Hei. Löysimme juuri meille sopivan omakotitalon ja kaikki tuntuisi natsaavan kohdalleen. Aloimme laskeskelemaan ostohinnan päälle tulevia muita kuluja. Varainsiirtoverohan on 4% ja omatakaus tekisi pankin mukaan jotain 650-700 euroa. Mutta mitä muita kuluja vielä kaupantekoon liittyy? Joku mainitsi toisessa ketjussa panttikirjat, mitä ne maksavat? Entä lainhuudatukset? Ja maksaako tontinvuokran siirtäminenkin? Paljonkohan talokaupalle siis tuleekaan hintaa, onkohan unohdettava koko juttu noiden ylimääräisten maksujen takia?
Omakotitalon oston kulut
17
4896
Vastaukset
- 6758976897
Pikkusummia ne loput on. Lainhuudatusmaksu on 119 euroa. Kaupanvahvistajan palkkiosta puolet on 60 euroa.
- oho3
Meillä meni 350€ varainsiirto vero.
- qberhqergh
Ajattelit ensin ostaa omakotitalon, mutta sitten ajattelitkin jättää kaupat tekemättä muutaman satasen kulujen takia? Jos nuo kulut kaataa taloutesi niin sitten kannattaa suosiolla jättää se talo ostamatta, koska sen mukana tulee paljon muitakin kuluja.
- Rahastuksenmakua
Ei talon kulut ole ongelma vaan se etten tiedä mitä kaikkia muita kuluja talokauppaan tulee. Panttikirjat sun muut lainhuudot jne. Panttikirjoja ei kuulemma ole niin mitähän nekin kustantaa... Talon käyttökulut ja jätehuollot jne ovat tiedossa ja halvemmaksi tulee kuin nykyinen elämä. Niin ja lainanlyhennyskin on laskettu koska siihenkin joku kohta tarttuu.
- tsekk
Mihin tarvitset panttikirjoja? Jos kiinteistössä on sellaiset jo valmiina, ne ovat rahanarvoisia asiakirjoja jo haettuna. Tarkista kuitenkin että ovat myyjän lainoista vapaat. Jos itse hakee panttikirjoja Maanmittauslaitokselta, niiden hinnaksi tulee huomattavasti pienempi summa kuin jos antaa pankin sellaiset hakea.
On ihan hyvä kysyä noita asioita. Itsellänikin on vähän sama tilanne, että en toivo yhtään ylimääräisiä kuluja talokauppaani. Olen myymässä ja ostamassa, ja hinta on suurinpiirtein sama molemmissa, mutta koska päittäin se ei onnistu, tulee ostajalle kuitenkin kaikenlaisia kuluja päälle. Jos olet ensi asunnon ostaja ja alle 40v, saat varainsiirtoverosta vapautuksen. Muistaakseni se meni niin?
Talo josta olen kiinnostunut, on vähän epämääräinen kunnoltaan, joten myyjä haluaa tehdä kuntotarkastuksen ennen myyntiä. Hmm, kulut siitä menee puoliksi, mutta aivan ylimääräinen menoerä on sekin. En olisi tarvinnut sitä ollenkaan, mutta tähän tämä vanhan talon myynti on mennyt.
Hullunhommaa. tsekk kirjoitti:
Mihin tarvitset panttikirjoja? Jos kiinteistössä on sellaiset jo valmiina, ne ovat rahanarvoisia asiakirjoja jo haettuna. Tarkista kuitenkin että ovat myyjän lainoista vapaat. Jos itse hakee panttikirjoja Maanmittauslaitokselta, niiden hinnaksi tulee huomattavasti pienempi summa kuin jos antaa pankin sellaiset hakea.
On ihan hyvä kysyä noita asioita. Itsellänikin on vähän sama tilanne, että en toivo yhtään ylimääräisiä kuluja talokauppaani. Olen myymässä ja ostamassa, ja hinta on suurinpiirtein sama molemmissa, mutta koska päittäin se ei onnistu, tulee ostajalle kuitenkin kaikenlaisia kuluja päälle. Jos olet ensi asunnon ostaja ja alle 40v, saat varainsiirtoverosta vapautuksen. Muistaakseni se meni niin?
Talo josta olen kiinnostunut, on vähän epämääräinen kunnoltaan, joten myyjä haluaa tehdä kuntotarkastuksen ennen myyntiä. Hmm, kulut siitä menee puoliksi, mutta aivan ylimääräinen menoerä on sekin. En olisi tarvinnut sitä ollenkaan, mutta tähän tämä vanhan talon myynti on mennyt.
Hullunhommaa.Edellinen:
> Panttikirjoja ei kuulemma ole
Panttikirjojen haku maksoi meille muutaman kympin muistaakseni. Hinta oli sama määrästä riippumatta, joten otettiin miljoonalla. Riittää vielä muutaman vuoden (ylittää kämpän arvon noin kolminkertaisesti).
Haimme ne pankin kautta, koska tämä "huomattavasti pienempi summa" oli aika täsmälleen sama (pankki olisi ottanut erillisen käsittelymaksun, jos olisimme hakeneet itse). Riippuu varmaan pankista, mutta jos ero on viiden euron luokkaa, niin voi alkaa miettimään mihin aikansa käyttää.
> myyjä haluaa tehdä kuntotarkastuksen ennen myyntiä. Hmm, kulut siitä
> menee puoliksi, mutta aivan ylimääräinen menoerä on sekin
Tämähän on sopimuskysymys. Myyjä voi maksaa kokonaan, mutta toisaalta jos ostaja osallistuu, voi hän ainakin yrittää vaikuttaa valittavaan yritykseen. Kuntotarkastus on sitten hieman kevyempi ja maksaa vähemmän kuin kuntotutkimus joka yleensä tehdään sitten jos tarkastuksesta löytyy jotain isompia riskikohteita. Itse myyjänä tekisin kuntotarkastuksen ennen kuin edes pistäisin myyntiin ja sitten ostajan löydyttyä tarvittaessa kuntotutkimuksen puoliksi.
- Ok----Loordi
Loordi osti talon välittäjältä ja myyjä maksoi kaikki kulut, välittäjä hoiti kaiken ja kaikki kulut talokauppaan liittyen. Ei Loordille tullut mitään takauksia lainalle, talo riitti vakuudeksi lainalle, toki lainan nostosta pieni kulu meni. Varainsiirtoveroa Loordin ei tarvinnut maksaa, siinä säästyi 12.000€
- Korkofallos
Onko loordin palju ollut kuumana. Täällä olisi yksi uros valmiina isojen poikien paljuleikkeihin...
- Ok----Loordi
Korkofallos kirjoitti:
Onko loordin palju ollut kuumana. Täällä olisi yksi uros valmiina isojen poikien paljuleikkeihin...
Onhan tuo. Loordi kokeili ensimmäistä kertaa ryhmäseksiäkin tuossa kesän alussa. Mukana toinen mies ja nainen. Molemmat Loordin kavereita, otettiin sessiot kaveriporukalla baari-illan päätteeksi. Sauna jäi tällä kertaa väliin kun oli jo aamuyö klo 4 kun aloiteltiin hommat.
- Luki_
Kysyt panttikirjoista ja tontivuokran siirtymisestä.
Muistelen panttikirjojen olevan jonkun satasen ei kovin paljon mutta maksaa,samoin tuo tontinvuokransiirtyminen maksaa satasia yleensä heitän noin 500e,sitten on se vielä kuinka kaus se on edellisellä sovittu,jos se päättyykin lähi vuosina niin tontin vuokra pompaa ja paljon puolet voi laskea lisää vuokraa .
Nyt kiinittäisin sinuna edelleen hyvin paljon tähän seikkaan,hinta jota kohteesta pyydetään on talon hinta,ei tontin,jos edessä onkin talo jossa ei voisi asua esim: kauppa muuttuu riitaisaksi jälkeenpäin,niin se asunto voi olla arvoltaan todella vain murto osan siitä jonka maksoit,tontille ei jää arvoa,jää vain liittymät.
Ja tuolla loordilla oli ollut monta taloa,varainsiirto 4% ei voi saada kun kerran elämässään olessaan enintään 40v.
Kaupanvahvistus maksaa toista sataa,taisi olla jossain 119e.
(Mutta kyseessä ei ole kiinteistö vaan kaupan kohteena on vuokraoikeus ja sillä sijaitsevat rakennukset. Kaupanvahvistajaa ei siis tarvita.)
Muista tämäkin......
(Huom: olkaapa varovaisia kun teette tarjouksen talosta joka seisoo nimenomaan vuokratontilla.
Jos tulette katumaäälle,tarjousta ei kannata jättää ennen kuin kuntotarkastus on tehty.)
Omalla tontilla oleva talo taas on tarjouksineen lainvoimainen vasta kun kaupanvahvistaja on hyväksynyt ja allekirjoittanut.- Ok----Loordi
Kuules nyt Luki, Loordilla on ollut ja on yksi talo, eli Loordi osti itselleen ensiasunnoksi uudenkarhean ison OK-talon kaupungin parhaalta pientaloalueelta. Loordi asui sitä ennen köyhänä opiskelijana vuokralla ja töihin mentyään asui muutaman vuoden työsuhdeasunnossa, kunnes osti oman talon 29-vuotiaana ensiasunnokseen ja välttyi siksi varainsiirtoverolta (4% 300.000 euron talosta olisi tehnyt 12.000 euroa veroa, mutta eipä tehnyt).
- ylättäviälisäkuluja
Juu eikä kannata unohtaa niinkin pientäseikkaa kun kaikki liittymäkulut ( uusi sähkösop,ves, ym.) voi olla joitain satasia, mutta tommoset "tontinvuorasopparit" kuullostaa kyllä tulevaa vasten epäilyttäviltä eli siis taas kerran "omakoti" toisen vuokraamalla maalla ja kas kummaa ku soppari uusitaan ja indeksitarkistetaan nii ihmeitä voi tapahtua eikä talon siirtokaan ehkä sillon ole vaihtoehto..en tiiä ees oks heitte pakko suostua ees uusimaan sopimusta seuraavalle "omistajalle" semmoisenaan?
Ja seki o jotenki epämäärästä jos mahdollisia osakekirjoja ym. ei oo löydy eikä tuu kun ei oo tehty , etenkin aito kiinteistönrasitustodistus (se mistä käy ilmi mm.velat )kannattaa haalia kätösiinsä iha jottei löydy yllärinä jotai kallista makseltavaa taikka muuta hämminkii ties mikä perikatokunta tai muu puijaus poppoo voi piilleskellä jossai jemmas.
Sitte kandee huomijoidas kans tää kiinteistöverotus vaikka verokarjulle o iha samantekevää ketä entisen leimaveron eli nykysen varainsiirtoveron oikein maksaa Suomessa maantapana näyttää olevan et ostajahan se maksumiehenä siinä yleensä on olis ihan samantekevää maksaako sen appi anoppi vai myyjä.
Koittakaa lobata ainaksi kiinteitövero joteski jonnekkin koska kysees saattaa olla merkittävä summa ja ilman muuta kaikki muut maholliset kulut ennen kaupan toteutumista muille ku teille.
Voi suositella myöskin ihan pahan varalta jonkinmoisen vakuutuksen hankkimista itse kiinteistölle vaikka tulipalon muunvahingon varalta mutta jos vähäsenkää epäilyttää saattaa tarttua vaikka pankin tyrkyttämään lainavakuutukseen jos tarvetta on eikä käteistä niipaljon et vois asua huoletta tapahtuipa mitä tahansa..- Ok----Loordi
On pakko uusia maanvuokrasopimus sellaisenaan paitsi kohtuullinen ja oikeaksi arvioitu vuokrankorotus on mahdollinen, kun onhan inflaatiokin ja maan arvon nousu 50 vuodessa laukannut usein, riippuen toki alueesta, indeksikorotus taitaa vuokrassa myös olla, tosin Loordi ei muista kun asuu omalla maalla omalla tontillaan. Ellei vuokrasopimusta uusita niin maanomistaja joutuu lunastamaan rakennukset reaaliarvolla markkinahintaan, esim. OK-talon 400.000 eurolla ja muut rakennukset siihen päälle.
- Luki_
En kantaisi ostajana huolta juuri siitä miten menetellään,yksinkertaisesti pankki kyllä yleensä huolehtii siitä mihin rahat laitetaan.
Sähkö ja vesiliittymistä ei pitäisi tulla mitään kuluja,mikäli niitä ei ole katkaistu.Ei sitä perikunnasta koskaan tiedä.
Vuokra sopimusta ei saa uudistettua nykyisin monessakaan paikkaa kovin pitkälle aikajanalle siksi koska jos asunto ei ole uusi,niin se voi hyvin olla 15v-20v.
Hyväkuntoisille saattavat antaa 3o vuotta.
Kunnan tai kaupungin maa alueella ei pitäisi olla mitään ongelmia,siinä suhteessa säästää kiinteistöverossa. - opas3
Tarjoukseen ehto että osto tapahtuu vasta sitten jos vuokrasopimus uusitaan ostajan ja tontin vuokranantajan sopimin ehdoin. Esim. Voit tarkastaa vuokraa ja liittymäkuluja ym. Myös tulevat rakennus hankkeet ympärille jos esim. Kaupungin omistama tontti vieressä.
- HelvetinKöyhää
Älkää ostako taloa jos joudutte laskemaan muutamaa satasta.....olette jo käytännössä menettäneet sen ulosottoon...
- mXa
Jälkikasvuni laittoivat (ensiasunto omakotitalo molemmilla) omistusosuudet puolison kanssa niin, ettei tarvinnut maksaa nyt varainsiirtoveroa ja jos vaihtavat asuntoa, se tuleva asunto on taas toiselle "ensiasunto" - ei tarvitse maksaa varainsiirtoveroa. Ovat reilusti alle 30 vee vielä molemmat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236809Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271022- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47814Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59804Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93774Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38771Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713