Hyvä fyysinen ja psyykkinen kunto loivat synnynnnäisten johtajaominaisuuksien lisäksi pohjan Kekkosen ainutlaatuisuudelle.
Jokaisen ihmisen tulisi illalla muistaa kiitollisuudella suurmiestä. Hänen aikanaan elettiin maailman mittakaavassa todellisia vaaran vuosia. Jopa ydinsodan uhka väijyi yllä.
Jokaisen ihmisen tulisi illalla muistaa kiitollisuudella suurmiestä. Hänen aikanaan elettiin maailman mittakaavassa todellisia vaaran vuosia. Jopa ydinsodan uhka väijyi yllä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Oli noita hyviä johtajia myös punakapinallisten riveissä. Eino Rahja oli yksi heistä, jolla oli arvovaltaa riitaisten punikkien keskuudessa.
Myös August Wesley oli johtajatyyppi, mutta jostakin syystä ei saavuttanut ansaitsemaansa luottamusta. Se saattoi johtua hänen aidoista aikomuksistaan toimia ihan todellisuudessa heikompien hyväksi. Hän huomasi myös varhain, ettei vallankumous johda hyvään.
Ja ketut. Jos K.A. Fagerholm olisi valittu olisimme selviytyneet yhtä hyvin ja paremminkin plus ilman Kekkosen kauden lieveilmiöitä.
Aivan. Olet oikeassa. Olisimme päässeet Fagerhomin johdolla osaksi suurta ja mahtavaa Neuvostoliittoa, ja olisimme todellakin päässeet Kekkosen lieveilmiöistä.
Fagerholmhan se oli presidenttinä "Yöpakkasten" ja "Noottikriisin" aikaan.
Aivan, taas olet oikeassa. Jos olisikin ollut Fagerhol presidenttinä niin ei olisi ollut yöpakkasia eikä noottikriisiä.
Osa kansastamme olisi saanut iloita Siperian yöpakkasista ihan paikanpäällä. Kas kun Fagerholmin johdolla olisimme päässeet osaksi neuvostokansojen iloista joukkoa, jossa kansalaisia koulutettiin mm. Siperiassa.
Jaa Fagerholmin hallituksen aikana tuli vaan kaupassa katkos.
Eihän neukkujen tarvinnut määräillä suomalaisia, riitti se että kuten Fagen hallituksen aikaan lopettivat kaupankäynnin. Se olisi ollut tuhoisaa-
USA ei ole tekemisissä Kuuban kanssa ja ainakin median mukaan siellä menee todella huonosti.
Jos Kekkonen ei olisi hoitanut suhteita itään voisimme olla Kuuban kaltainen maa. Kun neukut lopettivat kaupankäynnin Fagen hallitus erosi. Mitä olisikaan tapahtunut jos hän olisi ollut pressa?
Fage yritti saada 1946 SDP n liitettyä SKDL:ään. fage oli paljon enemmän kallellaan kommareihin kuin Porvarillinen Kekkonen.
UKK sentään oli mukana teloittamassa SDP kapinallisia, ja yritti saada IKL:n lopeetuksi. Tästä sinä ja muut IKLdemarit olette katkeria elämänne loppuun asti.
Ja hyvä niin että sinuakin Kekkonen Vituttaa vielä vuosikymmeniä kuolemankin jälkeen. Hurraaa
Pystyt luonnollisesti perustelemaan älyttömän väitteesi. Pääsikö unohtumaan että Kekkonen vehkeili 1948 kommunistien ja NL:n kanssa Fagerholmin hallituksen kaatamiseksi. Ilman SDP:n ja Kokoomuksen viivytystaistelua 1945-1962 Suomi olisi luisunut kansandemokratiaksi.
Luultavasti Yöpakkaset oli ennalta sovittu teatteriesitys jolla pyrittiin osoittamaan Kekkosen korvaamattomuus Idänsuhteiden takuumiehenä.
Ai meinaat, että Kokoomus, SDP ja Maalaisliitto yhdessä sopivat ennakkoon, että muodostavat enemmistöhallituksen vastoin Kekkosen tahtoa, ja täten pyrkivät osoittamaan Kekkosen korvaamattomuuden idänsuhteissa?
Yöpakkasethan syntuivät siitä, että Kekkonen vehkeili (NL:n mielestä) liikaa lännen kanssa (esim OEEC yhteydet) ja pyrki avaamaan Suomen kauppaa länteen. Neuvostoliitto ei tästä pitänyt, etenkin kun lännettymiseksi tulkittiin myös hallituksen muodostaminen ilman skogilaisia ja SKDL:ää. NL jäädytti osaltaan kauppaneuvottelut, ja tämä kauppaneuvottelujen jäädytysepisodi tunnetaan nimellä yöpakkaset.
Kekkonen tiesi jo hallitusta nimittäessään että sillä ei ole Moskovan siunausta. Todellinen syy oli se että hallituksessa oli mukana Leskinen ja muita "Taantumuksellisia Oikeistopoliitikkoja".
Puhuit, että kyseessä oli ennalta sovittu teatteri.
Siis oliko hallituksen muodostaneet puolueet sopineet tuosta teatterista, vai kuka? Ei kait Kekkonen yksin voinut päättää Moskovalle epämieluisen hallituksen nimittämisestä. Vai meinaatko, että Kekkonen juoni Moskovan kanssa epämieluisan hallituksen jota Neuvostoliitto saattoi käyttää Suomen painostamiseen ja Kekkosen aseman vahvistamiseen.
Mikä siis oli se teatteri?
Kekkonen olisi halunnut skogilaisia SDP:n ministerilistalle, ja pudottaa Leskisen pois, eikä Kekkonen olisi halunnut Maalaisliittoa hallitukseen. Maalaisliitto toimi itsenäisesti tässäkin asiassa; Sukselainen, Virolainen ja Miettunen päättivät puolueen menemisestä mukaan hallitukseen vaikka Kekkonen viestitti muuta. SDP toimi samoin itsenäisesti, se nimitti Leskisen vaikka Kekkonen oli viestittänyt, ettei tannerilaisia katsota suopeasti.
Valtaa siis käyttivät vaaleissa menestyneet puolueet johtajiensa kautta, ei presidentti. Nämä johtajat nimittivät ministerit, ei Kekkonen eikä Kreml.
Missä siis se teatteri?
"Vai meinaatko, että Kekkonen juoni Moskovan kanssa epämieluisan hallituksen jota Neuvostoliitto saattoi käyttää Suomen painostamiseen ja Kekkosen aseman vahvistamiseen. "
Juuri tätä tarkoitan. Leskisen nimittäminen hallitukseen oli piste iin päälle suunnitelmaan.
Väität siis, että SDP ei olisi halunnut Leskistä ministeriksi, mutta Kekkonen juoni hänet hallitukseen, jotta sai Moskovan silmissä epämieluisan hallituksen ja pystyi käyttämään sitä omaksi edukseen.
Mitä lääkettä olet tänään vetänyt kun tuollaista pääsi pukkaa?
Enhän minä niin ole väittänyt. Tottakai SDP halusi Leskisen ministeriksi mikä sopi Kekkoselle ja Moskovalle paremmin kuin hyvin.
Et sitten enää muista alle 40 vuotta tuoreempia asioita. Vanhatkin "tiedät" väärin. Säälittävää.
Neuvostoliittoa todellakin pyydettiin harjoittamaan Leskiseen ja Tanneriin kohdistuvaa lehdistöpropagandaa, sekä viivyttämään kauppavaltuuskunnan lähettämistä jne.
Pyytäjänä ei kuitenkaan ollut Kekkonen, vaan SDP:n oppositiomihet Simonen ja Hakulinen.
Pyyntö oli esitetty jo ennen vaaleja, ja toistettiin Fagerholmin hallituksen nimityksen jälkeen. NL toimikin sitten pyydetyllä tavalla.
Kekkonen oli tietoinen tuosta ennen vaaleja esitetystä demarien juonittelusta. Vaaleihin SDP:n oppositio sai rahaa Moskovasta kun Eero Antikainen, SAK:n puheenjohtaja, junaili sitä NL:n ammatillisen keskusjärjestön kautta. Summa oli 50 miljoonaa silloista markkaa. Kekkonen siis tiesi, mitä tuleman piti kun tannerilaisia oli hallituksessa. Näytelmää ei kuitenkaan käsikirjoittanut Kekkonen, vaan SDP:n oppositio joka käytti Moskovaa puoluehajaannuksessa omaksi edukseen.
Kova Keskusta-rykimä estää kaiken järkeen perustuvan.