Naiset valittavat, etteivät miehet puhu tunteistaan ja uhkailevat erolla ja kiukuttelevat ja sitten osa eroaakin, mutta jos mies alentuu puhumaan tunteistaan niin se vasta onkin väärin, sillä mieshän on heikko ja kaipaa sääliä. Häh häh! Heikot naiset eivät tiedä mitä haluavat. Naisten elämä on yhtä sekasotkua. Elämänhallinnan kanssa ikuisilla lapsilla (naisilla) on ongelmia. Naiset ovat pikkulapsia, jotka kiukuttelevat, kun eivät saa karkkipussia ja sitten kun saavat niin pussissa on vääränvärisiä- ja makuisia karamelleja. Nainen haluaa miehen, mutta yrittää silti aina kasvattaa miehestä naista ja miehessä on aina jotain vikaa, kun miehestä ei tulekaan naista. Sitten jos miehestä saa kasvatettua naisen (mikä on mahdotonta, mutta naisen mielistelijäksi mies voi tekeytyä) niin nainen pitää miestä tossuna, joka heitetään nurkkaan ja otetaan uusi mies, josta pyritään kasvattamaan tossua. Sitten jos hän ottaakin miehen, joka pysyy miehenä, nainen ottaa kohta eron, koska mies ei alistukaan naisen oikutteluun.
Naisten kotkotuksia - ehehehehhheee
22
412
Vastaukset
Jännä näkemys sulla, että tunteista puhuminen olisi jotain itsesääliä ja valittamista.
- Eikäytäjuurikaanvälimerk
PRM vauhdissa taas?
- KukinTyylillään
No, sieltähän tuo vaikuttaisi :)
- Multipersooniakin
KukinTyylillään kirjoitti:
No, sieltähän tuo vaikuttaisi :)
Annahan se kaiken kestääkin ....
Eikäytäjuurikaanvälimerk kirjoitti:
PRM vauhdissa taas?
Vois vaikka olla... Samanlaista uikutusta tais olla aikaisemminkin ;)
No höh. Kyllä tunteista saa puhua. Mutta sellaiset tunteet, jotka nainen jotenkin voisi kokea kritiikkinä itseään kohteen, voi yhtä hyvin tai paremminkin pitää omana tietonaan.
Voi kai ne esittää niin, että ei ole kritiikkiä ja toisaalta, eikös kritiikkiäkin pidä olla? Rakentava kritiikkihän luo vaikka sen parisuhteen sitten kahden ihmisen välille sellaiseksi, että siinä on hyvä molempien olla. Ei krittiikki aina ole huono asia ollenkaan. Kunhan kritiikinkin osaa perustella hyvin, niin se on rakentavaa.
Jos ei kestä kritiikkiä, ei ansaitse kehujakaan. Jos ei mitään negatiivista saa sanoa, eihän keskustelusta tule mitään. Nainen tietenkin saa haukkua miehen pystyyn mennen tullen.
- m-i-e-z
Aloituksesta päätellen jonkun muun, kuin naisten elämä on yhtä sekasotkua. =P
Tasanhan ei nallekarkit mene, koska pusseihin laitetaan epämääräinen määrä erivärisiä nallekarkkeja, joilla sitten eletään. Kukaan ei ole kieltänyt säästämästä ja kerryttämästä itsellensä lisää nallekarkkeja sateenkaarenväreillä.
Naisena ja kolmannesta persoonasta elämänsä havainnollistaminen taisi mennä hiukan pieleen, tai miten meni niin kuin omasta mielestä? =) (Ota peili tai mene peilin eteen ja aloita: Minun kotkotuksia. Minä valitan jne. Tarinan ja narinan opetus, vika ja kyvyttömyys on siinä, joka siitä peilistä katsoo takaisin.)- eheheheeheee
Minä olen liiankin itsekriittinen ja tunnen puutteeni. Siksi olenkin sinut itseni kanssa, koska olen rehellinen itselleni. Ota nainen koppi.
- m-i-e-z
eheheheeheee kirjoitti:
Minä olen liiankin itsekriittinen ja tunnen puutteeni. Siksi olenkin sinut itseni kanssa, koska olen rehellinen itselleni. Ota nainen koppi.
Rivienvälistä tuo itsekriittisyys ja puutteet loistaakin. Jokainen lukija joutuu ne sieltä itse kaivamaan, päättelemään ja suodattamaan kaiken surkuhupaisan suolletun itkupotkuraivarin sisältä.
Sitten kun olet sinut itsesi kanssa, et kirjoita tekopyhää naurua ja tee osoitan ja syytän muita tyylisiä-avauksia. Se Tonka-kuormuri löytyy sieltä hiekkalaatikolta, mihin sen jätitkin. =P - eheheheheeehehee
Et hoksannut. Nyt oli kyse naisista ja naisten yleisestä luonteesta. Puhutaanko hei meistä miehistä ja meidän miesten yleisistä piirteistä, joista osa on raivostuttavia omasta mielestänikin, sitten jossain toisessa yhteydessä jos se arvon naisille sopii. Ei kai yksikään mies haluaisi naista, ellei naisissa olisi jotain niin ihanaa ja jos kaikki naiset olisivat sietämättömiä. Osahan on vallan valioyksilöitä. Sinä siis osaat ne minun puutteeni jopa listata. No hyvä, sittenhän minun ei tarvitse sitä tehdä.
Olettaen siis, että älyllinen keskustelu ylipäätään on mahdollista tässä someraivon, uusavuttomuuden ja itsekkyyden maassa. - m-i-e-z
eheheheheeehehee kirjoitti:
Et hoksannut. Nyt oli kyse naisista ja naisten yleisestä luonteesta. Puhutaanko hei meistä miehistä ja meidän miesten yleisistä piirteistä, joista osa on raivostuttavia omasta mielestänikin, sitten jossain toisessa yhteydessä jos se arvon naisille sopii. Ei kai yksikään mies haluaisi naista, ellei naisissa olisi jotain niin ihanaa ja jos kaikki naiset olisivat sietämättömiä. Osahan on vallan valioyksilöitä. Sinä siis osaat ne minun puutteeni jopa listata. No hyvä, sittenhän minun ei tarvitse sitä tehdä.
Olettaen siis, että älyllinen keskustelu ylipäätään on mahdollista tässä someraivon, uusavuttomuuden ja itsekkyyden maassa.Ehkä hoksasin, ehkä en. Jotkut saattavat hoksata hyvinkin paljon muuta/muutakin viestissä, kuin vain sen sisällön. Sanoille tehdään valintoja, ei vain kuinka, vaan myös miten ja miksi. Useimmilla useimmat sanat tulevat sponttaanisti tunteiden vallassa.
Naiset ja naisten yleisin luonne on erilainen, kun heitä kohtelee ja käsittelee eri tavalla. Kun tekee samat asiat aina samalla tavalla, niin useimmiten saa saman lopputuloksen.
Keskustelu on siitä hauskaa ja haastavaa, että keskusteluun on tarkoitus tuoda jotain uutta lisää aikaisemmin sanottuun ja luoda toisenlaista näkökulmaa, eli ei, emme voi keskustella miehistä ja miesten yleisistä piirteistä toisessa yhteydessä, jos ne tuodaan esiin. Mitä avaukseen tulee, siinä on vain sinä, sinun valintasi ja muotoilusi ja noista kaikista lukija johdonmukaisesti tai impulsiivisesti päättelee todelliset tarkoitusperät, merkitykset ynm.
Älyllinen keskustelu on aina mahdollista, se vaatii useamman kuin yhden osapuolen ja jotta se ylipäätänsä on mahdollista, joutuu itse avaus olemaan platonisen älykäs, koska se on esimerkki ja uniikkipaikalla rakentamassa vuorovaikutusta. Älykkään vuorovaikutuksen edellytykset ei täyty.
- Pahamies111
Heh. Tuli eräs entinen seurustelukumppani mieleen. Onneksi emme lisääntyneet.
Kaikki naiset eivät ole tällaisia ja mitään tunnepuhetta ei ole pakko tuottaa jatkuvasti. - no.eheheheheheeeeee
Elämä on todella seesteistä ja rauhallista sinkkuna ollessa. Elämänhallintakin on huomattavasti paremmalla tolalla kun parisuhteessa ollessa. Voi sanoa että elämänhallinta on täydellistä. On omat rahat ja oma tupa.
En halua miestä sekoittamaan järjestyksessä olevaa elämääni. Istumaan tuppisuuna töllön edessä tai jankuttamaan tyhjänpäiväisistä asioista.- gghhgghh
Harmi että tasosi ei riitä tuon parempiin miehiin.
- Näinmullajoskus
Kyllä hemmetti puhuin suu kuivaksi asti. En saanut joten kiukuttelijoita riittää. Kuka leikkiin ryhtyy veisi sen edes loppuun. Naiset ovat tunteiden viemänä ja uskovat kaikkeen paskaan mitä niille selittää. Osa antautuu vähemmällä osa on joiden kanssa ei onnistu. Myöntää täytyy että nuolemaan jäin tyhjää. No parempi seuraavalla kerralla. Kyllä saa todella puhua suun kuivaksi tunteistaan eikä aina pääse siihen mitä hakee.
- LopetaPRM
Ruikuti ruikuti ruikuti
Ei ole tommosia oireita täälläpäin havaittu, sitten teinivuosien.
Kiukustua joskus voi, mutta syykin tulee kerrottua ja korjausliike ehdotus annettua. Kiristämällä saa toiden puolustelukannalle ja silloin ei yleensä homma kehity rakentavalla tavalla. Pitäs antaa tomun laskeutua ja puhua asiasta uudelleen, kun ne kiukun sekaiset tunteet ei ole päällimmäisenä ja torjunta ensimmäinen vastareagtio.
Mut rakentava riitely on oma taiteenlajinsa, siksi riitelyä onkin helpompaa vältellä. 🤣- eheheheheheheee
Ensimmäinen järkevä vastaus.
- Naisenajatuksia
Onko sulla itselläsi kokemusta toistuvasti tuon kaltaisista naisista ja suhteista? Ehkä sunkin kannattaa katsoa itseäsi vain peiliin, että mikähän sen mahtaa aiheuttaa, tai kuuntele todella mitä se naisesi sulle kertoo. Ihmisen henkinen kasvu ja sitä kautta käytöksen muutos jatkuu läpi elämän, muutos vain lähtee itsestä, kun se lamppu omassa päässä sattuu vihdoin syttymään.
.. Persoonan/Luonteen Ydin ja Perusta ei muutu mihinkään.. Ja jotkut opitut toimet/teot/käytösmallit tulevat vaikuttamaan enemmän tai vähemmän Yksilöön läpi koko elämän.. ;P
.. "EntinenMinä", "NykyinenMinä" ja "TulevaMinä" on valehtelua.. Tahallista ja/tai tahatonta, eli Itsekkyyttä ja/tai ItsePetosta.. Ainakin siinä muodossa, kuin sitä monet yrittävät "myydä".. ;P
.. Yksilö toimii ja on toiminut Persoonansa/Luonteensa mukaan/rajoissa Aina.. Jos joku asia on tuntunut itselleen sopivalta/luontevalta, niin se kuuluu tähän Yksilöön.. Ja tulee kuulumaan, vaikka yrittäisikin sitä piilottaa syystä tai toisesta itseltään ja/tai muilta.. ;P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774622- 1801897
- 1241590
- 1241125
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161071- 351036
- 78933
- 52896
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78872- 4838