B-52 pommikoneet Lapissa. On syytä olla huolissaan

"Jos sen sijaan Suomi luovuttaa alueensa kontrollin Venäjän sotilaalliselle vastavoimalle tai jos Suomi luopuu suvereenisuudestaan, niin silloin Suomen alueesta tulee Venäjälle turvallisuusuhka ja sitä kautta myös Venäjän uhka Suomea kohtaan realisoituu” http://www.talouselama.fi/uutiset/venaja-seuran-johtaja-suomi-on-sepittanyt-jatkosodasta-omituisen-tulkinnan-3438178

Kun yhdysvaltalaiset hävittäjäkoneet harjoittelevat Pohjois-Karjalassa ja B-52 -jättipommikoneet Suomen Lapissa, on syytä olla huolissaan. Myös ja nimenomaan täällä Suomessa meidän suomalaisten.
19204
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ole huoletta. Suomi ei ole luovuttanut alueensa kontrollia kenellekään eikä kukaan uhkaa Venäjää meiltä käsin. Suomen Lapissa ei ole myöskään harjoitellut B-52 -pommikoneita.

Linkissäsikin lukee, että kyseessä on omituisesta tulkinnasta. Tosin Suomen tulkinta ei ole omituinen, mutta Talvitien on.

2Äänestä

"”Nykyinen tulkinta lähtee siitä, että Suomi voitti jatkosodan ja että muunlaisen loppupäätelmän esittäminen loukkaisi veteraanien kunniaa”, Talvitie hymähtää "

Talvitie puhuu soopaa!

TODELLISUUDESSA Suomessa uskotaan, että Tali-Ihantalan, Vuosalmen ja Ilomantsin torjuntavoitot lievensuvät Venäjän vaatimukset. He ilmoittivat 22.6.1944, että vain ehdoton antautuminen kelpaa.

Runsaan kahden kuukauden kuluttua he tyytyivät välirauhaan ja rauhansopimukseen, jolloin maamme välttyi miehitykseltä!

Talvitie puhuu soopaa!

1Äänestä

”Toisin sanoen asia kiikastaa siitä kuka kontrolloi Suomen aluetta. Jos se on Suomi, niin mitään uhkaa ei kohdistu Venäjään joten Venäjäkään ei silloin uhkaa Suomea. Jos sen sijaan Suomi luovuttaa alueensa kontrollin Venäjän sotilaalliselle vastavoimalle tai jos Suomi luopuu suvereenisuudestaan, niin silloin Suomen alueesta tulee Venäjälle turvallisuusuhka ja sitä kautta myös Venäjän uhka Suomea kohtaan realisoituu”, Talvitie kirjoittaa lausunnossaan.

Tästä asiasta on ollut puhetta useaan otteeseen ja mielestäni harvinaisen selvä juttu?
Todella huolestuttavaa on se, että Suomessa 'tulkitaan' sopimuksien vastaisesti hyvin arkoja asioita?
Molempien Niinistöjen tulisi opetella tehdyt sopimukset ja noudattaa niitä, nyt Suomi elää Nato huumassa, 'Venäjä on vihollinen'?
Jos Suomi olisi itsenäinen maa sotilaallisesti ja noudattaisi tehtyjä sopimuksia, ei täällä lentelisi Nato hävittäjiä jotka koetaan uhaksi Venäjällä?

Äänestä
  • "Jos Suomi olisi itsenäinen maa sotilaallisesti ja noudattaisi tehtyjä sopimuksia, ei täällä lentelisi Nato hävittäjiä jotka koetaan uhaksi Venäjällä? "

    Suomi ON itsenäinen maa eikä mikään NoBoxin keksimä "sopimus" estä kutsumasta maahan harjoituksiin ketä lystää!

    NoBox jaksaa yhä orjailla niin, että otsa kopsahtaa lattiaan!

    On tosin NoBoxilla myös sotainen puoli ja se ilmenee näin: "Osaako Nato kiimakko edes kuvitella mitä tarkoittaa olla massiivisien ohjusiskujen kohteena?"

    Kun on hätä alkaa NoBox uhkailla Venäjän nimissä ja todistelee itse, että "maa, joka ei uhkaa ketään" voi sen tehdä koska vaan!

    1Äänestä

Yhdentekevää mulle....en omista suomesta yhtään mitään joten en myöskään puolusta sitä ilmaiseksi muille...Kukaan ei kaipaa suomea tai maassa olevia pakolaisia jos maa tuhoutuu...Asuntovelkaiset tietysti itkee kun tukiaiset loppuu....

1Äänestä
  • Ei kotimaansa puolustaminen riipu omistamisesta vaan vallan muusta. Toisaalta ei vitjaan mitään vellihousuja kaivata! Mene etsimään sossun palvelujasi muualta!

    1Äänestä

”Toinen oleellinen seikka on sen tosiasian ymmärtäminen, että Suomen omat tulkinnat siitä, milloin se menettää itsenäisyytensä tai milloin se luovuttaa alueensa kontrollin muille, eivät paina mitään tässä vaakakupissa vaan nämä tulkinnat ratkaistaan Venäjällä venäläisten arvioiden pohjalta.”

Jos Suomi luovuttaisi sotilaallisen kontrollin alueellaan ”muille” eli Natolle, Talvitien mukaan Venäjä kohdistaisi Suomeen eurooppalaisessa suurkriisissä ensi iskun, josta Suomi ”nyt on vapaana”.
Tämä on totta, Talvitie on realisti toisin kuin Natoon kallellaan oleva Suomi, eli nyt ajetaan Suomea Venäjän viholliseksi tietoisesti omilla päätöksillä.

Äänestä
  • Kokenut diplomaatti on lukenut huolellisesti hallituksen selonteon. Hänen mukaansa selonteossa ”Suomella on yksi iso uhka ja se on Venäjä”.

    Suomen ja Venäjän turvallisuusasemassa juuri mikään ei ole Talvitien mielestä olennaisesti muuttunut. Venäjän intressit Suomen suunnalla ovat yhä edelleen puolustukselliset.

    Kyllä näin, vain ja ainoastaan Suomen oma politiikka muuttaa asetelmaa.
    Jos Suomi rakentelisi edelleen OMAA armeijaa ja varustelisi sitä, sittenkään se ei olisi uhka Venäjälle, se muuttuu uhaksi Nato-joukkojen myötä.

    Virosta ei pidä ottaa mallia, tekemällä tekee Venäjästä vihollisen luoden uhkakuvia, kun asiallinen dipolomaattinen kanssakäynti olisi se paras puolustus.
    Nyt pikkuruista maata varustelevat jenkit ja tietysti sen myötä 'Venäjän uhka' realisoituu?

    Äänestä

  • "Jos Suomi luovuttaisi sotilaallisen kontrollin alueellaan ”muille” eli Natolle, Talvitien mukaan Venäjä kohdistaisi Suomeen eurooppalaisessa suurkriisissä ensi iskun, josta Suomi ”nyt on vapaana”."

    Natoon liittyminen ei ole = "Suomi luovuttaisi sotilaallisen kontrollin alueellaan ”muille”! Ei esim. Norjassa tai Tanskassa ole vieraita joukkoja!

    "Tämä on totta, Talvitie on realisti "

    Todellisuudessa Talvitie ei ole relisti van pikemminin pölvästi! Hän väitti puheessaan mm. että Suomessa puhutaan torjuntavoitoista ikään kuin Suomi olisi voittanut sodan? Todellisuudessa Suomi hävisi sodan ja sen tunnustaa kaikki. Sen sijaan toejuntavoitot pelastivat meidät ehdottomlta antautumisekta ja miehitykseltä!

    "nyt ajetaan Suomea Venäjän viholliseksi tietoisesti omilla päätöksillä. "

    Ei Nato-jäseyys muuta Suomea miksikään viholliseksi vaan maaksi, jonne ei voi enää hyökätä! SE huolettaa "Venäjän miehiä"!

    1Äänestä

Talvitie on tunnetusti "suuri Venäjän ystävä", jonka isänmaallisuus on epäselvä eli onko mies enemmän Venäjän kuin Suomen ystävä. Hänen lausuntonsa ja näkemyksensä ovat tunnetusti ja laajasti olleet Kremliä tukevia aina.

Äänestä
  • Talvitie on väyrysläinen putinisti.

    Äänestä

Alottaja valehtelee vaan.

Äänestä

Kannattaisi tutkituttaa pääsi kunto ja lopettaa ns. perseily

Äänestä
  • Tarkkispoika on jo "sairaanhoitaja":-D

    1Äänestä

  • TuttuaTarkkista kirjoitti:

    Tarkkispoika on jo "sairaanhoitaja":-D

    Onkohan Tarkkikselle iskenyt muiden mt-ongelmien lisäksi vielä ns. Tukholman Syndroomakin, kun on tullut "kaapatuksi" suljetulle. ;-)

    IMHO.

    Äänestä

Tuntuu huolestuttavasti siltä että palstalla on edelleen jotain NATO-kiimakoita jotka yrittävät vähätellä minun sanomisiani, eivätkä usko julistuksiani.
Vallalla tuntuu olevan käsitys että minä puhun pelkkää paskaa ja vaikka minut onkin valittu ihan valtakunnanvalehtelijaksikin, mikä on valitettavasti moneen kertaan vielä todistettukin, kuten se että olen maksettu venäjäntrolli on siitä huolimatta teidän velvollisuutenne uskoa kaikki mitä minä mielenvikaisena keksinkin valehdella.

Ja sitten kun Suomi vihdoinkin kuuluu suureen ja mahtavaan Venäjään tulen minä bostikkipäissäni kostamaan kaikille minua pilkanneille eli koko palstalle, pois lukien tietysti itseni käyttämät kymmenet ja taas kymmenet eri nimimerkit.
Minä halveksin teitä kaikkia ja kostoni tulee olemaan jälleen kerran eeppinen epäonnistuminen, ettäs sen tiedätte......

Äänestä

Venäjä-politiikka uusiksi

Talvitie antaa hallitukselle ja presidentille ”pinnoja” siitä, että Suomi hoitaa arktista politiikkaa kahdenvälisesti Venäjän kanssa eikä esimerkiksi EU:n verhon takaa.

Muutoin suurlähettiläs antaa huutia Suomen Venäjän-politiikalle. Politiikan sisältö ja toimintatavat pitäisi miettiä ”ihan uudelleen”, jotta Suomi saisi ulosmitattua hyödyllisiä asioita eikä olisi EU:n jäsenmaiden päätöksentekojärjestelmän vanki.

”Tosin olemme jo ajaneet itsemme varsin vaihtoehdottomaan tilanteeseen verrattuna Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan”, Talvitie kirjoittaa.

Talvitie on oikeassa, tuota on vaikea muuttaa muuksi, vaikka tietysti sitä väännetään ja vääristellään.
Onneksi valtaosa Suomalaisista tajuaa asiat ja ajattelee juurikin Talvitien tavalla.

Äänestä
  • Onneksi valtaosa Suomalaisista tajuaa asiat ja viis veisaa kaltaisesi bostikmulkun julistuksista.

    1Äänestä

  • Ja+onneksi+valtaosa+tietää+ja+tuntee+Talvitien+ja+uskoo+miespoloon+yhtä+vähän+kuin+Pateen!NoBoxia+taas+ei+kukaan+tunne,+mutta+hänen+kaltaisiinsa+luottaa+suomalaisista+vain+0,3+%!+Se+on+NoBoxin+omasta+mielestä+=+"kaikki"!

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huolissaann kirjoitti:

"Jos sen sijaan Suomi luovuttaa alueensa kontrollin Venäjän sotilaalliselle vastavoimalle tai jos Suomi luopuu suvereenisuudestaan, niin silloin Suomen alueesta tulee Venäjälle turvallisuusuhka ja sitä kautta myös Venäjän uhka Suomea kohtaan realisoituu” http://www.talouselama.fi/uutiset/venaja-seuran-johtaja-suomi-on-sepittanyt-jatkosodasta-omituisen-tulkinnan-3438178

Kun yhdysvaltalaiset hävittäjäkoneet harjoittelevat Pohjois-Karjalassa ja B-52 -jättipommikoneet Suomen Lapissa, on syytä olla huolissaan. Myös ja nimenomaan täällä Suomessa meidän suomalaisten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu