Omaterveys vs OmaKanta

kansavaihtoonvaipäät

Kaiken maailman puppujuttuja on netti pullollaan niin kuin esim. LOKITIEDOT muka OmaKannasta tarkistettavissa.
NO, EI TODELLAKAAN ole.

...Jokaisesta katselusta luodaan lokimerkintä ja potilas voi tarkistaa itse lokitiedot Omakanta-palvelussa...

https://www.terveystalo.com/fi/Ajankohtaista/Uutiset/Terveystalo-liittyi-kansalliseen-potilastiedon-arkistoon/


Omakannassa voit seurata, mihin terveydenhuollon yksikköön tietojasi on luovutettu. Tekemällä kirjallisen lokitietopyynnön saat tiedot myös henkilöistä, jotka ovat katsoneet ja käsitelleet terveystietojasi. Lokitietopyyntö osoitetaan siihen toimintayksikköön, johon potilastietoja on arkistosta luovutettu.

http://www.kanta.fi/omakanta-yleista

8

773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuri nyt olen omissa terveystiedoissani kanta.fi–palvelussa.

      Se "loki" näkyy kohdassa Terveystiedot => Terveystietojen luovutukset.

      Kaikki Kannan tiedot eivät näy vielä kaikille, koska tietoja siirretään yhä ja palvelut muutoinkin jatkuvasti kehittyvät.

      • kaksieriasiaa

        Terveystietojen luovutukset tarkoittaa yksikköä, johon luovutettu potilastiedon arkistosta potilaskertomuksiasi.
        Lokitieto on ns sormenjälki yksittäisestä henkilöstä, joka on katsellut potilastietojasi.


      • kaksieriasiaa kirjoitti:

        Terveystietojen luovutukset tarkoittaa yksikköä, johon luovutettu potilastiedon arkistosta potilaskertomuksiasi.
        Lokitieto on ns sormenjälki yksittäisestä henkilöstä, joka on katsellut potilastietojasi.

        Oli minun lokitiedoissani myös yksittäisen lääkärin nimiä.


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Oli minun lokitiedoissani myös yksittäisen lääkärin nimiä.

        Lisäksi se sisälukutaito: jos tietojasi on katseltu TH-yksikön tietokoneelta, jossa ei olla eritelty nimeltä koneella ollutta käyttäjää, saat käyttäjätiedot ko.. TH:n yksiköstä pyytämällä.


      • kaksieriasiaa

        Niiden lääkäreiden nimet totta kai, jotka ovat sinusta jotain kirjanneet, löytyvät omakannasta.
        Ne, jotka ovat vain katselleet tietojasi, mutta eivät mitään kirjanneet, jäävät ns lokitiedostoon ja eivät nämät lokitiedot todellakaan löydy omakannasta vaan ne on erikseen tilattava terveydenhoidon yksiköistä heidän tietosuojavastaaviltaan.


    • asiakastietolaki

      Lokitiedot kahdelta vuodelta

      Kaikista potilaan hoitotapahtumista ja tämän tietojen katselusta ja käsittelystä jää lokitieto. Uuden lain myötä lokitiedot annetaan potilaalle vain edellisen kahden vuoden ajalta. Sitä vanhempien lokitietojen saamiseen potilaalla pitää olla peruteltu syy.

    • KäykäättePyytämäss

      Potilasrekisterin lokitietopyyntö

      Laissa sosiaali- ja terveydenhuollon asiakastietojen sähköisestä käsittelystä (9.2.2007/159) on säädetty, että asiakkaalla on kirjallisesta pyynnöstä oikeus saada tietojensa käsittelyyn liittyvien oikeuksiensa selvittämistä tai toteuttamista varten sosiaalihuollon ja terveydenhuollon palvelujen antajalta tieto siitä, kuka on käyttänyt tai kenelle on luovutettu häntä koskevia tietoja sekä mikä on ollut käytön tai luovutuksen peruste. Asiakkaalla ei kuitenkaan ole oikeutta saada lokitietoja, jos lokitietojen luovuttajan tiedossa on, että lokitietojen antamisesta saattaisi aiheutua vakavaa vaaraa asiakkaan terveydelle tai hoidolle taikka jonkun muun oikeuksille. Myöskään kahta vuotta vanhempia lokitietoja ei ole oikeutta saada, jollei siihen ole erityistä syytä.

      Edellä mainitun lain mukaisesti potilastietojen käytöstä tulee kirjoittaa käyttölokia. Mikäli potilas haluaa saada omia potilastietojansa koskevat lokitiedot, hän voi käyttää lomaketta Potilasrekisterin lokitietopyyntö tai lähettää vapaamuotoisen hakemuksen. Lokitietopyyntö käsitellään tietopyyntönä eikä sen johdosta laadita erillisiä selvityksiä.

      http://www.hus.fi/potilaalle/potilasasiakirjat_tietojen_salassapito/potilastietojen-kaytto-salassapito/Sivut/default.aspx

    • Anonyymi

      Onko tähän tulut päivitystä ? Näkeeko lokitietoja ja/tai mistä niitä voikysellä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4716
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3724
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3125
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2667
    5. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      206
      2621
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2599
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2400
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2338
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1955
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1539
    Aihe