Vanhus ei laskenut kotihoitajaa sisään

"Paikalle kutsuttiin poliisi, joka vei vanhuksen psykiatriselle osastolle".

https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/yle-vanhus-ei-paastanyt-hoitajaa-asuntoonsa-paikalle-poliisi-ja-vanhus-11-paivaksi-psykiatriselle-osastolle/6513926

Vanhus ei halunnut päästää kotisairaanhoitajaa kotiinsa, koska piti hoitajan käyntiä turhana. Hoitaja oli käynyt vanhuksen luona aiemmin samalla viikolla kahtena päivänä, koska vanhukselle oli aloitettu uusi lääkitys sydänoireisiin.

Psykiatriselle osastolle viedyn vanhuksen kaksi tytärtä ovat tehneet äitinsä kohtelusta kantelun aluehallintovirastoon. Ratkaisua ei kuitenkaan ole vielä tehty.
28442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Varastelevat samalla pikkutavaraa.

Liekö vanhus huomannut tuollaisen, kun eivät kaikki ole aivan dementoituneita.

Jos hoitajaa oli jäänyt kaivelemaan jotkut aiemmin näkemänsä arvotavarat jotka olisi ollut tarkoitus vielä sosialisoida, niin se selittäisi tuollaisen katkeran koston. Psykiatriselle viemisessä kun aloitteellinen on juuri hoitaja. Poliisi ei tuollaista päätöstä tee.

Niitä on sellaisiakin kotihoitajia, jotka varastelun lisäksi myrkyttävät vanhuksia.

Äänestä
  • Niin, välillähän poliisi varoittelee vanhuksia, päästämästä sisälle kaiken maailman hoitajia ja autajia.

    Äänestä

  • Ainoastaan lääkäri ohjaa suljetulle, ei kodinhoitaja tai poliisi.

    Äänestä

  • Lääkäripä hyvinkin: 1980-luvulla pieksämäkeläinen lääkäri Riitta Kauppinen joutui pakkohoitoon psykiatriseen sairaalaan vaitettyään, että Pieksämäen vesijohtovedessä on legionella-bakteeria.

    Äänestä

  • Lääkärin_lääkäri kirjoitti:

    Lääkäripä hyvinkin: 1980-luvulla pieksämäkeläinen lääkäri Riitta Kauppinen joutui pakkohoitoon psykiatriseen sairaalaan vaitettyään, että Pieksämäen vesijohtovedessä on legionella-bakteeria.

    Legionellaa löytyy edelleen Pieksämäen vesijohtovedestä eli hän oli oikeassa.

    Äänestä

  • miksi hoitaja voi tuon päättää?- eikö se lekuri pitäs tulla toteamaan paikanpäälle oven läpi että potilas on hoidon tarpeessa tai ei?

    eikös kotonaan saa olla eikä kellään oikeutta rikkoa kotirauhaa.

    nyt sai hoitsu rauhassa ratsattua läpi asunnon kalleudet ja mahdollisesti yömyssy pullonkin tyhjättyä?

    Äänestä

  • korjataankos kirjoitti:

    Ainoastaan lääkäri ohjaa suljetulle, ei kodinhoitaja tai poliisi.

    On syytä varoakin niitä valepoliiseja ne vie heti lompsat piirongin laatikosta

    Äänestä

Vanhuksilla on todellakin syytä varovaisuuteen.
Nämä "kodinhoitajat" ovat vieneet monien vanhusten rahat, korut ym.
Olen ohjeistanut vanhan äitini: "Outoa naamaa ei päästetä sisälle".

Äänestä
  • kokoomus-sotessa on joka kerta eri naamat- kun henkilökunta on pätkätyöläisiä narkkareita jotka vaan käy tyhjäämässä asiakkaiden piironginlaatikon rahat korut jne?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    kokoomus-sotessa on joka kerta eri naamat- kun henkilökunta on pätkätyöläisiä narkkareita jotka vaan käy tyhjäämässä asiakkaiden piironginlaatikon rahat korut jne?

    vapaudenriistohan tuo on ollut. - jos ei henkeä samalla viety- olisi sitten myös hengenriisto?

    Äänestä

Milloin on oikeuttaa pakkosyöttää lääkeitä.
jos sairaus on sydämessä silloin on pää vielä terve ja on itsemääräämisoikeus jota tulee kunnioittaa.
sydän potilas ei ole kellekkään vaaraksi ja kaikki pakottaminen ei ole tätä päivää.
sairas tarvitsee vierelle läheisen joka on hänen oikea käsi ja apu.

Äänestä
  • Muistisairaalla ihmisellä on myös itsemääräämisoikeus vaikka ei tajua maailmanmenosta mitään.Oikeastaan mitä enää osaa niin hanttiin laittaa joka asiassa.

