Jos henkilö paljastuu kreationistiksi...

...niin en pysty enää sen jälkeen ottamaan häntä vakavasti, vaikka puhuisi muuten kuinka fiksuja tahansa.
16341
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Miljardit uskontoihin kuuluvat uskovat Raamatun luomiskertomukseen?

Äänestä
  • Tiedettä ei tehdä äänestämällä.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Tiedettä ei tehdä äänestämällä.

    Otatteko ne miljardit ihmiset vakavasti - ilman, että kytkette heihin heille ominaista uskoa?

    Äänestä

Toisaalta Jumalalle yksi päivä on kuin ihmiselle miljoona vuotta asioita voi nähdä Monelta eri kantilta?

Äänestä
  • Kenellekkä niistä tuhansista jumalista?

    Äänestä

Kyllähän tuo kreationismi menee samaan kasaan kuin energiakristallit, maasäteily, enkelit, rokotuskammo, maahiset ja horoskoopitkin.

Joku tolkku...

1Äänestä
  • Evoluutioteorian pähkähulluus kyllä kelpaa - sokeat luonnonvoimat loivat nerokkaat elämänmuodot.
    Voiko evouskoa idioottimaisempaa enää olla?

    Äänestä

  • kaiken.takana kirjoitti:

    Evoluutioteorian pähkähulluus kyllä kelpaa - sokeat luonnonvoimat loivat nerokkaat elämänmuodot.
    Voiko evouskoa idioottimaisempaa enää olla?

    "sokeat luonnonvoimat loivat nerokkaat elämänmuodot."

    Luonnossahan läheskään kaikki elämänmuodot ja "ratkaisut" eivät ole nerokkaita, ei sinne päinkään. Otetaan esimerkiksi vaikka panda. Isokokoinen eläin, jonka elimistö on pohjimmiltaan lihansyöjän elimistö. Siitä huolimatta lajin ruokavaliona on bambu, joka on ravintoarvoiltaan huonoa. Siksi panda joutuu syömään lähes koko valveillaoloaikansa, että saa ravintotarpeensa tyydytetyksi. Lisäksi panda kelpuuttaa ravinnokseen vain muutamaa bambulajia, vaikka muutakin kasvillisuutta olisi ympärillä kuinka paljon. Koko idioottimaisuuden kruunaa se, että panda on huono lisääntyjä, eli saa jälkeläisiä vain harvoin ja silloinkin yleensä yhden kerrallaan. Kaikkea muuta kuin nerokas elämänmuoto tämä panda. Siksi evoluution "sääntöjen" mukaan panda onkin sukupuuton partaalla.

    Pandaesimerkki siis osoittaa juurikin "sokeat luonnonvoimat" todeksi. Evoluutio ei läheskään aina tuota järkeviä ja nerokkaita lopputuloksia. Jos panda olisi jonkin tietoisen olennon luoma, miksi tehdä siitä sellaisen, että koko lajin selviytyminen on mahdollisimman vaikeaa?

    1Äänestä

  • Evoluutio siis kokeilee ja tuottaa sukupuuttoon kuolemista. Hyvät variaatiot jatkavat elämän kulkuaan, mm. eräät kasvit ovat esiintyneet ja ennen jääkautta, gingo. Nyt niitä on suojeltuna puutarhoissa, on muitakin, vaikka rikkakasveja. Linnuissa on myös yhtä ja toista, mutta hyönteisiä on voinut olla jo ennen kivikausia ja sen muuntuneita muotoja elää vieläkin.

    Äänestä

Moni ihminen kiistää luomisopin, muttei heitä kiinnosta perehtyä kehitysoppiinkaan.

Äänestä

Ei evoluutioteoria tai Raamattu Sulje toisiaan pois Raamatun mukaan Jumalan 1 päivä on ihmiselle miljoonia vuosia?

Äänestä
  • Ettäkö jumalanne haparoi?

    Äänestä

Kuulin äskettäin väitettävän, että evoluutio on todistettu kokeellisesti. Koetan etsiä seuraavaksi juttua tällaisesta kokeesta intter-webistä. Kyseessä on kuitenkin melko merkittävä läpimurto jos näin todella on.

Äänestä

Ne on Huuhaa ukkoja ja akkoja kaikki luomisjuttuihin uskojat. Täyttä höpönlöpöä joka ei perustu mihinkään muuhun kuin ihmisten keksimiin satuihin uskomiseen.

1Äänestä

Näinhän asia on.
Eräs raamatun hulvattomimpia satuja on se,kun Aatami nimeää kaikki eläimet kun Jahve ajelee niitä esille.
On siinä ensimmäisellä hemmolla ollut välillä huuli pyöreänä kun esiin mönkinyt kaikkea vesinokkaeläimestä grönlanninhylkeeseen.
Siihen vielä kaikki vaapsiaiset ja sisiliskot päälle...

1Äänestä
  • Miten se Aatami näki kaikki bakteerit ja virukset nimetä? Antoiko Jahve elektronimikroskoopin sille lainaan?

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


säälivää.hymyä.antaisin kirjoitti:

...niin en pysty enää sen jälkeen ottamaan häntä vakavasti, vaikka puhuisi muuten kuinka fiksuja tahansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu