"Hän, Herra, on meidän Jumalamme; hänen tuomionsa käyvät yli kaiken maan."
1 Aik 16:14
Älkää siis ihmetelkö, kun Jumalan tuomiot alkavat toteutua.
1 Aik 16:14
Älkää siis ihmetelkö, kun Jumalan tuomiot alkavat toteutua.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä sitä silti ihmetellään sillä sivistyksessämme on kristittyjen aiheuttama aukko.
Intialaisilla on jooga, japanilaisilla judo ja kreikkalaisilla oli stoalaisuus, jotka kaikki neuvovat kuinka suhtautua ja käyttäytyä kun esimerkiksi pyörremyrsky vie katon pään päältä.
Mutta kristinusko tuhosi antiikin filosofian ja kykymme suhtautua takaiskuihin niistä masentumatta. Heti masennumme kun Jumalan sallimuksesta aiheutuu jotakin pahaa.
Ja voi tilanne mennä jopa niin pitkälle, että turvaudumme äärimmäiseen väkivaltaan,
valitukseen ja rettelöintiin kun näyttää Jumalan sallimuksesta tapahtuvan hyvin negatiivisia asioita.
Jooga esim. on hieno oppi, joka opettaa, että säätilaan voi vaikuttaa olemalla välinpitämätön kaiken laisen sään vallitessa. Jos onkin monien kannalta huono sää niin siinä säässä vaeltaessaan ei saa osoittaa turhautumisen merkkejä tai negatiivisia tunteita. (Hare Krishna: Bhagavadgita).
Tämä puoli Jumalasta unohtuu hyvin helposti. Tuomiopäivä on tulossa, mutta tuomioita on jo ennenkin ollut!
Tuomi on tottelemattomuudelle, mutta armo kuuliasuudelle.
Niinpä niin "Tuomi on tottelemattomuudelle," mutta Pihlajasta vuoleskellaan haravan piikkejä:)
Maan uskollisia minun silmäni etsivät, että he asuisivat minua lähellä; joka vaeltaa nuhteettomuuden tietä, se on oleva minun palvelijani.