    Äänestä

Toi on ns. kaksipiippuinen juttu. Mitäpä, jos vanhus olisikin mennyt hyvin heikkoon kuntoon uusista lääkkeistä tai olisi vaikkpa kuollut? Olisiko nuo omaiset sitten syyttäneet hoitohenkilökuntaa siitä, että hoitohenkilökunta ei ole tehnyt heille annattua tehtävää?

Meinaan vaan sitä, että julkisuudessa on ollut paljon sellaisia tapauksia, missä lähihoitaja on soitellut ovikelloa ja kukaan ei ole päästänyt sisään ja sitten omaiset ovat löytäneet läheisensä huonossa jamassa tai kuolleena. Silloin ollaan syytetty hoitajia ja haastettu heitä käräjille.

Se on vähän silleesti kuulkaas, että jos hoito on tilattu ja sovittu tehtäväksi, niin silloin hoito tehdään.

Äänestä
  • Toivotaan että kyseinen lääkäri on jo kuollut koska satanistisuomi antaa sadistisen vallan sadisteille.

    Äänestä

Eutanasia on oikea ratkaisu vanhuksille.

Äänestä
  • Onneksi sota tulee tuhoamaan kaikki murhaajat.

    Äänestä

Vanhus käyttäytyi irrationaalisesti ja psyykkinen arvio oli tarpeen. Kotihoitoon pääsee vain lääketieteellisin perustein. Jos vanhus ei päästä hoitajia sisään, näillä on velvollisuus kutsua poliisi, muutoin heitä voidaan syyttää heitteillejätöstä. Ei täysissä sielun ja ruumiin voimissa olevaa väkisin hoideta. Asiasta on kuitenkin ilmoitettava kotihoidosta vastaaville. Hoitajilla on parempaakin tekemistä kuin kulkea ovilla kolkuttelemassa. Se on pois niiden hoidosta, jotka sitä oikeasti tarvitsevat.

Äänestä

niin jos on sopimus käydä katsomassa silloin on ok.
jos kieltäytyy syömästä lääkkeitä on sekin kaksipiippunen asia
jossakin tökkii kun ihmiset ei tule terveeksi vaikka kuin niitä syövät .
kun kieltäytyy lääkkeistä se voi olla viimeinen oljenkorsi että vointi paranisi.

Äänestä

Jos tuo edelleen oikeustoimi kelpoinen niin kai sitä aikuisena tulisi kohdella. Eli jos ei päästä sisään niin oma asia.

Sitten jos katsotaan että lapsen tasolla niin eihän lasta voi yksin jättää asumaan.

Äänestä

Ei nykyään uskalla päästää ketään sisälle. Ruotsissa ollaan viisaampia ja minäkin sain varoituskirjeen.

Äänestä

Vanhus pelkäsi että on valepoliisi oven takana..

Äänestä

No jos ei hyvällä, niin sitten pahalla.
Poliisin kanssa ei leikitä. Niin.
Suomi on moderni yhteiskunta ja ymmärtää hyvin vanhuksia.

Äänestä

Mikä ei ole kiellettyä on pakollista.

Äänestä

Eipä noilla hoitajillakaan ole tunteja aikaa jaaritella jonkun vanhan pierun kanssa. Jää kymmenet muut hoitamatta jos kohteliaasti maanittelee yhtä.

Tuollekkin ilmeisesti olisi hoitopaikka parempi vaihtoehto kuin oma koti.

Äänestä

Mitähän siitä seuraa, jos ei päästä valepoliisia kotiinsa?

Äänestä

Itse en päästä myöskään persuja, öyhäävät aina liikaa. Laitoin oveen lapun; EI Jehovantodistajia eikä persuja!

Äänestä

Käteisvarat katoavat rahakukkarosta. Jopa ruokaa kadonnut jääkaapista. Lääketilaus apteekkiin se vasta kallista on. Eikä ole edes hintakattoa kuten jos ne itse apteekista noudettaisiin. Välillä monta satasta per satsi. Ryöstötouhua. Sääliksi käy niitä joilla ei ole ketään. Nyt omaiseni istuu kotona tyhän lompakon kanssa ja hoidan hänen ns juoksevat menonsa.

Äänestä

kovemmat vainot ku staalinin aikoina.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Täältäkin_kaikki_hoitoon kirjoitti:

"Paikalle kutsuttiin poliisi, joka vei vanhuksen psykiatriselle osastolle".

https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/yle-vanhus-ei-paastanyt-hoitajaa-asuntoonsa-paikalle-poliisi-ja-vanhus-11-paivaksi-psykiatriselle-osastolle/6513926

Vanhus ei halunnut päästää kotisairaanhoitajaa kotiinsa, koska piti hoitajan käyntiä turhana. Hoitaja oli käynyt vanhuksen luona aiemmin samalla viikolla kahtena päivänä, koska vanhukselle oli aloitettu uusi lääkitys sydänoireisiin.

Psykiatriselle osastolle viedyn vanhuksen kaksi tytärtä ovat tehneet äitinsä kohtelusta kantelun aluehallintovirastoon. Ratkaisua ei kuitenkaan ole vielä tehty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu