Tuhannet suonalaiset elävät polyamorisissa suhteis

29596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Juu ja niitä naispuolisia ihmisiä oli se reilu 2,5 miljonaa. Josta siis tuo nippa nappa tuhat on siis montako prosentin tuhannesosaa...

1Äänestä

Tuo kolmikko muodostuu bi-miehestä, homosta ja rumasta naisesta. Ihan sama mitä tuollaiset ihmiset tekevät

1Äänestä
  • Rumat naiset soveltuvatkin hyvin bimiesten kakkosrei'iksi. Jää kauniit naiset meille umpiheteroille

    Äänestä

  • hetero100pros kirjoitti:

    Rumat naiset soveltuvatkin hyvin bimiesten kakkosrei'iksi. Jää kauniit naiset meille umpiheteroille

    Jos nainen tykkää niin mikä ettei. Ei muuten.
    Ei taida umpiheteroillekaan riittää kauniita naisia. Missejä on kuitenkin sen verran vähän liikenteessä.

    1Äänestä

Kiinnostava juttu. Voisin kokeilla.

Äänestä

Polyamoriaa on lobattu normaalina jo jonkin aikaa. Kampanja muistuttaa hieman läskin normalisointia.

Mitäs luulette tavoitteesta?

a) Oudon normalisointi
b) Klikkien kalastaminen
c) Moniavioisuuden salliminen moniavioisista maista muuttaville
d) Heteronormatiivisuuden purkaminen

Vai onko vaihtoehto sitten e) jokin muu.

1Äänestä
  • C)
    Kun marginsaliporukalle sallitaan polymoria, pitää johdonmukaisuuden nimissä muslimimiehellekin sallia ne neljä vaimoa

    1Äänestä

  • muslimien_asialla kirjoitti:

    C)
    Kun marginsaliporukalle sallitaan polymoria, pitää johdonmukaisuuden nimissä muslimimiehellekin sallia ne neljä vaimoa

    Juuri näin.

    Äänestä

  • muslimien_asialla kirjoitti:

    C)
    Kun marginsaliporukalle sallitaan polymoria, pitää johdonmukaisuuden nimissä muslimimiehellekin sallia ne neljä vaimoa

    Odotan sitä päivää, kun lapsiavioliitot sallitaan uskonnonvapauden ja suvaitsevaisuuden nimissä. Jos tietyn uskonnon perustajan vaimokin oli alle 10-vuotias niin pitäähän hänen seuraajilla olla myös oikeus tähän. Näitä lapsiavioliittoja on tullut jo vastaan länsimaissa pakolaisten tultua.

    1Äänestä

  • wearedoomed kirjoitti:

    Odotan sitä päivää, kun lapsiavioliitot sallitaan uskonnonvapauden ja suvaitsevaisuuden nimissä. Jos tietyn uskonnon perustajan vaimokin oli alle 10-vuotias niin pitäähän hänen seuraajilla olla myös oikeus tähän. Näitä lapsiavioliittoja on tullut jo vastaan länsimaissa pakolaisten tultua.

    "Odotan sitä päivää, kun lapsiavioliitot sallitaan uskonnonvapauden ja suvaitsevaisuuden nimissä."

    Odota vain mutta älä sentään henkeäsi pidätä. Voi tulla sen verran pitkä odotus...

    1Äänestä

  • E) Kaikki saisivat elää sellaista elämää kuin haluaisivat kunhan eivät satuta toisia. Mahdoton ajatus konservatiiviänkyröille?

    Äänestä

  • d) Vois olla kiva

    Äänestä

Onhan palstallakin esim peris joka elää polyamorisessa suhteessa n kymmenen liljalaakson mielikuvitusystävänsä kanssa.

Äänestä

Kaks lesboa ja homo..

Äänestä

Kulttuurimarxistien aate-lobbausta. Ennenvanhaa puhuttiin kommuuneista, nyt muodikkaampi nimi käytössä, mutta sisältö samaa vanhaa aatetta.

Toimittajaksi päätyneet ihmiset ovat siinä marinoituneet. Ilmeisesti toimittajaksi hakeutuvat ihmiset, jotka kokevat elämäntyökseen levittää em. aatemaailmaansa mahdollisimman laajalle.

1Äänestä

Maailma muuttuu ja ajattelutapa siinä mukana, kaikkienhan ei ole pakko alkaa tällaiseen suhteeseen. Avoimet suhteet ovat olleet jo askel tähän suuntaan, kaikki eivät vain halua elää elämäänsä samalla tavalla kuin naapuri. Näitä monisuhteita on ollut ympäri maailmaa läpi historian, ei niissä sinälllään ole mitään uutta. Tänä päivänä homo- ja lesboparit ovat jo arkipäivää, nyt puhutaan heterosuhteiden monimuotoisuudesta. Ja jos kaikki ovat tyytyväisiä suhteessaan, niin eihän se minulta ole pois, siinäpähän elelevät ihan rauhassa.

1Äänestä

Vitun hipit!

Äänestä

Mitä väliä sillä on, jos pieni osa väestöstä harrastaa polyamorisia suhteita? Tuskin monikaan haluaisi jakaa kumppaniansa toisen kanssa, vaikka tuosta tehtäisiin sosiaalisesti hyväksyttyä tai jopa laillisesti sitovia liittoja. Ei heterotkaan muutu homoiksi, vaikka homoavioliitot sallittiin.

2Äänestä
  • Kumppanin jakamisesta. Yleisin suhteiden muoto yhteiskunnassamme lienee sarjamonogamia, jossa kuhunkin elämänvaiheeseen tai -tilanteeseen pyritään etsimään siihen sopiva monogaminen suhde. Tällainen kumppanin jakaminen on sosiaalisesti hyväksyttyä. Hyväksyttävyys kuitenkin murenee merkittävästi, jos vallitseva tapa esitetään suunniteltuna tai tavoitteellisena. Ei saa sanoa, että rakastin aiemmin A:ta, rakastan nyt B:tä ja joskus tulevaisuudessa rakastan X:ää. Polyamorikkokin rakastaa A:ta, B:tä ja tulee rakastamaan myös X:ää. Onko se ero niin suuri?

    Äänestä

  • scrg kirjoitti:

    Kumppanin jakamisesta. Yleisin suhteiden muoto yhteiskunnassamme lienee sarjamonogamia, jossa kuhunkin elämänvaiheeseen tai -tilanteeseen pyritään etsimään siihen sopiva monogaminen suhde. Tällainen kumppanin jakaminen on sosiaalisesti hyväksyttyä. Hyväksyttävyys kuitenkin murenee merkittävästi, jos vallitseva tapa esitetään suunniteltuna tai tavoitteellisena. Ei saa sanoa, että rakastin aiemmin A:ta, rakastan nyt B:tä ja joskus tulevaisuudessa rakastan X:ää. Polyamorikkokin rakastaa A:ta, B:tä ja tulee rakastamaan myös X:ää. Onko se ero niin suuri?

    Tuo oli todella hyvä kommentti! Juuri noin. Ja se on pariskunnan/polyamoristen yksilöiden keskenään päättämiä asioita, jos kaikki ovat onnellisia näin, en ymmärrä mitä pahaa siinä on.

    On mukavaa huomata, että täällä on myös sellaisia ihmisiä, jotka ajattelee asioita objektiivisemmin :) Tälläisen huomaaminen näiden umpiahdasmielisten kommenttien seasta piristää :)

    Minusta jokainen saa tehdä mitä haluaa ja miten haluaa lain ja etiikan sallimissa määrin. Tuomitsemista varten on yhteiskunnassamme määrätty tuomarit.

    Äänestä

Noista tuo Juho tahtoo olla vissii sekä homo, hetero että bi, kaikkea samaan aikaan. Aika sotkusta. Ottaisivat vielä jonkin eläimen, transun, sukupuolenvaihosleikkauksen ensin miehestä naiseksi ja sitten taas mieheksi, tehneen tuohon mukaan. Niin ja eunukki sekä thaimaalainen katoya eli shemale mahtuisivat varmaan myös mukaan

Äänestä
  • Juho ja Aleksi kuuluvat vihreisiin, eipä yllätä

    1Äänestä

Tuhannet suon alaiset elävät polyamorisissa suhteissa. :D Niin kivasti väärin kirjoitettu. :)

Äänestä
  • Ei ole Saari enää suossa. Kristillisin menoin haudattiin aikoinaan kirkkomaahan.

    Ja mä kun ihan luulin että Lehdolla oli kivääri. :)

    Äänestä

  • Kyllähän haulikon piibusta enemmän ryssiä kuolettavaa roinaa olisi lentänyt eikä ois pervitiininen tärinäkään haitannut ku laajasta haulisuihkusta ois jokin hauli kuitehi tömähtäny kohteeseensa aika varmasti. Ne taisi noissa sojissa korvata haulikon sitten jollai Suomi-konepistoolilla, semmoisilla aiempien aikojen Uzilla

    Äänestä

Mahtavat vanhemmat olla ylpeitä kun poijat käyvät toistensa jälkiliukkailla ja puhuvat pehmeitä :P

Uushippiys on melko vastenmielistä kaikkinensa, mutta jokainen tyylillään.

1Äänestä

Kuuluiko edellisen sukupolven hippiyden ala-lajeihin nämä kettutytöt ja kasvissyöjät mm.? Eli se kai oli vähän kiltimpää meininkiä ja perverssmpään suuntaan on tultu?

1Äänestä
  • Suomalainen puutteessa oleva mies yhdistää seksin kaikkeen mahdolliseen. Eläinsuojeluun ja porkkanan syöntiinkin.

    1Äänestä

Joillekin tuollainen voi toimia, mutta ei se varmaan ole ihan kaikkien juttu meitä ihmisiä kun on niin monenlaisia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


nykyaikaonnykyaikaa kirjoitti:

Se on nykyaikaa.

https://yle.fi/uutiset/3-9757100

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu