Sterilisaatio sallittava alle 30-vuotiaille

steri2000

Jos ihminen on sitä mieltä, ettei tule koskaan haluamaan lapsia ja haluaa sterilisaation, vaaditaan siihen Suomessa peräti 30 vuoden ikä.

Kansalaisaloite-palveluun on tehty aloite, jossa pyydetään eduskuntaa höllentämään tuota ikärajaa 25 ikävuoteen, mikä esim. Ruotsissa on käytössä. Jos olet yhtä mieltä tämän aloitteen kanssa, käy ihmeessä allekirjoittamassa.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2401

PERUSTEITA ALOITTEELLE:
Nykyinen laki asettaa ihmiset eri asemaan iän, lapsiluvun ja terveydentilan perusteella. Yksityiselämään kuuluu yksilön oikeus määrätä itsestään ja ruumiistaan.
Steriloimislain pitäisi antaa nykyistä enemmän mahdollisuuksia päättää itse lisääntymiskyvystään. Vain 5 prosenttia sterilisaation tehneistä katuu myöhemmin päätöstään, ja niistäkin valtaosa on jo ennestään synnyttäneitä.

0

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

        Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
        Maailman menoa
        135
        855
      2. En jaksa

        Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
        Ikävä
        43
        619
      3. Minkälainen nainen

        Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
        Ikävä
        21
        568
      4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

        Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
        Tuusniemi
        110
        533
      5. Jos meillä olisi yhteinen koti

        Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
        Ikävä
        50
        525
      6. Yksi asia sen esti

        Etten antanut meille mahdollisuutta
        Ikävä
        36
        522
      7. Okei, eli olet rakastunut

        Hyvä sinä, niin minäkin.
        Ikävä
        46
        471
      8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

        Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
        Ikävä
        33
        461
      9. Martinan mauton tyyli

        Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
        Kotimaiset julkkisjuorut
        119
        442
      10. Arvaako kukaan?

        "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
        Haapavesi
        22
        407
      Aihe