Viipurin kunnostus

http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005320229.html

"Suomalaiselle rakennusosaamiselle ja Viipurin-tuntijoille on luvassa kysyntää lähivuosina, mikäli tuorein lupaus Viipurin historiallisen keskustan kunnostamisesta toteutuu."

Älköön kukaan suomalainen lähtekö tällaiseen projektiin ennenkuin Venäjä palauttaa Suomelta ryöstämänsä kaupungin ja alueen!
9292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sitä ministeriä joka tuollaista yhteistyötä kehtaisi ehdotella motattakoon nyrkillä naamaan.

Äänestä

Viipuria on rakennettu kuntoon melkoisesti, tosin paljon on myös tehtävää jäljellä.
Esimerkiksi vanha "Espilä" on rakennettu entiselle tontilleen.
Sitä en vaan ymmärrä, miksi suomalaiset eivät saisi olla työssä Viipurissa. Tosin, ei taida Suomesta löytyä restauroijia siihen työhön. Aika on ajanut suomalaisen ammattitaidon ohi.

Äänestä
  • Suomalaiset saavat olla työssä missä haluavat vaan ongelma onkin, että he eivät tässä tapauksessa halua.

    Kerropas lukijoille, trolli, miksi näin on.

    Äänestä

  • löytyy.löytyy kirjoitti:

    Suomalaiset saavat olla työssä missä haluavat vaan ongelma onkin, että he eivät tässä tapauksessa halua.

    Kerropas lukijoille, trolli, miksi näin on.

    Viipurin linnan restauroinnissa käytettiin erästä suomalaista värilaastia. Oli keksijänsä mielestä huikea keksintö. No, piti purkaa jonkun vuoden jälkeen pois ja korvata vanhoilla menetelmillä.
    Suomalaisilla ei ole ammattitaitoa Viipurin restauroinnissa. Vanhoja piirustuksia saattaa museovirastolta löytyä, mutta siihen se jää suomalaisten osalta. Restauroijia on vielä jäljellä Venäjällä, Saksassa ja jokunen vielä Baltian maissa.

    Äänestä

  • Entä jos joku haluaakin? Sinä idiootti se jatkuvasti jaksat omia paskan hajuisia mielipiteitäsi kirjoittaa kuin ne olisi kaikkien Suomalaisten mielipide.

    Äänestä

  • Natohihhulit ovat tuollaisia, kurkussa kiinni heti jos et ole samaa mieltä heidän kanssaan. Torstin persettä imevät ja Jessyn tapaan piikittävät ja horisevat harhojaan.

    Äänestä

On se kiva katsoa näitä Viipurinkin historioita.
Nazi suomi menetti ja nyt muka vongutaan sitten...


Jopa uralialaiset tytötkin nauraa päscäcöccäreiden ja hyrrien ynelmille

Äänestä

Suomalaisethan siellä ovat rahoittaneet restaurointeja vuosikausia. Mitä ihmettä nämä trolli-hupakot täällä pajattavat.

Suomi on hoitanut Venäjälle, erikoisesti Pietarille puhtaanapitolaitoksia. He kun eivät osanneet olla sotkematta jätöksillään Suomen lahtea.

Suomalaisten on pitänyt toimittaa Venäjän Karjalan lastentarhoihin vaatteita ja rakennustarvikkeita rakennusten korjausta varten.

Neuvostoliitto aikoinaan kiristi meiltä valtavat sotakorvaukset ja siitä huolimatta suomalaiset ovat olleet koko ajan avustamassa tuota "mahtavaa" naapuria. Ihmettelen suomalaisten pitkämielisyyttä.

Äänestä
  • Ja suomalaiset rahoittivat nuo nyt aiemmin alkuperäiseen asuunsa kunnostetut rakennukset, mm. kulttuuritalo ja Alvar Aallon suunnittelema kirjasto. Eiköhän lie pyöreäntornin, Viipurinlinnan ja kellotorninkin ole rahoittaneet me suomalaiset. Nuo alueet pitäisi palauttaa Suomelle ilman venäläisväestöä! Jos on suomenkielen hallitseva karjalainen tai ei muuten liian sekoittunut suomalainen/suomensukuinen, niin katsottakoon heidät tapauskohtaisesti...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


joku.raja.sentään kirjoitti:

http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005320229.html

"Suomalaiselle rakennusosaamiselle ja Viipurin-tuntijoille on luvassa kysyntää lähivuosina, mikäli tuorein lupaus Viipurin historiallisen keskustan kunnostamisesta toteutuu."

Älköön kukaan suomalainen lähtekö tällaiseen projektiin ennenkuin Venäjä palauttaa Suomelta ryöstämänsä kaupungin ja alueen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu