Lisää "aitoja" pakolaisia

"Parempi näin" nimimerkki toivoo päivän Ilkassa pakolaiskiintiön nostamista perustein, jotka aika moni allekirjoittaisi.

" Kiintiön nostolla lisää lapsiperheitä
Pakolaiskiintiön, 750 vuodessa, nostamishalukkuus useimpien puolueiden kannoissa (Ilkka 27.7.) on ymmärrettävissä siten, että kun 2015 pakolaistulvassa Suomeen saapui 32 000 henkilöä edustaen 80 prosenttisesti miessukupuolta, halutaan nyt kiintiön nostamisella saada enemmän lapsiperheitä.
Vaikutelmaksi syntyisi näin nykyistä aidompi pakolaisuus, mikä kansalaisten mielissä koettaisiin hyväksyttävämmin. "

Varmasti näin, mutta mitä tämä tietäisi hitaasti lisääntyvälle väestöpohjallemme? 🤔

Nyt on saapunut enimmäkseen nuoria miehiä, joista valtaosa saa karkotuspäätöksen. Perheitä ei niin vain karkoteta, ei varsinkaan jos heidät on oikein pyydetty tänne.
26346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat
Aloittaja

  • Mitkä on aitoja, kun suomeen ei näitä edes tule, eikä muuallekkaan eurooppaan.

    Sun aitous on samaa valesta kuin insinöörit ja lääkärit tuvassa olijoista.

    valesss pukkii

    Äänestä

TÄTÄ JAAKOOTA JO MITES NOTTI JUOKSET
http://www.finnleaks.net/norjan-hallitus-jos-ruotsin-turvapaikkajarjestelma-kaatuu-luovumme-geneven-yleissopimuksesta/

Norjan hallitus: ”jos Ruotsin turvapaikkajärjestelmä kaatuu, me luovumme Geneven yleissopimuksesta”
By Finnleaks on heinäkuu 30, 2017
Norjan hallitus: jos Ruotsin turvapaikkajärjestelmä kaatuu, me luovumme Geneven yleissopimuksesta
Norja on valmis luopumaan Geneven yleissopimuksesta, jos Ruotsi kaatuu. Rajat suljetaan voimakeinoin ja ruotsalaiset pakolaiset hylätään ilman turvapaikkahakemusta. ”Olemme valmiita pahimpaan”.

On olemassa uhka, että Schengenin sopimus ja Ruotsin turvapaikkajärjestelmä kaatuvat. Norjassa on oltava voimassa oleva hätätilalaki jos näin tapahtuu, kertoo Norjan pääministeri Erna Solberg. Siksi hän on laatinut lain, jonka nojalla Norjan viranomaiset voivat hylätä turvapaikanhakijoita, jotka eivät tule suoraan konfliktialueelta.

Tämä merkitsee sitä, että turvapaikanhakijoilta jotka haluavat tulla Norjaan Venäjältä mutta myös muista Pohjoismaista, evätään oikeus hakea turvapaikkaa.

Se on “Force Major”-pykälä, jota käytetään siinä tapauksessa, että kaikki hajoaa

Pakolaisten virtaus jatkuisi ja ne kaikki päätyisivät Norjaan, koska olemme Euroopan kärjessä – Sanoo Erna Solberg Berlingsken haastattelussa.
Lainsäädäntö annetaan pian parlamentille, jossa sen odotetaan saavan laajaa tukea.

Meidän on toteutettava tiettyjä toimia valmistautuaksemme pahimpaan tilanteeseen
Lähteet: speisa.com ja www.b.dk

Äänestä
Aloittaja

Ministeri on huolissaan suomalaisten lisääntymättömyyshaluttomuudesta. Minä kyllä tiedän ketkä lisääntyvät ja ihmeekseni juuri rasistit haluavat heitä tulvivan maahan miesten lisäksi. Niinhän siinä käy, jos rasistien epälooginen toive toteutuu.

Tässä ministerin lausunto " Voiko politiikalla vaikuttaa syntyvyyteen?
Onhan tuo syntyvyyden historiallisen alhainen luku pysäyttävä. Voiko politiikalla vaikuttaa? Voi ja ei voi. Meidän on hyväksyttävä, että perheen ihanne on muuttunut. Yhä useampi haluaa vain yhden lapsen tai ei lapsia ollenkaan. Mutta siihen voitaisiin vaikuttaa, että vanhemmuuden vahva rooli olisi yhtäläisesti isän kuin se on äidinkin. Siihen kuuluu kiintiöity osuus perhevapaasta, mutta myös hirveän paljon muuta.
Perheministeri Annika Saarikko "

Äänestä
  • Lainattu teksti ja tässä se sanotaan selvästi!

    Vain aidoista maahanmuutajista on hyötyä huoltosuhteeseen!

    muslim_ei_oletulevaisuus
    26.7.2017 19:12

    Suomi käyttää noin 2 miljardia ulkomaalaisten elättämiseen.
    Jos tuo summa jaettaisiin vuosittain lapsen saavulle saavutettaisiin helposti
    sodan jälkeinen 100 000 syntyvyys.
    Lapsentekopalkkio 20 000 euroa per lapsi ja tuo 2 miljardia tulisi käytettyä järkevästi,
    joka nyt palaa taivaan tuuliin.

    Toista se on Itä-Afrikasta tulleilla lastentekokoneilla, joille julkinen sektori maksaa kaiken.
    Jopa niin hyvin, jotta ylim. uusi tavara pitää myydä heti netissä. Tosin ehkä tahti on hieman hiipumaan päin, koska huomaavat, jotta voihan sitä päivät viettää myös kauppakeskuksen kahvilassa lattea litkien ja somea seuraten.
    Harrastusraha tupsahtaa tilille joka tapauksessa. Lieksassa tämä päätös tehdään kolmeksi vuodeksi, tavallisella tallaajalla päätös tarkistetaan joka kuukausi jos vaikka perhaan opiskelija lapsi on saanut kesätöistä palkkaa.

    Eläkkeen maksajia koko ajan vähemmän,eläkkeen NOSTAJIA tuodaan ulkomailta asti,
    suurin osa ei ikinä tule maksamaan todellisuudessa senttiäkään yhteiseen kassaan.
    Mutta eipä se tunnu huolettavan.
    Suomalaisia kyllä syyllistetään ja vahditaan jokaisen tulo- tai tukieuron edestä.

    Totean kuten aina. Minulla on myönteinen kanta oikeisiin maahanmuuttajiin.
    Kun paperit on kunnossa
    ja oikea syy muuttaa suomeen.
    Sellainen on yleensä työpaikka ja perhesuhde, siten että mennyt naimisiin suomalaisen kanssa.
    Ei mikään "Lumeliitto".

    Äänestä

Eikös Suomen pakolaiskiintiö ole jo kymmeniksi vuoksi täynnä kiitos irakilaisten sotilaskarkureiden? Eli ei oteta enää ainuttakaan seuraavaan 30 vuoteen.

Äänestä

Näitä elintaso sotakuntoisia pukkaa suomeamme valloittamaan tukholmassa.
https://www.youtube.com/watch?v=VpzRbVHCxGs
Röyhkimykset paanalla ja lapsia ei missään..

Jaa kaikki huutavat ruakaa -haarukoita pöytiin hakaten.

Äänestä

Poistetaanko noita aitoja aikaisemmin tulleita lorveja perheiden edestä?

Äänestä
  • Aloittaja

    Poistetaan niin paljon kuin ehditään ja voidaan. Ei kuitenkaan muille tilaa tehdäkseen, vaan ihan vain pykälien mukaan asiattomat pois.

    Äänestä

Mitäs jos toimittaisiin itse ja korjattaisiin niitä pykäliä kun niissä joko on vikaa vai niitä ei haluta ymmärtää.
Suomen perustuslaki sanoo että Suomen sosiaaliturva kuuluu kaikille.
Sillä ei aikanaan laadittaessa ole takuulla tarkoitettu koko maapalloa joten korjataan muotoon "jokaiselle Suomen kansalaiselle jonka molemmat vanhemmat ovat aina kolmanteen polveen saakka olleet Suomen kansalaisia."

Äänestä
  • Kannatetaan.

    Äänestä

Eikös sun pöhinäpellen pitänyt pysyä hesassa.?! Eihän toi osais ees sinne asti mennäkkään

Äänestä

Nyt hesari kertoo että pääkaupunkiseudun kouluissa kulttuurierojen käsittely on arkipäivää. Vuosaaressa on törmätty siihen, että islaminuskoiset perheet vetävät lapsiaan pois uskonnon tunneilta, jos opettajana on länsimaalainen nainen.

Vuosaaren alueella on törmätty siihen tilanteeseen, että jos suomalainen nainen opettaa uskontoa, islaminuskoiset saattavat pyytää lapsiaan pois uskonnon tunneilta.

”Heidän mielestään miehen pitäisi opettaa. Lisäksi koulun opetus on tunnustuksetonta. Monet muslimilapset käyvätkin viikonloppuisin koraanikoulussa, joka on tunnustuksellista - kertoo rehtori Jukka Isohanni.

Eikö muslimit muka ole ongelma?

Äänestä

Tunnustuksellinen kristinuskon opettaminen on Suomessa kielletty.

Suomalaisten verorahoilla on kuitenkin palkattu jo satoja islamin opettajia jotka opettaa tunnustuksellista islamia ja suomalaisten verorahoilla pyöritetään useita koraanikouluja ja lukuisia koulukirjoja on kustannettu.

Tässä taas eräs pikkukunta hakee islamin opettajaa:
http://paikat.te-palvelut.fi/tpt/9278737?searchPhrase=islam&&&announced=0&leasing=0&&&&english=false&sort=1

Suomessa on aina haluttu olla nöyriä ja kumartaa herraa.
Ensin se oli Neuvostoliitto. Sitten se romahti mutta onneksi saimme EUn tilalle joka kertoo miten omassa maassamme saamme elää ja nyt vähitellen tilalle on tulossa islam.

Suomen laitkin perustuvat kristinuskoon. Vähitellen tilalle tulee islamilainen sharia laki ettemme vain loukkaisi vieraitamme.

Äänestä

Kontiolahdella vaaditaan hyviä vuorovaikutustaitoja, suomen kielen osaamista sekä rikostekisteriotetta.
Niiden puuttuessa voidaan valita ihan kuka tahansa joka vain jaksaa hakea ;)

Äänestä

Suomen pakolaiskiintiö voisi olla vuosittain jossakin 25 - 30 000 vaiheilla, tämä tuntuisi sopivalta määrältä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


nuorissa_on_tulevaisuus kirjoitti:

"Parempi näin" nimimerkki toivoo päivän Ilkassa pakolaiskiintiön nostamista perustein, jotka aika moni allekirjoittaisi.

" Kiintiön nostolla lisää lapsiperheitä
Pakolaiskiintiön, 750 vuodessa, nostamishalukkuus useimpien puolueiden kannoissa (Ilkka 27.7.) on ymmärrettävissä siten, että kun 2015 pakolaistulvassa Suomeen saapui 32 000 henkilöä edustaen 80 prosenttisesti miessukupuolta, halutaan nyt kiintiön nostamisella saada enemmän lapsiperheitä.
Vaikutelmaksi syntyisi näin nykyistä aidompi pakolaisuus, mikä kansalaisten mielissä koettaisiin hyväksyttävämmin. "

Varmasti näin, mutta mitä tämä tietäisi hitaasti lisääntyvälle väestöpohjallemme? 🤔

Nyt on saapunut enimmäkseen nuoria miehiä, joista valtaosa saa karkotuspäätöksen. Perheitä ei niin vain karkoteta, ei varsinkaan jos heidät on oikein pyydetty tänne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu