Olen hankkimassa ko autoa. Itselläni ei ole aikaisemmin jenkkejä ollut.
Kuinka kalliilla kannattaa arvostaa autoja, joissa konetta on tehty verrattuna koskemattomiin laitteisiiin. Hintaeroahan niillä tuntuu olevan 2000€ jopa 4000€ (eli 5000€ autoista 8000-9000 autoja)
Onko siis vanha 350 cid tai vast. riskiostos vaikka sitä ei olisikaan otettu auki?
Laitetaanko koneita yleensä vain tehon lisäyksen takia vai onko siihen muuta tarvetta (tuskin näissä vehkeissä maileja suunnattomasti on)
Mitkä ovat tollaisten 6000-8000€ autojen markkinat, onko niistä vaikea päästä eroon vaiko erittäin haluttuja kesäisin?
Hyvät vinkit, joita ostaessa on hyvä huomioida otetaan ilomielin vastaan.
Kuinka kalliilla kannattaa arvostaa autoja, joissa konetta on tehty verrattuna koskemattomiin laitteisiiin. Hintaeroahan niillä tuntuu olevan 2000€ jopa 4000€ (eli 5000€ autoista 8000-9000 autoja)
Onko siis vanha 350 cid tai vast. riskiostos vaikka sitä ei olisikaan otettu auki?
Laitetaanko koneita yleensä vain tehon lisäyksen takia vai onko siihen muuta tarvetta (tuskin näissä vehkeissä maileja suunnattomasti on)
Mitkä ovat tollaisten 6000-8000€ autojen markkinat, onko niistä vaikea päästä eroon vaiko erittäin haluttuja kesäisin?
Hyvät vinkit, joita ostaessa on hyvä huomioida otetaan ilomielin vastaan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ota selvää mottoreiden tehoista, sillä niissä todellakin on suunnatonta eroa. 70-luvun lopulla aika heikossa hapessa (öljykriisi). Tekniikka on aika simppeliä, joten itse ostaisin jonkun puolivireisellä (250-300hp) laitteella. Ja kannattaa muistaa, ettei köyhän kannata ostaa halpaa. Ei ole kesäcruisailut kivaa kun kerran kuussa 1000 eurodollarin remppa. Helppo tajuta hintaerot!!! Kaverilla oli LT-1 malli, ihan kiva. Osta jos ostat, mutta osta niin hyvä kuin löydät.
Itse ajan Alfa Romeolla :)
Niinpä, olenkin funtsinut, että kun maksaa pari donaa enemmän saattaa päästä ajamaan sillä, eikä tarvitse korjailla ihan heti, mutta aina ei noista kuitenkaan tiedä... eihän se ole hullu joka pyytää, vaan se joka maksaa.
Lähinnä kiinnostaa kysyntä/tarjonta, joka kertoisi onko noi autot hintansa arvoisia vai ei.
Ehkä jollain 7000€ voisi saada hyvinpidetyn. Ja alkaa olla camarot aika noloja jo... no ainakin 80-luvun mallit, itse pidän 60- ja 70-luvun malleja ihan hienoina. Ainakin Helsingissä Camaroille nauretaan, ei ainakaan kannata brassailun takia ostaa.
>Ainakin Helsingissä Camaroille nauretaan
tuo kertoo vain sinun ystäväpiiristäsi
Olet oikeassa, ei ole oikein jenkkifaneja meilläpäin... kyllä mua lyötäs jos kehtaisin tulla 80-luvun Camarolla frendien eteen. Ei mulla sinänsä mitään noita 70-luvun malleja vastaan ole.
ps:lle
siis mikä kannattaa "brassailun takia ostaa"
kuulostaa siltä että harrastepohja on aika hatarasti kavereiden mielipiteiden varassa.
jos kaveripiiri sen takia hylkii että ajaa jollain muulla kuin he itse, niin pitäisikö kaveripiiriä vaihtaa???
itselläni ei ole muuta kriteeriä kunhan vehje on jotenkin mielenkiintoinen, oli se vaikka rättäri taikka nelivetomaasturi... molemmissa löytyy mielenkiintoisuutta ja asennetta.
tosiaan, auto voi olla tietyille ryhmille jonkinsortin status/itsetunnon pönkityskeino, itse tykkään jenkeistä koska ITSE tykkään ajella semmottella. -niin järjetöntä kun touhu onkin.
joka sana, varsinkin tuo mitä viimeisessä kappaleessa sanoit.
No en rupea vastaan väittämään, olin vaan sitä mieltä ettei ainakaan mun käsittääkseni ole kauheessa muodissa nuo 80-luvun ritariässämallit.
Mutta anyway jos rupeaa perustelemaan jotain autovalintaa järkisyillä, niin autoilu ei ole enää harrastusta vaan liikkumista. Ja sitten Suomen autokanta on tota Corollaa ja Vectraa.
Ehkä niihin verrattuna sitten ottaisin sen Hasselhoff-mallin :)
Ja voi munkin auton haukkua, ajan Alfa 33:sella, eihän sekään mikään optimi ole, mutta musta ihan kiva ajella. Toiset tykkää äidistä, toiset tyttärestä.
siis että ei ole joku ajoneuvo muodissa???
MI-TÄ????
ota nyt nippu rautalankaa ja kerro minulle mikä tekee jostain autosta muodikkaan?
sekö että se on samakoppaisena uutena myynnissä?
sekö että niitä näkyy paljon?
vai se että niitä harrastetaan paljon?
onko nyt muodissa madallettu kaupasta ostettu vw polo? tai shelbyraidoitettu favorit, neoni turpokoneella?
kerro nyt tyhmälle ja aikansa ulkopuolella elävälle friikille mitä nyt Pitäisi omistaa ja harrastaa?
ps. jos rahaa olis niinku mieli, niin mielihyvin rakentaisin mustan firebirdin vm 82, mieluimmin vielä se eka versio (ritariässä malli) ja siihen alustaan miljoona markkaa ja sata polyuretaanipalikkaa ja mutkaradalle pyllyä näyttämäään... mutta köyhä leikkii halvemmilla leluilla. ne on vieläkin mun silmissä "uusia" ja €€€arvokkaita$$$ vehkeitä.
No mun henkilökohtainen mielipide on, että jos David Hasselhoff on esittänyt 80-luvulla jossakin automallissa ritariässää, se ei ole enää muodissa :)
Ja nuo madalletut Polot ei toivottavasti tule koskaan olemaankaan! Itse pidän tyylikkäämpänä pitää autoja vakiona, 80-luvun pillucorolloista voi nähdä miltä nykyiset tuning-viritelmät tulevat näyttämään.
Esim. 70-luvun Camaro alkuperäisenä on varsin hieno!
Itsekään en 80-luvun jenkkiä etsi. Ne tuntuu jotenkin vielä liian "käyttöautoilta" tai liian kulmikkailta.
Haluaisin sellaisen kesäpäivien kärryn, jolla voi silloin tällöin käydä vähän irrottelemassa. ainakin 70-73 Camarot ovat ihan tyylikkäitä.
Mutta noi malliasiat on makuasioita...
Kyllä vaatii pokkaa 2000-luvulla leikkiä ritariässää :) Mut kyllä haukutaan kohta pahasti kun puhun paskaa Camraoista. Ei ollu tarkotus suututtaa ketään. Vanhat on hienoja, mutta 80-luvun mallit (kuten Firebird) saa mieleen vaan David Hasselhoffin.
Niistä kieltämättä tulee ritariässä mieleen ensimmäiseksi. Eipä silti, voihan ne olla ihan mukavia matkapelejä kaikkine varusteineen. 80-luvun Corvetet on kyllä ihan asiallisia, mutta ei ole varaa pistää harrasteautoon niin paljoa kiinni.
Corvettekin kelpaisi, se ei enää vain näytä menevän lujaa, se myös menee. Paljonkohan parin vuoden päästä kun oma Alfa on loppu, saisi 90-luvun Dodge Stealthin tai Nissan 300ZX twinturbon? Siinä olisi vasta harrastusauto. Ai niin, tää olikin jenkkiautopalsta :)
Molempia näyttää olevan tarjolla.
Kestääkö manuaalilaatikot noissa piristetyissä vehkeissä, vai onko perä kuitenkin se heikoin lenkki?
mitä tulee muun tekniikan kestävyyteen, kannattaa tarkistaa esim. optiolistoilta, mitä on tarjottu minkäkin tehojen kanssa.
jos esim. "kolmilovista rattikarahkaa" ei saanut kuin nuhakutoseen- on se tietty merkki siitä että sitä ei ehkä kannata isolohkoon pultata. vastaavasti jos nelilovista tms manuskaa tarjotaan suurimman mahdollisen moottorin jatkeeksi, niin sen osat on mitoitettu kestämään enempi rääkkiä...
itse olen automaattimiehiä, ainahan siihen voi laittaa manuaalikoneiston siihen tomaattiin jos haluaa itse päättää vaihtamisista. mutta "d" silmässä et voi missata vaihdetta!