Delta-auton asentajat menivät lakkoon

https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/teollisuusliitto-pysayttaa-delta-auton-tyot-200-asentajaa-korjaamo-ja-asennuspalveluissa-tyonseisaukseen/6529272#gs.q6S2IZQ

Sinne ei siis kannata auto viedä, ei nyt eikä kyllä koskaan, siellä on työnantaja ilmeisesti täysi m*lkku.
16407
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Delta autossa on tunnelmaa, Delta autoon matka katkeaa..

1Äänestä

Ne duunarit on selkäänpuukottajia, ihan oikein että saavat kenkää. Ne on saanut monet ammattimiehet lähtemään.

Äänestä
  • Ole kommunisti hiljaa!

    Äänestä

SDP:n varapuheenjohtaja antoikin juuri ajankohtaisesti lausunnon että irtisanomisia on helpotettava.

Kenkää vaan lakkoilijoille

1Äänestä

Jukka Härmälän työhistoriaan sisältyy Consolidated Papers osto vuonna 2000. Se oli yksi Suomen taloushistorian suurimmista ja epäonnistuneimmista yrityskaupoista. Metsäyhtiö Stora Enso maksoi toimitusjohtaja Jukka Härmälälle jättimäiset edut, vaikka yhtiö kadotti Amerikkaan karmaisevat viisi miljardia euroa.

Nyt siis Deltalla häärimässä puheenjohtajana...ei riittänyt 62000 euron kuukausieläke!

Äänestä

Onnittelut Deltalle että irtisanoivat nuo vahinkoa, ilmapiiriä ja liiketoimintaa vaikeuttavat rotat.

Äänestä

Miksi joku ammattimies menisi Deltalle töihin? Jatkossa varmaan matut huoltaa ja korjaa Kiat ja jälki on sen mukaista?

Äänestä
  • ja jos valitat laadusta olet rasisti! Nerokasta bisnestä.

    Äänestä

Delta on reilu firma, asentajatkin saavat ajella omia ajojaan vaihtoautoilla.

1Äänestä

Paska firma = lakko.

Äänestä

Niin, herrat ovat vain markkinataloudessa ja porvareita kun perustelevat isoja palkkojaan ja palkankorotuksia ym eläke-etujaan. Jos jätkä haluaa edes työehtosopimuksen mukaisen minimi taulukko palkan eikä suostu kymmenien prosenttien palkan alennuksiin niin hän on kommunisti ja rotta!
Trollit yrittävät tätäkin asiaa täällä sotkea. Ei suomessa voi näin toimia edes venäläinen omistaja porras vaikka kovasti yrittää. Myös työnantajan kuuluu noudattaa sopimuksia, mitä virkaa millään sopimuksella enää on jos niitä voi toinen osapuoli(nyt työnantaja) muutella jälkeen päin ihan mielensä mukaan?

Äänestä

Sama käytäntö tulee varmasti myös muihin merkkihuoltoihin.

Äänestä

Ihan aiheesta lakoilevat. Sehän on selvä ettei "palvelumestari" voi keskittyä huoltoon, varaosamyyntiin, asiakaspalveluun samaan aikaan. Ja varsinkin jos työmäärä kasvaa ja palkka alenee.
Toivottavasti ammattimiehet saa töitä jostain muualta

Äänestä

Ulkomaiset omistajat jakelevat ohjeita ja suomalaiset johtajat on valittu ilmeisesti sen mukaan mitä enemmän vahinkoa ovat edellisessä työpaikassaan saaneet aikaan ja mitä pahempi itsekeskeinen narsistimulkku on. Veroparatiisiin pitää saada enemmän rahaa duunarin persnahasta. Tämä tauti leviää muuallekin jos työnantaja saa tahtonsa läpi. Siksi meidän muidenkin alalla olevien pitää tukea tätä hommaa.

Äänestä

Delta autosta en muuta tiijjä, muutakun sen, että ekoilla kunnon pakkasilla jonoa riittää parin korttelin päähän.

Äänestä
  • Jonot johtuvat luultavasti kesälaatuisesta diesel-polttoaineesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toyotamerkkiliikkeestä kirjoitti:

https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/teollisuusliitto-pysayttaa-delta-auton-tyot-200-asentajaa-korjaamo-ja-asennuspalveluissa-tyonseisaukseen/6529272#gs.q6S2IZQ

Sinne ei siis kannata auto viedä, ei nyt eikä kyllä koskaan, siellä on työnantaja ilmeisesti täysi m*lkku.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu