Mikä ihme mulla oikein on???Pitkä tarina..

Xea

Eli kerron tilanteen lyhyesti: olen 23-vuotias nainen, perusterve. Pari vuotta sitten oli keskivaikea masennus josta selvisin ja sain elämän taas raiteilleen. Masennuksen syy oli paska parisuhde jossa henkistä väkivaltaa. Poistin sen ihmisen elämästäni.
Sen jälkeen, noin vuoden päästä uusi parisuhde ihanan ja maailman kilteimmän miehen kanssa, koulusta valmistuminen ja työpaikka! Eli kaikki hyvin. Olin onnellinen.
Kunnes tämän vuoden tammikuussa. Sain taas masennuksen oireita. Ajattelin että työstressiä kun töissä oli semmonen tilanne että hommaa ja kiirettä oli normaalia enemmän. Mutta tää olotila mikä mulle tuli ei ollu tuttu ennestään.
Tuntuu että tammikuussa jollain osin kadotin itteni. Itkin päivittäin ja jouduin ottamaan sairaslomaa koska tuntui että mun pään sisällä myllersi. Koko tammikuu ja helmikuu meni nuissa oloissa. Olin todella masentunut.
Lääkäri totesi sekamuotoisen ahdistuneisuus häiriön ja masennuksen.
Maaliskuussa tilanne helpotti. Ajattelin että olin töiden vuoksi vaan stressaantunut. Elämä jatkui, olin taas oma itseni.
Avopuolison kanssa reissattiin ja elettiin taas miten ennenkin. Mulla loppu työt joten kerkesi harrastella ja touhuta enempi. Ootella kesää.
Kunnes kesäkuu. Ne olot tuli takasi. Ja pahempana. Mä alkoin käyttäytyä väkivaltaisesti, rikoin meidän kotia. Olin niin ahdistunut että tuntui kun olisi pakottava tarve päästä pois itestä. Laihduin koska ruoka ei mennyt alas. En jaksanut huolehtia itestä enää. Muistan ikuisesti sen hetken kun tuijotin itseäni isosta peilistä, 7 kg laihtuneena ja tukka takussa kysyin iteltäni: "kuka vittu toi on?"
Välillä tuntui tosissaan että sekoan. Ensimmäisen kerran elämässäni mietin itsemurhaa vakavasti. Oli pakko päästä pois tästä maailmasta, muista viis. Kelasin päässä koko mun menneen elämän ja itkin ja tärisin sängyssä. Tajusin että helvetti tässä tää nyt oli. Tuntu että en kohta en hallitse enää itteä vaan teen jotain. Mä viiltelin. Lasinsiruilla.
Oli aamu 7. Puoliso jo töissä.
Aloin ryyppäämään. Ryyppäsin 2 viikkoa putkeen. En vaan sietänyt sitä olotilaa mikä mulla oli. Tätä sekoilua ja ahistusta jatku aina tän heinäkuun loppuun. Ja kuin salama kirkkaalta taivaalta olo oli taas normaali. Elämä maistui. Alkoholi jäi pois. Tein kaikki rästihommat pois ja avopuolisolta pyysin anteeksi kaikki mun sekoilut ja pyysin vielä mahollisuutta. Yhdessä ollaan.
Oon lihonu takas ne kilot ku ruokahalu palas. Tapaan taas kavereita, käyn paikoissa ym. Kesä meni osittain täysin syrjäytyneenä kämpillä sekoilemassa.
Nyt olo on ollu jotenki liian energinen ja positiivinen. Normaalia enemmän. Huolehdin taas itsestäni ja siivoilen kämppää normaalia perusteellisemmin. Unta ei tarvi juuri ollenkaan.
Nyt mä tässä oottelen millon kaikki taas romahtaa.
Mikä mulla on?

2

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peldefg

      Jep. Bipolaarilta kuulostaa. Kerro tuo sama psykiatrille. Voit vaikka tulostaa tekstin antaa psykiatrille luettavaksi. Eiköhän Maanis-depressiivinen diagnoosi räpsähdä. Sitten hyvään lääkehoitoon. Kannattaa käydä verikokeissa tarkkailemassa että sisuskalut pysyy kunnosa. Monille on nimittäin sisäelimet menneet noiden vahvojen lääkkeiden ansiosta.

    • Ei kuullosta bipolta. Älä oikeesti usko että sulla on sairaus!!Kävitkö terapiassa paskiaisen takia joka pahoinpiteli sinua? Jos et , mene ja hoida itsesi kuntoon. Mielesi oireilee jos et käy läpi noin pahoja kokemuksia. Kaikkea hyvää sinulle, kaikki järjestyy kyllä. Mitä vähemmän lääkkeitä syöt sen parempi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      111
      4339
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      79
      3533
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      84
      3385
    4. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3361
    5. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3276
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      74
      2946
    7. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      65
      2827
    8. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2790
    9. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      81
      2620
    10. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2579
    Aihe