"Presidentti Halonen sanoo Nykypäivän 50-vuotisjuhlanumeron haastattelussa ilmoittavansa, lähteekö hän toiselle kaudelle, kunhan sosiaalidemokraattinen puolue sitä häneltä pyytää. "
MTV
MTV
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hän myös kiittelee demokratiamme sisältämää sananvapautta mutta toteaa tiukasti seuraavassa lauseessaan, että vain samaa mieltä hänen ja erkin kanssa olevat saavat tuota kiiteltyä sananvapautta käyttää.
Ja miten toiselle kaudelle ehdokkaaksi ryhtyminen tekee hänestä diktaattorin ?
Lue uutinen hieman tarkemmin, onko kysymys ehdokkuudesta vai presidenttikaudesta.
zzz
USA:ssa kauhistellaan, tuleeko se päivä, jolloin valtion presidentin ja hallituksen arvosteleminen julistetaan epäisänmaalliseksi. Suomessa se päivä on koittanut jo vuosikymmeniä sitten ja aina vaan pahenee. Hurjan-pahassa-ja-tuhmassa-USA:ssa ulkopolitiikan arvostelu ei sentään tee kenestäkään epäisänmaallista. Suomessa tosin epäisänmaallisuus on kohta positiivinen termi, jos se tarkoittaa SDP:n, SAK:N, SUPOn, Halosen ja muun saastan vastustamista.