Pitkäaikaistyöttömien määrä väheni 13 prosentilla, vaikka työllisten määrä ei ole lisääntynyt ollenkaan. Yrittäjistä teki itsemurhan viime vuonna yli 16 000 ihmistä firman mentyä konkurssiin.
http://www.hs.fi/talous/art-2000005302352.html
Toivotalkoot tuottaa tulosta.
http://www.hs.fi/talous/art-2000005302352.html
Toivotalkoot tuottaa tulosta.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tuskin ne kaikki on itseään tappanut, siivottu vaan pois tilastoista pakottamalla palkattomaan orjatyöhön. Toki sen seurauksena moni myös on tappanut itsensä.
Sipilä on uusi tuhoaho, joka taas hävitti yksityisyrittäjät.
Itsemurhat ovat vakava asia.
Ei pitäisi laskea leikkiä.
Aloittaja luulee kai olevansa hyvinkin vitsikäs.
Sattuuko totuus vai mitä lässytät? Ei tässä ole leikkiä laskettu yhtään mistään, kerrottu vain tilastoja.
No nyt on sitten tulossa suuret palkankorotukset talous nousee ja työvoimasta on hirveä pula...........
Talous on kuulemma ollut jo pari vuotta kovassa nousussa. Missään se ei vain näy, koska totuus lienee jotain ihan muuta. Outoa jos työttömien määrä on laskenut rajusti mutta työllisten määrä pysynyt samana.
Eiköhän syynä ole ainakin osittain eläköityminen. Kun siirtyy eläkkeelle, niin silloin ei ihmistä enää tilastoida työttömäksi, mutta työpaikat ja työssäolijoiden lukumäärä ei silti kasva.
Ja tilastoissa ei oteta huomioon sitä vaikka ihmisiä jää eläkkeelle on monet duunit nykyään automatisoituja eikä työntekijöitä tarvita enää niin paljon ku ennen.....
Hyvä vaihtoehto turhalle elämiselle . Suosittelen kaikille jotka kykenevät nirrin poistoon . Helpottaa muutakin yhteiskuntaa.
Voit aloittaa itsestäsi, tukijussi.
Kannattaa kuitenkin ottaa mukaan vaikka pari ministeriä.
Kuinkahan moni niistä pääsi oikeisiin 5kertaa viikko täyspäivä töihin oikeilla palkoilla?
Maahan on tullut kymmeniä tuhansia moniosaajia, on lääkäriä, insinööriä, arkkitehtiä, lento- ja merikapteenia, rakennusmestaria..... harmi, että heidän jokaisen paperit ovat (usein henkilötodistuksia myöten) hävinneet Välimereen. Mutta onneksi heitä elätetään reservissä, sieltä voi sitten tiukan paikan tullen ottaa minkä alan ammattilaisen tahansa.
Älä ole huolissasi
https://www.youtube.com/watch?v=d-diB65scQU
Suomen hallitus ajaa samaa linjaa mitä Englannissa ja koko EU alueella....
http://www.breitbart.com/london/2017/07/24/corbyn-migration-destroy-workers/