Presidentin päivä -dokumentin alussa Kekkonen nauttii aamiaiseksi appelsiinimehua, hunajateetä ja kampanisun. Mietin vain, että olikohan tuo appelsiinimehu kaupan appelsiinimehua vai puristettu appelsiineista?
Kekkosen aamiainen
votelo
14458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
sinulla. Miten kestät?
Urkki muuten kuoli joskus 1981. Tuskin hän aamiaista enää nauttii.
Erosi 1981, kuoli 1986
Dokumentti on kuvattu lokakuussa 1976, eli lähes 10 vuotta ennen Kekkosen kuolemaa.
Ilmeisesti juuri appelsiinimehu aiheutti ennenaikaisen kuoleman:-D
Tosi ennenaikaisestihan hän kuolikin ja varmasti johtui siitä.
Eikö tuo kaupan mehu ole myös puristettu appelsiineistä? Eiks hää tukehtunukkaa pullaan?
Arvasin että tulee tällainen viesti. Se on muuten "appelsiineista", ei "appelsiineistä".
Tuolloin kaupoissa oli jo yleisesti saatavana tuoremehua. Urkin aamiaispöytään mehu saatettiin toki puristaa Tamminiemen keittiössä tuoreista appelsiineistakin. Näin jälkikäteen voimme vain arvailla.
Suomelle olisi ollut onni, jos Kekkonen ei olisi koskaan syntynytkään tai olisi delannut 30 vuotta aiemmin.
Mistäs sen tietää, olisiko joku muu tehnyt samoin kuin Kekkonen.
Taisi "parasta ennen"-päivä ylittyä pahasti! Kerkisihän Eino Uusitalo ehdottaa jo uutta jatkoaikaa vuoden 1978 vaalien jälkeen!
Oli venäläistä Globus-mehua.
Kekkonen nautti aamiaiseksi kokoomuslaisia ja sosialidemokraatteja.
Ainakin ne pelkäsivät sitä. Ja yleinen käsitys oli että Kekkonen oli syönyt Sorsan munat, niin munaton mies se oli.
Tälläkin palstalla on olevinaan niin sivistynyttä porukkaa. Joo että tuo muka on huoli. Ei todellakaan! Muutamat tyypit vaan on arvelleet, että se oli appelsiineista puristettu Tamminiemessä