Tiedämmekö EU:sta riittävästi?

Eurocentti

7

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Euroopan unioni on Meidän maamme ja meidän yhteisö.
      Me elämme Eurooppalaisessa yhteisössä ja käytämme toistemme palveluita
      ja asioita. Oliko muuta ? ? ? ?

    • BzCz

      Linnki ei aukuene kuin Googlen kautta. Tuossa koko teksti:

      Uhka on se, ettei kukaan ymmärrä mitään
      29.6.2017
      MARIA PETTERSSON

      OLEN ALKANUT kouluttaa vahtikoiria.

      Kun lähden kävelemään kotoa kohti parlamenttirakennusta, soitan toimittajalle. Kävelymatka kestää 20 minuuttia, ja siinä ajassa ehdin perehdyttää toimittajan yhteen EU-aiheeseen.

      Olemme erimaalaisten toimittajien kanssa käyneet läpi esimerkiksi sitä, miten direktiivi syntyy ja miten Euroopan parlamentti toimii. Kiitosta on tullut. Kuulemma olisi hyödyllistä, että kaikki EU:n kansalaiset saisivat samanlaisen pikakurssin.

      Suurin uhka EU:n demokratialle on nimittäin se, ettei kukaan ymmärrä mitään.


      Aloitetaan päättäjistä. EU-maita on 28 ja parlamenttikausi kestää viisi vuotta. Sinä aikana Suomessa ehditään käydä noin neljät vaalit (kunta-, eduskunta-, maakunta- ja presidentinvaalit).

      Ainakin kolmissa vaaleissa nousee valtaan ihmisiä, jotka eivät ymmärrä EU-asioista hölkäsen pöläystä ja joilla kestää kauan sisäistää, miten systeemi toimii.

      Sama toistuu kaikissa EU-maissa. Viiden vuoden parlamenttikauden aikana valtaan nousee siis keskimäärin kolmen viikon välein porukka poliitikkoja, jotka eivät todellakaan tiedä, mitä ovat tekemässä.

      Jopa kokeneet poliitikot, joiden pitäisi olla suunnattoman perehtyneitä EU-asioihin, voivat olla aivan ulalla. Brexit-neuvottelut ovat yhtä sirkusta, kun kukaan Britanniassa ei näytä tietävän, mitä pitäisi tehdä. EU:n pääneuvottelija Michel Barnier ehti jo puuskahtaa, että brittien on nyt selvitettävä itselleen perusasiat ja ryhdyttävä toimeen, sillä hän ei voi neuvotella itsensä kanssa.

      Britanniassa on käynnissä demokratian irvikuva. Ihmiset, jotka eivät ymmärrä EU:ta, ovat äänestäneet maan kohtalonkysymyksessä poliitikkoja, jotka eivät ymmärrä EU:ta, perustuen tietoihin toimittajilta, jotka eivät ymmärrä EU:ta.


      Niin, vallan vahtikoirat ja demokratian takuumiehet, toimittajat. Monella eurooppalaisella toimittajalla ei ole sen kummempaa käsitystä EU-päätöksenteosta kuin tavallisella äänestäjällä. Tietysti monet ymmärtävät jotakin, jotkut harvat erittäin paljon.

      Keskimäärin parhaiten EU-asioihin ovat perehtyneet virkamiehet Brysselissä ja jäsenmaissa. Siis he, jotka eivät ole osa demokraattista prosessia ja joiden valta on sitä suurempi, mitä vähemmän poliitikot, kansalaiset ja toimittajat EU:sta tajuavat.

      Se ei välttämättä ole huono juttu, sillä monet kokeneet virkamiehet ovat suunnattoman päteviä työssään, paljon parempia kuin joistakin poliitikoista ikinä tulee. Mutta demokratiaa tällainen viranomaisvalta ei ole, vaan muistuttaa enemmän meritokratiaa.


      Syiden etsiminen tietämättömyydelle on hyödyllistä, syyllistäminen turhaa. EU-vaalit eivät ole ainoat, joissa ihmiset äänestävät melko sokkona. Tulevat maakuntavaalit ovat yhtä hähmäiset, vaikka maakuntauudistus on suurin julkisten palveluiden järjestämistä koskeva muutos koko Suomen historiassa.

      Riski on, että me suomalaiset äänestämme jokaisen kansalaisen tulevaisuuteen vaikuttavasta valtavasta muutoksesta yhtä sumussa kuin britit äänestivät omastaan. Mitä iloa on demokratiasta, jos kukaan ei tajua mitään?

      • Joo niin Tehdään.
        Mutta meistä on edelleen kiva olla tasa-arvoisia Eurooppalasia ja voimme
        muuttaa vapaasti sinne euroopan alueelle, missä on parempi.


      • CzXz
        Liittovaltio kirjoitti:

        Joo niin Tehdään.
        Mutta meistä on edelleen kiva olla tasa-arvoisia Eurooppalasia ja voimme
        muuttaa vapaasti sinne euroopan alueelle, missä on parempi.

        Liittovaltiosta ollaan kaukana , tuskinpa sitä koskaan tuleekaan, vaikka tietämättömiä yritetään sillä säikytellä. Kun yleinen tietotaso on kiistämättä kolumnistin kuvaamalla tasolla, voivat poliitikot luoda vaikka mitä kauhukuvia tyhmimmille kotimaan politiikassa ääniä haaliessaan.


    • Liittovaltio.valehtelee

      Euroopan Unioni on uhka kansalle, kansallisvaltioille, demokratialle, itsenäisyydelle ja hyvinvoinnille. Todistetusti. Nythän ne on jo kaikki tiedossa. EUnukit röyhkeästi huiputtaa nimet sopimuksiin ja niiden perusteella saadaan sitten siirtää ennen maata ja kansaa hyödyttänyt liiketoiminta, luonnonrikkaudet yms. vähitellen EUnukkien hallitsemaan bisneskenttään. Kansa jää nuolemaan näppejään. Missä ne rahat, hyvinvointi, työpaikat yms. on mitä meille luvattiin, jos äänestämme EU:n puolesta? Lupaukset taisi jäädä pitämättä mitä? Eikä niitä ollutkaan tarkoitus pitää. Tavoitteet oli ihan muualla.

      • Esko_Nurmijärveltä

        Tähänpä mielisin lisätä: tilu-lilu-lii, tilu-lilu-lii.


      • EU on parasta mitä suomessa syntynyt on saanut elämässään !
        Ette voi tosissanne olla ihan oikeasti ? ?
        Vaikka nyt eläkkeellä ollessanne, kuinka kiva on kun saa lähteä Espanjan lämpöön
        ja kuka minnekkin EU:ta. Saatte Terveydenhuollon ja ATM:stä saatte rahaa samalla
        kurssilla.

        Voitte Nauttia edullisista juomista ravintolissa ja voitte nauttia Viinirypäleitä ja
        Oliiveja ja kutunjuustoa terassilla tai parvekkeella, vaikka juntti-suomessa olisi
        kuinka kylmä tahansa. Moni on varmasti saanut postikortteja tai viestejä
        asiasta aina talvisinkin kavereiltaan.

        Minä olen ihan oikeasti ja rehellisesti onnellinen näiden ihmisten puolesta jotka ovat
        Espanjassa ja kuka missäkin lämpimässä. Osa on eläkkeellä ja osa tekee jotain
        hommia ja saa tehdä liiketoimia ja muuta jos tykkää.

        Minä ihan oikeasti tahtoisin vetää päähän sellaista ihmistä, joka ei tahdo ihmisille
        parasta ja hyvää. Eikö EU ole todellakin ollut hyvä ? ?
        Lentoja saa halvalla ja lapset ja lapsenlapset voivat käydä tapaamassa isovanhempiaan
        ja samalla oppivat ymmärtämään EU:n merkityksen ihmisille ja näkevät mahdollisuuksia.

        EU:n liittovaltio poistaa myös Turhat virkamiehet suomesta ja ottaa vastuun taloudesta.
        Siis Te saatte saman talouden, kuin Ruottalaiset ja Saksalaiset ja Ranskalaiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      60
      1128
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      871
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      315
      627
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      598
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      72
      542
    Aihe