Senkin uhalla, että Keskustan puoluetoimiston edustajat näillä palstoilla ovat toista mieltä ja yrittävät kaikin tavoin todeta minut sairaaksi tuulimyllyjä vastaan taistelevaksi henkilöksi, jatkan. Korostan sitä, että asia oli esillä eduskunnan istunnossa kuultaessa pääministerin ilmoitusta.
Olen vakuutettu siitä, että Aasian katastorfin jälkiselvittelyssä painopiste tulee siirtymään siihen tosiasiaan, että pääministeri Matti Vanhasen (kesk) kanslia myöhästyi yli 24 tuntia
kriisivalmiuksissa tapanina 26.12.2005 sekä sen jälkeisenä maanantaina. Ja olen edelleen sitä mieltä, että myöhästymisen syyt olivat poliittiset.
Todennäköinen henkilö, joka ei ollut tehtäviensä tasalla lainkaan oli valtiosihteeri Risto Volanen (kesk), jonka vastuulla erityisesti oli kriisivalmiuksiin liittyvät pelastustoimet.
Pelastustoimien viivästyminen oli huomattavasti vakavampi kysymys, kuin ulkoministeriön onneton tilanne. Ulkoministeriössä omituisin selittely on ollut se, että tuhoalueelta tietoja vastaanottanut
henkilö ei kirjannut ja kertonut tiedoista eteenpäin ja tämä sen johdosta, ettei kukaan kysynyt.
On epälemättä niin, että keskustavaikuttaja Volanen havaitsi tilaisuuden tulleen kohottaa Suomen Keskustan kuvaa sekä pääministeri Vanhasen pyrkimyksiä.
Tätä seikkaa korostaa erityisesti siis se, että pääministeri Vanhanen ei kutsunut koolle valtioneuvostoa, vaan päätti niin kutsutulla matalanprofiilin taktiikalla omia itselleen pelastajapääministerin viitan. Maaherra Rauno Saari on todennut kokemusperäisesti, että valtionevosto olisi pitänyt kutsua koolle johtamaan koko operaatiota pelastus.
Vakavaa tässä on se, jos pääministeri voi ohittaa vakavassa kriisitilanteessa valtiöneuvoston, omien poliittisten hankkeidensa vuoksi, niin mihin Suomi on ajautumassa.
Eduskunta
6
185
Vastaukset
- Tapio jatkaa
Sirola Opiston opettajat ovat kansainvalisten massamanipuloijien opeilla liikkeella(Gobbels, Marx jne). Kun tarpeeksi kauan hokee ja toistaa valheita, niin ihmiset alkaa uskoa vaikka mita. Nain Tapiokin ajattelee kayvan ja vastuun siirtyvan Ulkoministerion matapaiseesta toisaalla. Kylla sen Erkin on nyt vain EROTTAVA ihan niin kuin oikeassa demokratiassa kuuluu. Ei siina auta Tapio mikaan. Kylla sille jostain tyopaikka loytyy, rikkaan perheen vesa.
- Tapio.Talvi
pallo hukassa.
Taitaa löytyä kekustasta enemmänkin niitä, jotka ovat oppinsa saaneet Sirola-opistosta. Missä
se semmonen laitos-opisto on?
- Hellä Mietonen
Mahtoi olla masentavaa seurata eduskuntakeskustelua, kun oppositiopuolueiden puhujat hymistelivät hallituksen toimintaa. Kriittiset äänenpainot tulivat lähinnä hallituksen puolelta.
Itse jouduin puhdistamaan silmälasini ja korvani uskoakseni, että se papilta vaikuttanut puhuja oli tosiaan Ben Zyskowictz. Puhe oli äärimmäisen kaukana Sauli Niinistön räksytyksestä kuukausi sitten.Kannattaa muistaa, että Zysse ei ollut paikalla Thaimaassa ja Sauli Niinistö oli.
Hallituksen ja pääministerin toimet pelastustoimien käynnistämisessä olivat ala-arvoisia. Sivistysmaassa tällainen moka johtaisi automaattisesti pääministeri n eroon.- Tapio.Talvi
opposition puheenvuoron sävyä. Sieltä tuli selvästi esille, että pääministeri ilmoitus ei ollut riittävä. Asiaan palataan ,kun käsitellään Ahtisaaren tutkimuslautakunnan tulosta.
Se tulee käsitteluun vuoden lopulla ja siinä on esillä myös se ongelma, joka liittyy pääministerin virheeseen.
Asian tekee Kepun ja Risto Volasen kannalta erityisen raskauttavaksi se, että Risto Volanen sai katastrofista ja sen täydestä laajuudesta tiedon jo kello 7:00 tapaninpäivän aamuna.
Silti Volaselta ja Vanhaselta vei useita päiviä pelastustoimien käynnistäminen.
Erityisesti Matti Vanhanen osoitti täydellistä johtajuuden puutetta. Näyttää siltä, että Vanhanen meni tosi paikan tullen täysin kipsiin. Matti Vanhanen ei kykene päätöksien tekoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15111416- 288102
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565894Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1634821- 154681
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai344343Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844203- 843487
- 803250
- 481751