Ammattikouluista

Toisessa ketjussa todettiin, että oppilaitospastoreilla "on jo jalka oven välissä" ammattikouluissa.

Onko tästä lukuja? Miten monessa koulussa on tuollainen oppilaitospastori, ja maksaako palkan seurakunta vai koulu?
464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Seurakunnilla on ohjeet nimetä oppilaitostyön pastori tai pastoreita. Toimintaa koordinoidaan Kirkkohallituksesta.
Selvän uskonnollisen työ lisäksi ovat tarjoutuneet tai tyrkyttäytyneet opettamaan etiikkaa tai hoitamaan ryhmäytymistä opintojen alussa.
Sillä pyritään luomaan edellytyksiä varsinaiselle uskonnolliselle työlle, jonka taustalla on tietenkin "lähetyskäsky" ("menkää ja tehkää kaikki...").

Äänestä
  • Aloittaja

    Ohjeet joo, mutta paljonko tuollaisia oppilaitospastoreita on? Ja miten hyvin he pääsevät kouluihin saarnaamaan?

    Äänestä

MENKÄÄ JA TEHKÄÄ KAIKKI PERSUT MINUN OPETUSLAPSIKSENI!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

Toisessa ketjussa todettiin, että oppilaitospastoreilla "on jo jalka oven välissä" ammattikouluissa.

Onko tästä lukuja? Miten monessa koulussa on tuollainen oppilaitospastori, ja maksaako palkan seurakunta vai koulu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu