Esitän tän kysymyksen sekä täällä että tuolla helluntailaisella ja lestadiolaisella puolella. Katotaan miten vastaukset eroaa.
Onko anaaliseksi aviossa syntiä?
Analsexrobot
101307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Katolisen moraaliopin mukaan anaaliseksi on luonnotonta ja siksi aina karkea synti (riippumatta siitä, ovatko sen harjoittajat naimissa keskenään vai eivät).
Nopeasti mietittynä kun peppuseksi piristämässä puolisoiden elämää ei ole syntiä.
Näin siis naimisissa olevalla pariskunnalla, joka huolehtii sitten siitä, että mies laukeaa kuitenkin "ykköseen". Peseydyttyään tietysti siinä välillä. Mutta saatan olla väärässä.
se naispuoliso panee sitä miestä kakkoseen dildolla, kuis sitten?
Miks katolisille seksi ja muiden sänkypuuhien kontrolloiminen ja kyttääminen on sairaan keskeinen juttu? Se on totaalisen kipeä uskonto.
Olet oikeassa siinä, että moraaliopin mukaan oraali- ja anaaliseksikin ovat sallittuja, mikäli varsinainen laukeaminen tapahtuu emättimeen. Ainakin tämä on yleinen tulkinta asiasta - tosin siihenkin liittyy epävarmuustekijöitä. Puhuttaessa "anaaliyhdynnästä" ajattelin yhdyntää, johon liittyy siemensyöksy.
Eli seksi on kokonaisvaltaista leikkiä puolisoiden kesken, mutta yhdynnässä mies laukeaa. Menee saivarteluksi, juu.
Eiköhän alkuperäinen kysyjä tässäkin tapauksessa ole (mahdollisesti uskoaan harjoittamaton) perrrusprrrotestantti. Näin veikkaa, koska kysymys meni useammalle palstalle.
Katolisella kirkolla ei ole mitään ihmeellistä vinkua kytätä ihmisten sukupuolielämää. Kirkon opetus vaan on tässä asiassa (muihin näkemyksiin verrattuna) niin selkeä, että se on helppo tuoda oppina julki. Tämä puolestaan harmittaa monia.
Henkilökohtaisesti minua miellyttää se, että katolinen kirkko on pitänyt oman opetuksensa aikan, jollon tunnutaan kilpailtavan siitä, kuka on vapaamielisin ja monien ollessa sukupuolisuutensa suhteen ihan ulalla.
Katolilaisuus on syntiä. Kuka kuuluu katolilaisiin
joutuu helvettii sen takia että kuuluu väärään uskontokuntaan ja nähdään hän se uutisissakin että mitä katolilaiset opettaa. Pikkupoikiin sekaantuminen ei ole syntiä, päin vastoin suotavaa. Katolilaisilla on varmaa joku oma kirja missä opetetaan mitä tehdä tuhmille pikkupojille...
ihmisten edessä Jeesuksen Kristuksen ainoaksi vapahtajakseen ja syntiensä sovittajaksensa Isän Jumalan kanssa, ja uskoo siihen armoon koko sydämestään, ja siten toimii elämässään kuten Herra Jeesus (mutta myös apostolit) on Uudessa Testamentissa opettanut. Ei siinä katsota maantieteellistä sijaintia, eikä seurakunnan nimeä.
Tosin minustakin on arveluttavaa tuo katolinen oppi, ja olen jopa sitä mieltä, että antikristus voisi olla paavi. Tarkoitan vaan sitä, että Jumala yksin ainoastaan tuntee kunkin sydämen pohjaan asti, Hän tuomitsee ja kukin saa palkkansa Häneltä. Ollenkaan en kuitenkaan suosittele katolilaisuuden opetuksia.
Tosin minustakin on arveluttavaa tuo sinun oppisi , ja olen jopa sitä mieltä, että antikristus voisit olla Sinä.
Ehditkö kertoa täälläkin, mitä vastauksia sait lestadiolais- ja hellarilistalla vai vaiettiinko kysymys kokonaan kuoliaaksi? Joko olet laatinut iloksemme vertailevan yhteenvedon?