Rurik-itämerensuomalainen

HerääSuomi---

Venäjän myyttisen perustajan Rurikin ( 830-879) Y-kromosomin haploryhmä selvitettiin hänen jälkeläisistään muutama vuosi sitten. Paljastui että se todennäköisesti oli N1c1, joka on yleisen Suomessa ( 58%), Baltiassa ( 35-40%9 sekä Venäjällä ( 35%), mutta erittäin harvinainen väitetyssä Rurikin kotimaassa, Ruotsissa ( 7%). Koska N1c1 liitetään itämerensuomalaisiin edustaa tuo Ruotsinkin %-määrä vuosisatojen saatossa maahan muuttaneita suomalaisia miehiä.
Kun tieto Rurikin haploryhmästä tuli, alkoi Suomessa kummallinen asian vähättely tai väittäminen ettei Rurik olisikaan itämerensuomalaista juurta.
Väitettiin että Rurik kuuluisi N1c1 haploryhmän alajaksoon 3R1a, jonka edustajia on löydetty vain muutama Suomesta ja he ovat olleet äidinkieleltään ruotsinkielisiä. Tällä perusteella Rurikin julistetaan olevan siis ruotsalainen viikinki Roslagenista! Se että kyseiseltä alueelta tai koko Ruotsista ei löydy tätä haploryhmän alajaksoa, ei haittaa. Hieman muuttunutta sukujaksoa 3R2, kyllä tavataan myös suomenkielisistä suvuista.
Koska N1c1 on tyypillisesti suomalainen, voidaan ajatella että myös Rurikin suku oli itämerensuomalainen, vaikka hän olisikin asunut Roslagenissa. Alueella saattoi olla 800-luvulla vahva suomalainen asutus. Tai sitten Rurik saapui Suomesta tai Virosta. Niiden suomenruotsalaisten joiden haploryhmä on N1c1 / 3R1a - miesten isälinja on myös todennäkoisesti ollut alunperin itämerensuomalainen ( nykyisin se on Venäjällä venäjänkielinen).
Asiaa ei tietenkään syvällisemmin ole tutkittu kuin pienellä otannalla Suomessa, Rurikin sukulaisia isälinjassa saattaisi löytyä enemmänkin myös suomenkielisissä.
Erikoista on kuiten mm. Eräiden suomalaisten kielitieteilijöiden lähes hysteerinen suhtautuminen asiaan - Rurik ei saa olla itämerensuomalainen! Vaikuttaako suhtautumisessa ns. Ulkotieteelliset seikat, kuten ruotsinkielinen säätiöraha ja se tosiasia että akateemista historiantutkimusta Suomessa dominoi suomenruotsalainen sisäpiiri?

3

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuosisadanmatkustaja

      Jos Rurik todettaisiin suomalaiseksi, ryssät vaatisivat Suomea hänen perintömaihinsa kuuluvana. On hän sitten ollut olemassa eli ei. Tulevaisuus on Venäjällä aina ollut täysin hallinnassa, menneisyys sen sijaan muuttuu koko ajan.

    • Ottamatta tässä Rurikiin kantaa, pitää totisesti paikkansa suomalaisten kieli-, historia- ym tieteilijöiden valtaosan sairaalloisen vähättelevä asenne suomalaisia ja Suomea kohtaan. Sairaalloisuutta esiintyy sekä suomen- että ruotsinkielisissä.
      Vuosisatainen svekoaivopesu ja oman hyödyn tavoittelu selittänee paljolti surkean totuuden.

      • HerääSuomi---

        Kyllä juuri näin. Onko yleisesti tiedossa että esim. Kielitieteilijöillä on täysin eri käsitys esim. Itämerensuomalaisten kielten historiasta Virossa ja Suomessa. Suomen tieteilijät ovat aika yksin teorioidensa kanssa myös Euroopan kielitieteilijöiden ja historian tutkijoiden seurassa. Suomessa pääasia on haukkua ja mitätöidä suomalaisia ja suomenkieltä.
        Täsä esimerkki eräältä kekustelupalstalta, jossa eräs toisen polven lingvisti laukoo mielipiteitään:

        "Pelkkä haploryhmä ei voi kertoa mitään kielestä - ei siis voida sanoa, että N1c1 olisi suomalais-ugrilainen. Tämä johtuu siitä, että kieltä ei peritä geenien mukana."

        - Kukaan ei ole sellaista väittänytkään. Jotkut geenit ovat vain tunnusomaisia tietyille kansoille jotka erottaa yleensä muista oma kieli.

        " Lähiryhmään 3R1a kuuluu jokunen suomenruotsalainen, mikä osoittaa että ryhmä 3R1 on suurella todennäköisyydellä peräisin Ruotsista."

        - Tässä lingvisti on täysin päivastaista mieltä kuin ensin, koska kysymys ruotsinkielisistä!! Suomenruotslaiset ovat äärimmäisen heterogeeninen joukko ja heidän suvuistaan suurin osa kielenvaihtajia suomesta -ruotsiksi. Näin tapahtunut vuosisatojen saatossa.

        " 800-luvusta voidaan sanoa, että Tukholman seudulla oli satavarmasti "ruotsalaisia" eli svealaisia"

        -Nyt kielentutkijamme yllättäen pystyykin varmuudella sanomaan jonkun tietyn alueen kielen! Lisäksi kirjallisista todisteista eli riimukivistä on löytynyt suomenkielisiä sanoja. Uplannissa ja siellä Roslagenissa on varmasti asunut myös suomenkielisiä eli suomalaisia viikinkiaikana.

        " ruotsalaiset geenit kuitenkin osoittavat, että ainakin "geneettinen Rurik" oli suurella todennäköisyydellä ruotsalainen (= nykyisen Ruotsin alueen itäskandinaavi)."

        -Ei todista mitään tälläistä. Geenit ovat "suomalaisia" joten olettamus on, että Rurik oli itämerensuomalainen.

        "On toki "ruotsalaisia geenejä". Genominlaajuisesti se on se kokonaisuus, jonka perusteella henkilö on suurella todennäköisyydellä osoitettavissa ruotsalaiseksi: hän ei muistuta minkään muun kansan edustajaa. Nykytasolla kansat voidaan jo erottaa hyvällä tarkkuudella.
        Tässä tapauksessa isälinjasta puhuttaessa kyse oli tietysti siitä, että linja 3R1 on peräisin Ruotsista koska sitä tavataan vain suomenruotsalaisilta ja "Rurikilta."

        Verratkaa enesimmäistä siteerausta ja viimeistä. Tällä tavalla ihminen voi olla älyllisesti epärehellinen. On turvattu rahoitus ja karriääri. Ruotsalaiset geenit eivät lisäksi eroa mitenkään mm. Tanskalaisista

        Linja 3R1 on siis "suomalaisen" N1c1 haploryhmän mutaatio. Tätä haploryhmää N1c1 on Ruotsissa äärimmäisen vähän ja sekin Suomesta tullutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      167
      4994
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3626
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      35
      2607
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2268
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      98
      2179
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2067
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      68
      2061
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      87
      2013
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1526
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      113
      1443
    Aihe