Turvapaikanhakijat voidaan palauttaa Ruotsiin

"Euroopan unionin tuomioistuin on tuomioissaan päättänyt, että EU:n jäsenmaat voivat palauttaa toisen EU-maan kautta tulleet turvapaikanhakijat ensimmäiseen EU:hun tulomaahan".

http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/eu tuomioistuin dublin asetus-68180

Tuomioistuimen päätöksellä on merkittävät seuraamukset, sillä erityisesti vuoden 2015–2016 turvapaikkakriisin aikana Dublinin asetusta ei noudatettu, vaan turvapaikkahakemukset käsiteltiin yleensä vasta siinä maassa, mihin hakija halusi hakemuksensa jättää.

Kyse on Dublin III -asetuksen tulkinnasta, jonka mukaan turvapaikanhakijan hakemus on käsiteltävä ensimmäisessä EU-maassa, johon hakija on saapunut.
511654
5Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 51

Vanhimmat

Kreikassa ja espanjassa kohta ruuhkaa? Sitä kauttahan ne melkein kaikki ovat tulleet. Kaikki euroopan loiset sinne siis takaisin.

3Äänestä

Ei onnistu kiitos suomen suvakkien. Sairaat suvakit ovat tämän maan pilanneet.

3Äänestä
  • Myytämä hyörä, myytämä säiräs mätypätjäkö täällä päättää muka mäty-äsiöistä???

    1Äänestä

  • Sipilän,+Orpon+KesKokoomussuvakithan+tämän+32.150+tulijan+massamamuinvaasion+turvallisista+Dublin-läpikulkumaista+ottivat+ilolla+vastaan+2015,+kasvu+edellisvuodesta+EU-maiden+ylivoimaisesti+korkein+yli+822%.+Kakkosena++olleessa+EU-maassa+"vain"+323%.+Kokkeleilla+ja+Kepuleilla+silmissä+kiilsi+vain+veronamsajien+"piikki+auki"+pakolaisbisnesrahat+sekä+edessä+siintävät+TES-vapaat+matuhalpatyömarkkinat,+jotka+tasa-arvon+nimissä+EKokoomusmafiaväen+märissä+unelmissa+pian+saataisiin+koskemaan+myös+kantasuomalaisia.+Riistäjän+unelmaa+tämä+mamutus-+ja+monikulttuurillisuusbisnessuvakismi.+Ja+edelleen+Orpo,+Risikko,+Katainen,+Kepunuoret+ym.+porvaritahot+haluavat+lisätä+Suomen+matumäärää+ja+taakanjakoa+rahankiiilto+silmissä.+Sitä+parempaa+suvakismia+vaikka+vaarallisinta+lajia+suomalaisille+veronmaksajille+ja+tavallisille+kansalaisille.

    1Äänestä

  • KesKok-suvakit kirjoitti:

    Sipilän,+Orpon+KesKokoomussuvakithan+tämän+32.150+tulijan+massamamuinvaasion+turvallisista+Dublin-läpikulkumaista+ottivat+ilolla+vastaan+2015,+kasvu+edellisvuodesta+EU-maiden+ylivoimaisesti+korkein+yli+822%.+Kakkosena++olleessa+EU-maassa+"vain"+323%.+Kokkeleilla+ja+Kepuleilla+silmissä+kiilsi+vain+veronamsajien+"piikki+auki"+pakolaisbisnesrahat+sekä+edessä+siintävät+TES-vapaat+matuhalpatyömarkkinat,+jotka+tasa-arvon+nimissä+EKokoomusmafiaväen+märissä+unelmissa+pian+saataisiin+koskemaan+myös+kantasuomalaisia.+Riistäjän+unelmaa+tämä+mamutus-+ja+monikulttuurillisuusbisnessuvakismi.+Ja+edelleen+Orpo,+Risikko,+Katainen,+Kepunuoret+ym.+porvaritahot+haluavat+lisätä+Suomen+matumäärää+ja+taakanjakoa+rahankiiilto+silmissä.+Sitä+parempaa+suvakismia+vaikka+vaarallisinta+lajia+suomalaisille+veronmaksajille+ja+tavallisille+kansalaisille.

    PersKeKon+turvapaikkahaku+myönteisiä+59%Perskeko+se+vasta+jakaa+turvapaikkojaPerskeko+jakaa+turvapaikkoja+kuin+karkkiahttp://mvlehti.net/2017/01/24/perskeko-jakaa-turvapaikkoja-kuin-karkkia/"Perussuomalaisten,+keskustan+ja+kokoomuksen+muodostaman+hallituksen+aikana+varsinaisten+turvapaikkojen+osuus+myönteisistä+päätöksistä+on+noussut+räjähdysmäisesti.Suomen+myöntämien+turvapaikkojen+määrä+on+noussut+askeleittain.+1990-luvulla+Suomi+myönsi+tusinan+verran+turvapaikkoja+per+vuosi,+2000-luvulla+muutamia+kymmeniä+mutta+2010-luvulla+jo+useita+satoja+vuodessa.Ennätysvuonna+2016+myönnettiin+peräti+4586+korkeinta+mahdollista+turvapaikkastatusta.+Sen+lisäksi+turvapaikanhakijoille+annettiin+vähäisemmillä+perusteilla+3159+muuta+oleskelulupaa.Selvä+linjanmuutosVielä+selvemmin+linjanmuutos+näkyy,+kun+tarkastellaan+korkeimpien+turvapaikkastatusten+osuutta+kaikista+myönteisistä+päätöksistä.Esimerkiksi+tähän+astisena+ennätysvuonna+2016+maahanmuuttovirasto+otti+käsittelyynsä+yhteensä+28+208+hakemusta,+joista+suurin+osa+oli+jätetty+vuonna+2015.+Näistä+3855+raukesi,+koska+hakija+oli+itse+palannut+kotiin+tms.+Hakemuksista+2326+jätettiin+tutkimatta+Suomessa,+koska+hakija+oli+jo+rekisteröity+turvapaikanhakijaksi+jossain+muussa+EU-maassa+(Dublin-tapaukset)+tai+hän+oli+jo+peräti+saanut+turvapaikan+jostain+muusta+EU-maasta.Maahanmuuttovirasto+teki+siis+fyysisesti+ratkaisun+vain+22+027+tapauksessa.+Näistä+13+730+oli+kielteisiä,+7745+myönteisiä.+Myönteisistä+peräti+4586+eli+lähes+60+%+oli+korkeimpia+turvapaikkastatuksia.Vanhasen+kahden+hallituksen+aikana+2003–2010+turvapaikkojen+osuus+myönteisistä+oli+2–11+%.Kataisen+ja+Stubbin+valtakausilla+2011–2014+osuus+nousi+selvästi,+ollen+30–37+%.Sipilän+PersKeKo-hallituksen+ajan+(vuodet+2015+ja+2016)+turvapaikkastatusten+osuus+myönteisistä+päätöksistä+on+ollut+tasan+59+%.Onko+tämä+sattumaa,+vai+onko+joku+antanut+poliittisen+määräyksen,+että+turvapaikkastatuksia+pitää+jakaa+liukuhihnalta,+mutta+ei+kuitenkaan+yli+60+prosenttia,+jotta+epäilykset+eivät+herää?Oli+miten+oli,+näin+suuri+turvapaikkastatusten+osuus+mitätöi+käytännössä+täysin+ne+perussuomalaisten+suuresti+mainostamat+perheenyhdistämisen+‘tiukennukset’,+joita+hallitus+on+yrittänyt+tehdä"....Tästä+ei+paljon+olla+puhuttu.+Ei+riitä+että+perskeko+otti+ennätysmäärän+maahantulijoita+turvallisista+dublinmaista,+se+myöntää+myös+ennätyksellisesti+myönteisiä+päätöksiä!

    1Äänestä


Eihän nyt suomalaiset tietenkään päästä niitä enää mihinkään, kun ovat tänne ne saaneet.

Äänestä
  • Meinaakko että ne kaikki on akkasipi läänylkyttämässä. Maailman Tyhmin ja Kallein Möläytys:Annan talonija kaiken turvisturistienkäyttöön. - ja suomalaiset maksaa koko pxxkan.

    Äänestä

Nyt voidaan vaatia heidän palauttamistaan ruotsiin, eivätkä suvakit voi venkoilla sen olevat laitonta.

3Äänestä

Tuli niitä venäjältäki, joten kaikki takas venäjälle ! Putin voi viedä mennessään, kun lähtee savonlinnasta kotiaan.

1Äänestä
  • Kuuluuko Venäjä EU:hun? Enpäs tiennytkään.

    2Äänestä

  • sillä on mihin Venäjä kuuluu, pointti on se että Venäjä on turvallinen maa joten takas vaan.

    Äänestä

Eli kaikkiin hakemuksiin tulee nyt leima hylätty ja rahoittaminen voidaan lopettaa monelta osin.....

1Äänestä

Suomeen pääsee vain toisten maiden kautta !! selvä asia Ruotsiin Venäjälle tai Norjaan kaikki sieltä tulleet takaisin varsinki Ruoitsista tulleet, nähän rakastaa näitä enemmän kuin omia,

1Äänestä

Hyvä homma koska saahan viallisen tavarankin palauttaa ja nää kaikki tänne tulleet on värivikaisia.

1Äänestä

Tässä hyvä kirjoitus,Heikki porkan kirjoittama blogi Oikeassa Mediassa.
Kannattaa lukea.
http://beta.oikeamedia.com/o1-30751
Elo miten Pwtteri Orpo sitten valehteli pari vuotta sitten.
Missäs ne Orpanan arvot sitten ovat. Takapuolessako?

1Äänestä
  • Mitä sanoo nyt Otteri Perpo. Kuka oppositiossa lähtee kysymään Otterilta ,valehteliko hän.
    Ovat tietysti hiiren hiljaa.

    1Äänestä

  • Eikunmisäävn kirjoitti:

    Mitä sanoo nyt Otteri Perpo. Kuka oppositiossa lähtee kysymään Otterilta ,valehteliko hän.
    Ovat tietysti hiiren hiljaa.

    Petteri Orpo on Suomen historian vahingollisin sisäministeri
    Verkkouutiset 18.8.2015 :

    ”– Olemme kansainvälisissä sopimuksissa mukana YK:n kautta ja EU:n jäseniä. Emme voi laittaa rajoja kiinni. On väärin väittää, että se on mahdollista, Orpo sanoo.”

    Verkkouutiset 26.7.2017 :

    ”Euroopan unionin tuomioistuin on tuomioissaan päättänyt, että EU:n jäsenmaat voivat palauttaa toisen EU-maan kautta tulleet turvapaikanhakijat ensimmäiseen EU:hun tulomaahan.”

    Petteri Orpo (kok) valehteli suomalaisille, että rajan kiinni laittaminen ei ole mahdollista, koska "olemme kansainvälisissä sopimuksissa mukana YK:n kautta ja EU:n jäseniä". Rajan auki pitämisessä ei siis ollut Orpon mukaan kyse Suomen vapaasta tahdosta vaan sopimuksista jotka sitovat Suomea.

    Todellisuudessa mikään sopimus ei kieltänyt Suomea palauttamasta länsirajan yli tulleita Ruotsiin. Ruotsi olisi voinut halutessaan palauttaa heidät Tanskaan tai siihen maahan, josta ihmisvirta alkoi Euroopan puolella.

    Rajan sulkeminen tarkoittaa käytännössä sitä, että siirrytään aikaan ennen Schengeniä eli aloitetaan rajatarkastukset ja yli pääsevät vain ne, joilla on tarvittavat asiakirjat mukanaan".

    .

    Vale, emävale, Urpo tai Stubbido.

    Äänestä

  • Zyzzywitsi kirjoitti:

    Petteri Orpo on Suomen historian vahingollisin sisäministeri
    Verkkouutiset 18.8.2015 :

    ”– Olemme kansainvälisissä sopimuksissa mukana YK:n kautta ja EU:n jäseniä. Emme voi laittaa rajoja kiinni. On väärin väittää, että se on mahdollista, Orpo sanoo.”

    Verkkouutiset 26.7.2017 :

    ”Euroopan unionin tuomioistuin on tuomioissaan päättänyt, että EU:n jäsenmaat voivat palauttaa toisen EU-maan kautta tulleet turvapaikanhakijat ensimmäiseen EU:hun tulomaahan.”

    Petteri Orpo (kok) valehteli suomalaisille, että rajan kiinni laittaminen ei ole mahdollista, koska "olemme kansainvälisissä sopimuksissa mukana YK:n kautta ja EU:n jäseniä". Rajan auki pitämisessä ei siis ollut Orpon mukaan kyse Suomen vapaasta tahdosta vaan sopimuksista jotka sitovat Suomea.

    Todellisuudessa mikään sopimus ei kieltänyt Suomea palauttamasta länsirajan yli tulleita Ruotsiin. Ruotsi olisi voinut halutessaan palauttaa heidät Tanskaan tai siihen maahan, josta ihmisvirta alkoi Euroopan puolella.

    Rajan sulkeminen tarkoittaa käytännössä sitä, että siirrytään aikaan ennen Schengeniä eli aloitetaan rajatarkastukset ja yli pääsevät vain ne, joilla on tarvittavat asiakirjat mukanaan".

    .

    Vale, emävale, Urpo tai Stubbido.

    Olisko ydinasia että kokoomuksen sidosryhmät ovat tienanneet hallitsemattomalla maahanmuutolla jo miljardeja euroja. Ne ovat rahoja jotka olisivat jääneet saamatta jos raja olisi kiinni. Media ja suvaitsevaiset on isossa kuvassa juoksupoikia ja -tyttöjä. Luin äsken Jarkko Vesikankaan Sailas-elämänkerran, jonka mukaan Orpon sydämenasia on julkisen sektorin työntekijöiden äänien haaliminen kokoomukselle mutta poliittinen johtajuus puuttuu. Näistä pääosin naisäänistä kokoomus joutuukin ankarasti kamppailemaan Virheiden kanssa. Kumpi on enemmän suvaitsevainen eli paisuttaa enemmän menoja? Tämän lisäksi minua häiritsee että muuten sekulaarisen Suomen maahanmuuttopolitiikassa suuri rooli on pienillä unhon yöstä nousseilla uskonnollisilla vähemmistöillä, jotka ovat saaneet ikään kuin uutta virtaa islamista.

    Katsokaa Ulkolinjan dokumentti Pakolaisbisnes Areenasta, niin näette miten tämä Urpon kavereiden ja sidosryhmien verovaroin maksettava pakolaisbisnesruletti pyörii Suomessa, Italiassa ja muualla EU:ssa.
    http://keskustelu.suomi24.fi/t/14912884/pakolaisbisnes-tuottaa-miljoonia-pakolaisia-euhun!

    Äänestä

oletko varma, että noiden ensimmäinen eu maa on ruotsi

1Äänestä
  • Ne tuli tänne Ruotsista ja Ruotsi voi palauttaa ne sinne maahan mistä ne tuli Ruotsiin. Tanskasta . Tannska taas sinne , mistä tulivatkin.

    1Äänestä

Orpo vain valehtelee, tällaiset ministerit jotka ei tee mitään oman kansan eduksi ja vielä valehtelee, mitä me näille voidaan tehdä että eroon päästään, muistakaa tämä kun vaalit tulee,

1Äänestä
  • tekee niiden asianajajana miljoonien tuloja ei siis ihme että Orpo ei haluaisi että niitä palautellaan.

    1Äänestä

  • Verorahoilla tuokin maksetaan. Että silleen.

    Äänestä

  • Orpon_akka kirjoitti:

    tekee niiden asianajajana miljoonien tuloja ei siis ihme että Orpo ei haluaisi että niitä palautellaan.

    mitkä miljoonien tulot?
    Kenellä? Missä firmassa?

    voitko näyttää todisteita faktoja sun väitteille?

    muuten täysin nolla-arvoista lätinää

    1Äänestä

  • Onhan tuota kerrottu jo pitkään että Orpon vaimo toimii lakimiehenä maahanmuuttajien tapauksissa. Pikaisella googlauksella löytyi iltasanomien uutinen missä kerrotaan seuraavaa. En laita linkkiä kun niitä sisältäviä viestejä poistellaan ahkeraan. Löydät itsekin jos haluat.

    "Orpolla on 12-vuotias tytär ja yhdeksänvuotias poika. Hänen vaimonsa Niina Kanniainen-Orpo on myös työelämässä.

    – Hän oli 18 vuotta Finnairilla purserina ja luki sitten itsensä aikuisiällä juristiksi. Hänellä oli oma toimisto, mutta nyt hän työskentelee maahanmuuttovirastossa. Tähän täytyy heti sanoa, että vaikka se kuuluukin ministeriöni hallinnonalaan, virasto on täysin itsenäinen, eikä ministerin toimivalta sinne ulotu."

    Äänestä

Ei muuten mene noin niin kuin aloittaja kirjoitti.
Otakkaapa hieman selvää

1Äänestä
  • kun niitä aletaan palauttamaan eikä sitä tarvitse sen enempää selvitellä ku takas vaan Ruotsiin.

    Äänestä

ketään ei palauteta ruotsiin.

Äänestä
  • Ei näy tuossakaan, mutta tuossa ylempänä , jossa Heikki Porkan plogi, sitä kautta pääsee verkkouutisten sivulle.

    1Äänestä

"Hyvin vähänhän siinä tilanteessa 2015 rekisteröitiin ketään. Se oli niin massiivinen se tunku Eurooppaan, ettei siinä paljon ehditty rekisteröidä"

eli palautus siinä tapauksessa että voidaan todistaa että pakolainen on
rekisteröity toiseen EU maahan

Tiedossa ei ole tapauksia, jossa joku muussa EU-maassa rekisteröity olisi hakenut turvapaikkaa Suomessa.

1Äänestä
  • todistaa että on hakenut toisesta maasta vaan se riittää että sen olisi pitänyt hakea ensimmäisestä maasta johon saapui.

    Äänestä

  • Ei_sitä_tarvitse kirjoitti:

    todistaa että on hakenut toisesta maasta vaan se riittää että sen olisi pitänyt hakea ensimmäisestä maasta johon saapui.

    millä todistat mihin maahan saapui?
    Edelleen jos ei ole kirjattu niin viranomainen ei voi todistaa

    Äänestä

  • koita-tajuta-jooko kirjoitti:

    millä todistat mihin maahan saapui?
    Edelleen jos ei ole kirjattu niin viranomainen ei voi todistaa

    pahasti vikaa asioiden ymmärtämisessä, riittää että se on tullut Ruotsista ja sinne se lähetetään takas, Ruotsi tehkööt niillä mitä haluaa.

    Äänestä

  • koita-tajuta-jooko kirjoitti:

    millä todistat mihin maahan saapui?
    Edelleen jos ei ole kirjattu niin viranomainen ei voi todistaa

    Suomen puolella kun tulivat rajan yli tänne ja kyllä se riittää että voidaan laittaa takas Ruotsiin.

    Äänestä

Halla-aho oikeas, Soini ja se Sipiä vääärä. Action now!"

Äänestä

Nyt sandaalit läpsyttämään kohti Ruotsia

Äänestä
  • Ja Pöpilä ja Orpopiru valtakunnanoikeuteen syytteeseen maanpetoksesta!

    Äänestä

ketään ei palauteta ruotsiin. suomeen saattaa joku palautuakin

Äänestä
  • No eipä tietenkään. Otetaan vaan kaikki lapsiseksin tänne, niin Ruotsi palaa taas kansan kodiksi.
    Kyllä meillä on varas.

    Äänestä

  • MV-lehti paljasti juuri näitä Sipilä-Orposten matuorjabisnes-puuhasteluja.
    On tämä sairasta menoa Suomessa nyt.........
    Siellä tutkintovankeudessa pitäisi istua maanpetturit, SUURrikolliset Sipilä-Orpo, eikä ko. maanpettureiden rikosten paljastaja !!!!!

    Mutta Veikko Vennamon sanoin "kansa kyllä tietää"
    (eikä unohda ikinä näitä Sipilä-Orpo maanpetoksia!

    Äänestä

Kauheeta rasismia ja maahanmuutto (orjatyövoima) bisnekset kärsii!!!

Äänestä
  • Porvarit joutuu pianoloon työttömyystoimiston kautta pitkään leipäjonoon. Ei kyllä semmoinen meno turistin silmään hyvältä näytä?

    Äänestä

Tässä asiassa ei ole kerrottu totuutta. Ruotsi ei roudaa yli 30 000 rekisteröimätöntä maahantulijaa maan läpi lähes 1000 kilometrin matkaa neuvottelematta Suomen kanssa. Nyt olisi aika Orponkin ottaa arvot ja rehellisyys kehiin. Sopiko hän asiasta Ruotsin hallituksen kanssa vai ei.

Äänestä
  • Ilmeisesti neuvotteelun hoiti rkp ja stubb....

    Äänestä

Olisiko EU-asetuksen sitovuuden käsittelemisen oikeudessa tarkoituksena lisätä vai vähentää uskottavuutta?
Kaikki EUhun liittyvät lait, määräykset ja sopimukset on esitetty täytenä totena ja sellaisena ne on meillä otettu.
Kuitenkaan tuskin mikään niistä on pitänyt.
Ainoastaan Suomessa on kaikki otettu todesta ja sanktioitakin jaeltu kaikessa ankaruudessa.
Muualla näyttää olevan täysin samantekevää mitä on säädetty tai sovittu. Tämänkaltaisilla tulkinnoilla millaiset tahansa poikkeamiset on kevyesti kuitattu:
"Vuosien 2015–2016 turvapaikkakriisin yhteydessä tuomioistuimen julkisasiamies oli ollut sitä mieltä, että poikkeuksellisissa olosuhteissa Dublinin säännöistä voidaan poiketa."
Suomessa löytyy halua rikkoa näitä sopimuksia ainoastaan sellaisissa tapauksissa joista on vahinkoa maallemme.
Puoliamme emme voisi kuvitellakaan pitävämme niin että joutuisimme uhmaamaan EUn määräyksiä.

Äänestä

Petteri Orpo sanoo NEJ

Äänestä

Miksei palautettu?

Äänestä

No niin! Huojentava uutinen. Joko täpötäysiä matujen karkoitusjunia lastataan Helsingissä? Hopi, hopi! Suomalaiset matujunat voivat ajaa suoraan Haaparantaan, ilman välilastausta. Pysyy ongelma paremmin paketissa, kun kärrätään koko roska suoraan ruotsin puolelle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sinne_kaikki_takas kirjoitti:

"Euroopan unionin tuomioistuin on tuomioissaan päättänyt, että EU:n jäsenmaat voivat palauttaa toisen EU-maan kautta tulleet turvapaikanhakijat ensimmäiseen EU:hun tulomaahan".

http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/eu tuomioistuin dublin asetus-68180

Tuomioistuimen päätöksellä on merkittävät seuraamukset, sillä erityisesti vuoden 2015–2016 turvapaikkakriisin aikana Dublinin asetusta ei noudatettu, vaan turvapaikkahakemukset käsiteltiin yleensä vasta siinä maassa, mihin hakija halusi hakemuksensa jättää.

Kyse on Dublin III -asetuksen tulkinnasta, jonka mukaan turvapaikanhakijan hakemus on käsiteltävä ensimmäisessä EU-maassa, johon hakija on saapunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu