kaikkihan ne on aika hirveitä, mutta näin elämysmielessä ajajttelin :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu