Yleensä me ollaan tarkkoja suvustamme,kuka väittää olevansa "aatelinen" tai "siniverinen" ja kuninkaallista sukua,ja siitä ollaan ylpeitä.
Ja jos ei nyt noinkaan mahtavia,niin sukujuuret ovat tärkeitä,ja jos siellä takamaastossa on menneitä sukupolvia,joista löytyy kenties "suurmiehiä ja naisia",niin jopa ollaan ylpeitä,ja kehuskellaankin,mistä suvusta ollaan.
Voisihan tähänkin luetella moniakin suuria sukuja ja henkilöitä Suomen historiasta,ja niistä ollaan suomalaisina ylpeitä.
Nyt sitten kuitenkin ollaan niin tyhmiä,että valtaosa, ja varsinkin "älymystö",että ei hyväksytä maailmankaikkeuden Herraa ja Jumalaa esi-isäksemme,vaan mieluimmin ollaan eläimestä kehittyneitä sivistyneitä eläimiä,sensijaan,että oltaisiin Jumalasta syntyneitä,kuninkaallista sukua ja pyhä heimo!? Mutta kun ei ,apina se on esi-isämme! Miksiköhän? Tyhmästä yleydestämme se johtuu,emme voi hyväksyä Jumalaa,koska emme käsitä sitä tieteelliseti ja järkiperäiseti,niin on "pakko" tehdä ihmistekoinen,omatekoinen esi-isä, ja kun ei parempaakaan ole tarjolla,niin hyväksytään apina esi-isän rooliin, ja haaskataan sille aikaa ja rahaa ja energiaa valtavat määrät,tyhjän takia. Ja tätä teettä tyhmä ylpeytemme,itse valittua sukua määrittäessämme,sensijaan,että se on omistettavissa valmiina ja kauniina ihmisessä itsessään,ja suurenmoisessa luomakunnassa,sen kaikessa monipuolisuudessaan.
Ja jos ei nyt noinkaan mahtavia,niin sukujuuret ovat tärkeitä,ja jos siellä takamaastossa on menneitä sukupolvia,joista löytyy kenties "suurmiehiä ja naisia",niin jopa ollaan ylpeitä,ja kehuskellaankin,mistä suvusta ollaan.
Voisihan tähänkin luetella moniakin suuria sukuja ja henkilöitä Suomen historiasta,ja niistä ollaan suomalaisina ylpeitä.
Nyt sitten kuitenkin ollaan niin tyhmiä,että valtaosa, ja varsinkin "älymystö",että ei hyväksytä maailmankaikkeuden Herraa ja Jumalaa esi-isäksemme,vaan mieluimmin ollaan eläimestä kehittyneitä sivistyneitä eläimiä,sensijaan,että oltaisiin Jumalasta syntyneitä,kuninkaallista sukua ja pyhä heimo!? Mutta kun ei ,apina se on esi-isämme! Miksiköhän? Tyhmästä yleydestämme se johtuu,emme voi hyväksyä Jumalaa,koska emme käsitä sitä tieteelliseti ja järkiperäiseti,niin on "pakko" tehdä ihmistekoinen,omatekoinen esi-isä, ja kun ei parempaakaan ole tarjolla,niin hyväksytään apina esi-isän rooliin, ja haaskataan sille aikaa ja rahaa ja energiaa valtavat määrät,tyhjän takia. Ja tätä teettä tyhmä ylpeytemme,itse valittua sukua määrittäessämme,sensijaan,että se on omistettavissa valmiina ja kauniina ihmisessä itsessään,ja suurenmoisessa luomakunnassa,sen kaikessa monipuolisuudessaan.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Kaikellahan täytyy olla alku. Ei riitä sanoa ettei jumalalla olisi alkua.
Kuka loi jumalan? Vastaan itse kysymykseen.
Jumalan loi ihminen ja teki jumalan sellaiseksi kuin halusi.
Mietihän sitä uskonhuuruissasi.
Ja mitä sitä ennen oli?
Vastaahan itse kysymykseen mitä oli ennen alkuräjähdystä? Mistä tulivat aineet jotka aiheuttivat alkuräjähdyksen ja mistä tuli se mikä kehitti nämä aineet ja mitä oli sitä ennen? Milloin maailman kaikkeus alkoi "olemaan" ja mitä sitä ennen oli?
Minne avaruus ja maailman kaikkeus loppuu,ja mitä siellä sen jälkeen on? Noita pohtiessa Jumalan olemassa olo ei kuullostakkaan enään täysin typerältä vaihtoehdolta...
Hän on LUOJA,Hänellä ei ole alkua eikä loppua,tässä sinä sekosit heti siihen,kun et YMMÄRRÄ Jumalaa,niin heti olet valmis tuomitsemaan Hänet olemattomaksi,tässäpä taas on tyhmyys toteen tullut näytetyksi.
Jos et ymmärrä järjellisesti,niin kaikki sen yli menevä on huuhaata. Eihän Hän olisikaan Jumala,isolla Jiillä,jos Hän mahtuisi luotunsa aivoihin. Mutta sinä kirjoitatkin Jumalan pienellä alkukirjaimella,omiin aivoihin sopivaksi!?
Millähän perusteella SINÄ muka sitten ymmärrät Jumalaa? Olet vain ihminen sinäkin, vaikka itseäsi Ritariksi nostatkin ja luulöet saavasi olla parempi kuin muut. Et sinä enempää tiedä kuin muutkaan. Et sinä Jumalan aivoituksia enempää voi tietää. Kunhan luulet. Luule, mutta älä TIETOINA muille esitä. Johdat vain harhaan, kuten lahkolaiset yleensä tekevät pikku "raamatuntulkintoineen".
Jokaisessa uskonnossa Jumala pääsääntöisesti kuvitellaan ensin niin suureksi ja mahtavaksi kuin pystyy kuvittelemaan ja sitten lisätään siihen vielä jotain isompaa....
Olisit ihan sopivaa perustauhkaa humanistille tutkimustarkoituksiin...
Maailmankaikkeus miten tahansa ajateltuna on ihmismielelle niin käsittämätön asia jota MIKÄÄN elämän katsomus ei pysty selittämään järkevästi. Siis myös minkä tahansa Jumalan on oltava käsittämättömän yltääkseen Jumalaksi.
Uskon ja ymmärrän uskon kautta Jumalaa ja Hänen sanaansa,sinä et voi omistaa sitä tietoa ja "viisautta",joka annetaan Jumalan lapsille uudestisyntymässä. Sinä et vielä tiedä,niinkuin tietää tulisi,Raamattu sanoo sen noin,juuri sinun kaltaislle epäilijöille ka krisisoijille,ja hyökkääjille,miksi hyökkäät joka viestissäsi minuun henkilökohtaisesti,etkö jaksa pysyä asialinjalla,olet siinä mielessä vastenmielinen keskustelija,voisit kunnioittaa ,niin sinuakin kunnioitettaisiin.
Sinusta uhkuu vihan henki,aiknakin minua kohtaan.
Esm. minun "nikkini" tuottaa sinulle päänvaivaa,miksiköhän? Sehan on vain nimimerkki,hyvä lapsi!
Ei oikein asiallista puhetta tuo...
tarinointia alkupamauksista.
Eihän sillä ole mitään totuusarvoa. Pelkkä kuvitelma vain.
Maailmahan on ja tulee olemaan aina, vaikka toisin puhutaan.
Ihmisellä on alku ja sentakia ihminen höpöttää, että kaikella muullakin täytyisi olla alku.
Ihminen on ajatuksensa vanki, eikä siitä pääse koskaan eroon.
Minä taidan olla vapautunut tuosta ajatuksen vankeudesta.
En ole silti yksin ajatukseni kanssa.
Moitit heitä jotka ovat suvustaan ylpeitä.
Sinä haluat olla vieläkin ylpeämpi ja korottaa itsesi jumalan luomukseksi.
Ja siitä olenkin ylpeä! Alenna vaan itsesi eläimen tasolle,omapa on valintasi!
eiks teidän hihhuleiden pitäis olla nöyriä ja vaatimattomia kuten itsekin moneen kertaan olet toitottanut?
Niin missä on nöyryys?
Toisekseen ennemmin olen tällainen eläin kuin hihhuloitunut uskis
Minä näyttäisin olevan punaverinen. ainakin nuo verikokeet ovat osoittaneet, että näytepulloon menee verta, jonka väri on punaista. Ehken tuo sininen veri on joltisekin harvinaista. En ainakaan kenelläkään ole kuullut olevan sellaista! Muuten olen Jumalan luoma ihminen.En suostuisi mistään hinnasta nimeämään esi-isikseni jotain eläintä!
asiallisesta asiasta tehdä provo,tiedät varsin hyvin,mitä siniverisillä tarkoitetaan,Jumalan lapseksi tunnustaudut,mutta ilkeillä kyllä pitää,ja heittää asialliseen asiaan latteita ja tyhmiä asiattomuuksia.
Sinun provoon vastattiin provolla.
Miksi provo oli lattea ja tyhmä? No sen takia että yksinkertainen (äö noin 79) ihminenkin ymmärtäisi asian.
Tässä sensijaan sinulle!
Anna elämäsi Jeesukselle,niin ymmärrät Raamatullisia asioita,etkä lue niitä senjälkeen provoksi,että sen perusteella voisit loukata mielin määrin,ei se koira pure joka haukkuu.
AÖ:stä puheen ollen: "Viisauden alku on tulla tuntemaan Jumala."
Olen ainakin siinä alussa,sinä et ole vielä edes sillä asteella,mutta tämä päivä on pelastuksen päivä,älä siis paaduta sydäntäsi,vaan huuda avuksesi Herraa,ja Hän on antava kaikki sinun syntisi anteeksi. Totta se on,usko pois!
Olet nassseri aikamoinen traumaatikko. Esim. päätellen rienaavista äänityksistäsi. Jos jonkun äo:sta pitäisi jutella niin sinun.
Tuntui vain niin huvittavalta, kun vielä näin vanhanaikaisia käsityksiä on olemassa, että joku pöngittäisi itsetuntoaan kehumalla sukujuuriaan ja siniverisyyttään. Tunnen paljon nk. julkkiksia eri piireissä ja en ole heistä monenkaan kuullut kehuskelevan sukujuurillaan tai muulla vastaavalla. Jos loukkasin sinua Ritari, niin pyydän anteeksi! Sitä loukkaamista en tarkoittanut tehdä!
jäsenten tekemiä.
Nuo milestäsi rienaavat äänitykset, aivan totta, kaltaisenne hihhulit ovat ne tehneet.
Toki tuonne on poimittu parhaat helmet mutta karu totuus on että uskisten tekemää kamaa.
Alkuperäiset hell-und-die lahkon jäsenten kotisivut josta myös äänitteet löytyvät:
http://www.sanajaylistys.org/
siitä,mikä on helluntaiseurakunta ja mikä ei,tuossa komentissasi oleva ei ole helluntaiseurakunta,ehkä sieltä lähtenyt joku eksyneitten ,johtaajaansa rakastuneitten lauma,ja johtajalla en tarkoita Jeesusta,vaan joku itseään puolijumalana pitävä harhaan johtaja.
Tuo hell-und-die lahko on joku mikä lie,mistä olet tuon kummallisen mörkön tänne löytänyt,sillä ei ole mitään tekemistä helluntaiseurakunan kanssa,voisit lopettaa siitä puhumisen helluntailaisuuden yhteydessä,se ei ole sitä!
kuumottaako ritarin mieltä duunata oma radio-ohjelma?
Jos Jumala kerran on sinun esi-isäsi, niin kuka sitten on esiäitisi? Kovasti inhimilliseen lisääntymistapaan viittaa näköjään sinunkin sukutaustasi.
Voisit ritari kirjoitustesi välillä tutustua evoluution tosiasioihinkin, kun luulet, että evoluutio väittää ihmisen polveutuvan apinasta. Tekisi se opiskelu hyvää myös muillekin uskovaisille.
että Jumala ei tarvinnut "äitiä", luodessaan ihmisen,ja siitä luodusta ensimmäisestä,eli Aadamista luotiin sitten "äiti",eli Eeva,joka on sinunkin äitisi esi äiti, ei se merkitse mitään,mitä viisastelet evoluutiolla,oli se nyt sitten apina,tai joku limanuljaska joka on noussut merestä,mennyt puuhun ,pudonnut sieltä,ja siinä pudotessaan kaiketi,teoriasi mukaan muuttui ihmiseksi.
Vai onko uusi teoria löytänyt "kanta toukan",kuka ties.
Muuten,mistä se toukka olsi tullut,ja sen toukan itiö,mistä se on tullut,ja mistä taas sen atomipienen itiön itiö on tullut,ja tätähän voi jatkaa iäisyyksiin,eikä vastausta löydy,muualta,paitsi Jumalasta. Onhan sinulla aivot,sano tähän ratkaisu,jokin parempi kuin Jumala luojana?
Kai nyt käsität,ettei tyhjästä synny mitään,kaikella on alkunsa,paitsi Jumala on A ja O. aluton ja loputon.Mitään ei ole ennen Jumala,eikä Jumalan jälkeen, kaikki on Jumalassa, Hänessä ovat kaikki luodut,näkyväiset ja näkymättömät,kaikki kaikessa täyttää Jumala. Jumala on,ja Hänessä on koko muu oleminen,mitä sitten ikinä onkin.
hän ei tarvitse "äitiä" luodakseen,vaikkapa ihmisen. Eeva luotiin Aadamista,joka on sinunkin äitisi esiäiti. Vaikka et sitten tahtoisikaan.
Evoluutio on suurin harha mihin ihmisnen on eksynyt,lankeemuksen jälkeen.
Jos esi-isä ei ole tieteen mukaan "enää" apina,niin olisiko se merstä noussut limalakio,joka nousi puuhun,ja sieltä pudotessaan sai ihmisen muodon? Vai onko kenties löytynyt toukka,"omaasukuaihminen"? Mistä tuli tuon oletetun toukan siittäjä,entä sen itö,ja taas mitä sen ,ja sen ,ja sen??? Voisi jatkaa ikuisuuksiin,saamatta vastausta,paitsi,että Jumala loi ihmisen.
Asialliset vastaukset ovat ihan mukavia,eikä jotain epämääräistä solvausta Jumalasta ja uskovista,kiitos!
tässä ihmettelin kun eräs uskovainen oli hakannut vaimoaan raamatulla päähän 30 vuotta.
Mutta on uskovaisissa muutakin ihmeteltävää...
ja me taikauskoon taipumattomat siis luonnollisia:
1.Korinttolaiskirje:
2:14 Mutta LUONNOLLINEN IHMINEN ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti.
tuo oli hyvä! :-}
mutta tottapuhuen, vilkaisepa jae 10: "mutta meille Jumala on sen (Hänen viisautensa) ilmiantanut Henkensä kautta, sillä Henki tutkii kaikki,
Jumalan syvyydenkin:"
sillä vanha on kadonnut,katso uusi on sijaan tullut,uskovaunen on uusiluomus,se ei enää ole sama,mikä oli ennen uudestisyntymää,eikä siis "luonnollinen"! Hänellä on uusiluoto,vaikka luonne ei muuttuisikaan,ei Jumala muuta persoonallisuutta,vaan antaa uuden luonnon,jolla voi hallita luonnettaan,jopa luonnevikaistakin.
A ja O tarkoittaa alfaa ja omegaa (alkua ja loppua). Et anna nyt hyvää ja fiksua kuvaa itsestäsi.
"oli se nyt sitten apina,tai joku limanuljaska joka on noussut merestä,mennyt puuhun ,pudonnut sieltä,ja siinä pudotessaan kaiketi,teoriasi mukaan muuttui ihmiseksi."
Tämän kirjoittaja on saappaan varttakin tyhmempi. Ei pientintäkään hajua evoluution perusteista, silti uhoaa kuin kiimainen sonni.
kukas on toisin väittänyt?
kommentistasi :)
Se nyt on aivan sama,mitä siitä tietää,kun se ei ole,eikä voi olla mikään vaihtoehto luomiskertomukselle.
Sinä olet nyt pahasti eksyksissä tietosi kanssa. Usko Raamattu kohdallesi todeksi,saat pelastuksen Jeesuksessa,niin kirjoitustyylisikin voisi ehkä siistiytyä.
Nyt olet rääväsuu!
...ettei sinun "Jumalasi" ole ainakaan sinulle sitä uutta luontoa antanut, kun et luonnevikaasi mitenkään kykene hallitsemaan... :b
tämä ei ole provo, vaikka sellaiseksi tämän leimaat, vain puolueettoman lukijan havainto...
"ei Jumala muuta persoonallisuutta,vaan antaa uuden luonnon,jolla voi hallita luonnettaan,jopa luonnevikaistakin."
Käsityksesi kehitysopista maailman ja ihmisen synnyn selittäjänä on lievästi sanottuna puutteellinen. Älymystön mollaamisen voisit myös suosiolla lopettaa. Se, että ihminen ymmärtää mm. tieteellisestä tutkimuksesta jotakin, ei todellakaan tee hänestä tyhmää - eikän Raamatun tieteellinen tutkiminen ketään tyhmennä.
KUKA ja missä puhuu nykymaailmassa apinasta esi-isänä? Tutkipas nykytieteen käsityksiä. Apina esi-isänä on 1800-luvun kristillisen propagandan korostus, kolla on kovin vähän tekemistä tieteeseen pohjaavan maailmankatsomuksen kanssa.
Miksi haluat vastapooleja? Eikö riitä, että uskot omaan luomiskertomusversioosi? Usko, se on vapaasti sinun oikeutesi. Anna muiden perustella itselleen omalla tavallaan. Ei riitaa kannata tahallansa rakenta, kuten näyt yrittävän.
Minusta on plajon älyttömämpää uskoa johonkin satuun jostain jumalasta kuin kehityukseen, joka sentään on todistettavissa. Kuitenkin itse uskon kumpaankin: ei minusta Jumalan olemassaolo poista evoluutioteorian järkevyyttä eikä evoluutioteorian järkevyys mahdollista Jumalaa tee mahdottomaksi.
Tämä on keskustelu palsta,jos olet huomannut,kun et vaan itse provosoi,niin tämä ei ketään loukkaa,"älymystö" on tiede,tässä tapuksessa,kumpi titteli olisi se parempi, Älymystö laatii kouluihin oppikrjat,ja siellä suolletaan "Dadrwinismia" täytenä totuutena, vaikka kaikki ovoluutio höpinät on pelkkää teoriaa.
Sinä olet muuten kummallinen kasois mielinen,ensin olet uskovainen,nyt Jumala onkin jotakin höpötystä mielestäsi,selkärankaa hyvä mies!
Tarkoitin oikeasti,että tästä kehittyisi asiallinen keskustelu,mutta sinunlaisesi, Nasse mukaan lukien se kai on mahdotonta,teille kune ei sovi muu kuin provosointi! Olen kaiketi kuin punainen vaate teille eksyneille?
Ja hei,nyhän mä sen hokasin,ei poikalapsen ja Nassen tarvii ottaa mitään kantaa,viesteihini, ei oo pakkoa,jos ei sitten oo pakkomielle? :)
....että hänen maailmankäsityksensä
pohjautuu tieteeseen? Tiedehän itse todistaa
omat aikaisemmat tieteelliset luulot
epätieteellisiksi.Ainakin niin kauas taaksepäin
kuin tietoa tieteen historiasta löytyy.
Tieteen historia on suurimmaksi osaksi
väärien tietojen historiaa.Joillakin aloilla pelkästään. Jäälautta allasi sulaa koko ajan
etkä sinä tiedeuskoinesi sitä huomaa.
Vaikeita uusia terveydellisiä ongelmia tulee
koko ajan nopeammin kuin niihin löydetään
ratkaisuja.Tieteen takia luonto köyhtyy
koko ajan.Köyhiä on maailmassa enemmän kuin 100v
sitten oli ihmisiä vaikka olemme 5x rikkaampia
kuin 50v sitten.Suunta on koko ajan sama.
Väitä vastaan mutta turhaan näet vaivaa.
Maa on muuttumassa "apinoiden" planeetaksi
jälleen.Tämä tapahtuu evoluutiouskovaisten
ahkeran aherruksen vuoksi koska heille mikään ei ole pyhää.Elämän vihollinen on heidän isänsä,joka
työnsä tehtyään sanoo;"Tulipa tehtyä pahasti"
Miksi Sinä fiksuna ja älykkäänä ihmisenä viitsit vastailla "ritarin" kirjoituksiin tai yleensäkään välittää niistä mitään?
Jos kerran sinulla on oikeus puhutella loukkaavasti, on kai sitten minullakin, ukonketale!
Pitäisikö ei-älyköiden saada siis laatia oppikirjat, jotta tieto ei välittyisi? MITÄ niissä kirjoissa saisi olla?
Missä minä olen muka sanonut Jumalaa höpötykseksi? Puhut kaiketi OMISTA käsityksistäsi, jotka kieltämättä ovat aika epäselviä. Sitä en kyllä tajua, miksi niin vihaat tietoa ja tiedettä. Ei tieto tieltä vie, taikausko ja luulot kylläkin! =))
Kun sinä niin luulet uskova olevasi - luulet - ole vapaasti vain. Sinulla ei kuitenkaan edelleenkään ole tippaakaan sen enempää tietoa Jumalasta kuin muillakaan. Usko on eri asia kuin tieto. Usko on eri kuin tieto ja Raamattu on kirja eikä Raamattu ole sama kuin helluntailaisuus, joka puolestaan on lahko. Kirja ei voi olla lahko. Näin ihan vain rautalangasta...
(Anteeksi nyt, Anne - en voi olla antamatta tuolle harhaiselle ukolle välillä faktoja, kun se on niin ylimielinen.)
Minä uskon vielä siihen, että rippunen järjen ääntä voisi edes joskus pilkahtaa ex-seriffimme aivoistakin. Taidan odotella turhaan. Niin se on: seinille saa huutaa - olet sikäli oikeassa =)
Itse asiassa minua jäi kaivelemaan se, miten Olevainen syyllisti minua joulukuussa omista kolttosistaan ja vihjaili muka "tietävänsä" asioita, joita ei ole koskaan todistanut. Syyttömänä syytetty ei osaa lopettaa vainoojansa muistuttamista, vaikka järkevää olisikin lopettaa. Inhimillistä lienee.
kuten olet huomannut, ei kaikilla ihmisillä ole samoja älyn lahjoja. Jossain vaiheessa tulee vastaan tilanne jossa ihmisellä on hirvittävä tahto ja pyrky mutta ei edellytyksiä.
Tuollaiset henkilöt ovat oikeasti kaikkein pahimpia ympäristölleen. Voimakkaan tahtonsa ansiosta he ajavat läpi asioita jotka kokevat tärkeiksi. Yllättävän usein he myöskin etenevät asemaan jossa pystyvät vaikuttamaan ainakin pienen piirin, jos ei isomman asioihin.
Tässä tapauksessa annetaan kaverin olla.
Pidän ihan hyvänä edistyksenä sitä että saimme hemmon pois tehtävästä jota hän ei ollut kykenevä hoitamaan.
Hell-und-die lahkon kuolema ei minua yhtään surettaisi mutta ei minulla olisi mitään tyylikästä kuolemaa vastaankaan olisi.
Ritarimme omalta osaltaa nopeuttaa ja varmistaa kuolemaa tehden siitä samalla tyylittömämmän.
Hallooo nyt kumpikin!!!
Eikö jo riitä tuo monotus puolin ja toisin??? Puhukaa toisillenne sillä äänensävyllä, kuin haluaisitte itsellenne puhuttavan!!! Siis ei loukkauksia!!!
Tiedän, ettei sormipaikat ole hyödyllisiä, mutta minulla olisi silti yksi. Lukekaa kumpikin 1. Kor. 4:21.
Anne
Totuus on kuin tuli se polttaa kuonaa ja kuivia oksia ja risuja. pimeys väistyy kaikissa muodoissaan. Jumalan Henki on tulen osuutta. se mikä ei kestä totuutta on valhetta ja sen valta murtuu suomessa. Jeesuskansa vaan massiivisesti marssii eteenpäin ilman kompromisseja.
Olen varsin pitkälti kanssasi samaa mieltä. Näitä ritareita maailamssa on, ja tärkeintä olisi, että ne eivät valtaa saisi, ei pientä eikä suurta.
""Jos kerran sinulla on oikeus puhutella loukkaavasti, on kai sitten minullakin, ukonketale!""
Kukahan on esm. nimimerkkiäni ruotinut,joka kommentissaan,ethän vaan sinä?
""Pitäisikö ei-älyköiden saada siis laatia oppikirjat, jotta tieto ei välittyisi? MITÄ niissä kirjoissa saisi olla?""
Tämä nyt on täysin sinun oma päätelmäsi.
Eikä tieteestä puheenollen tässä ole kyse kuin sen suhtautumisesta luomistyöhön ja Jumalaan,ja se,että luomiskertomus syrjäytetään perustelemattomin perustein evoluutioteoriolla,ja vielä faktana.
Tiedoksesi vaan,että minulle tulee tilattuna "TieteenKuvalehti",että tiedän aika paljon siltäkin alueelta,kunnioitan tiedettä yleensä, Jumalaan nähden se vaan on eksyksissä kokonaan.
Tuleeko sulle muuten Ristin Voitto-lehti,ei tuu,ota ja tilaa,minäkin "uskalsin" tilata TK-lehden.Niin ja Tekniikan Maailmakin tulee, ja tietokone lehtiä myös, että olen kyllä kiinnostunut "maallisistakin" asioista.
Sinulla vaan on kyky saada asiat riitaan keinolla millä hyvänsä,olet siinä mielessä kyvytön keskustelija,sinä hyökkäät AINA,henkilökohtaisuuksiin,tee siis siitä parannus,ja lakkaa loukkaamasta,niin ei sinuakaan loukata,enkä tässä mitään kostoa harrasta,sinuun nähden,kasvaisit vaan aikuiseksi,ja yrittäisit päästä katkeruudestasi,kun sinun homo aktiivisuuttasi et saa meneen läpi helluntaiseurakuntaan,siitähän tässä vihamielisyydessäsi on perimmiltään kyse? Turhaan sitä minuun purat,en minä voi mitään seurakunta järjestyksiä muuttaa,mutta pitäähän sinun se henkilöittää,ja minä nyt olen sinulle sopiva nyrkkeilysäkki,mielestäsi,syytä en tosin tiedä.Mutta hyvä niin,ettei kukaan toinen tarvitse olla siinä. Raivoa vaan,saanhan olla sielunhoitajasi,ettet pakahdu raivoosi.
Anna elämäsi Jeesukselle,saat rakkauden sydämeesi,voit antaa anteeksi ja myös saat anteeksi.
Usko tai älä,nytkin tunnen sääliä ja rakkautta sinua kohtaan,ja kuinka tahtoisinkaan,että voitaisiin olla vihaamatta,Golgatalla on paikka,jossa sinunkin vihasi voi tyyntyä,kun katsot ristin Miestä,joka siellä riippuu sinunkin syntiesi tähden,siellä on ihmeellinen elämän lähde,riennä sinne juomaan elävän veden lähteestä,saat iankaikkisen elämän sydämeesi,ja se on sen jälkeen myös lähde, joka kumpuaa iankaikkiseen elämään.Totta se on,usko pois!
Kai käyt kuitenkin lääkärissä ja luotat siihen mitä tohtori sanoo jos jokin vaivaa... Nyky lääketiede on kuitenkin aika hyvä esimerkki siitä että tieteeseen on parempi uskoa kuin vaikka jumalallisiin ihmeisiin. Jos itse olen kipeä niin hakeudun kyllä mieluummin lääkärille kuin pyydän jotain helvetin helluntaipappia rukoilemaan itselleni parannusta.
Otat siis tieteestäKIN samalla lailla vain itsellesi sopivat kuten otat myös Raamatusta. Jumalasta sanottu ei kelpaa, tieto homoudesta ei kelpaa jne. Raamatustakaan et ota mm. kivitystuomioita etkä naisen asemasta esitettyjä kantoja faktoina.
Niin, minulle ei tule minkään järjestön propagandalehtiä, enkä tilaa, koska en halua tukea huuhaan julkaisemista. Luen ko. lehtiä ajoittain kyllä, jotta tietäsin, millä lailla ihmisiä missäkin johdetaan harhaan. Tieteen Kuvalehden vertaaminen hellarien propagandalehdykkään on hurja veto: toinen on kaupallisesti menestyvä julkaisu, toinen on kolehtirahoin tuettu käännytys- ja yhteinäistysläpykkä. Käsityksesi tieteestä silti paljastit: popularisoitu tieto voi kelvata, mutta tieteen tekemisen perusteet ovat vieraat. No, pn se hyvä, että edes Tieteen Kuvalehden kaltainen kelpaa, kun muuten tietoa karttelet ja taikauskoa levittelet.
Minun uskonratkaisuni ei kuulu sinulle. Ole siis tyrkyttämättä omaa taikauskoasi minulle. Uskon Jumalaan, mutta en usko sinun sontaluukkujournalismisi tuotoksiin. En ole koskaan tarjoillut sinulle omaa uskonkäsitystäni, enkä tarjoa: ei helmiä sioillle!
Anna itse elämäsi Jeesukselle, jos et kerran elämälläsi mitään tee. Minä osaan itse käyttää oman elämäni. Luojalle kiitos, sekään asia ei kuulu sinulle ja sinun "hellarilinjallesi" tippaakaan. Siitä olen kuitenkin iloinen, että olet olemassa: ihmiset ainakin oppivat, kuinka kolloja jotkut uskovat ovat ja oppivat varomaan teitä taikauskon riivaamia helluntailaisia.
siihen ei vaansisälly homousaktiviteetti,tarkoittaa,että Jumalani rakastaa homoakin,vaan ei homoilua,että muista tämän tuosta sanastasi,"ei helmiä sikojen eteen",kun aktivoit homoutesi seuraavan kerran.
Enkä kyllä toisaankaan kaipaa sinun uskonkäsitystäsi Jumalasta,sillä ei ole mitään tekemistä Raamatun Jumalan kanssa.
Sensijaan suosittelen edelleenkin Jeesusta Kristusta,Raamatun Jumalaa pelastajaksesi,hän voi sinut muuttaa rakastavaksi ihmiseksi tuon katkeruutesi sijaan.
Jeesus sinua siunatkoon pelastuksen armolla.
"suosittelen edelleenkin Jeesusta Kristusta,Raamatun Jumalaa"
Onko olemassa listaa siitä, mitkä kaikki jumalat ovat hyviä ja joihin kannattaa uskoa?
Onko olemassa myös listaa huonoista jumalista?
Meinaan kun maailmassa jumalia riittää, vaikka niistä melkoinen määrä onkin sukupuuttoon jo kuollut.
Mikähän konsti mahtaisi muuttaa SINUT rakastavaksi ihmiseksi tuon tuomion apostoliuden sijaan?
Mitä ihmettä tarkoitat homouden aktivoimisella? Minä olen homo, olen AINA ollut ja olen hautaan saakka, koska Jumala minut homomieheksi loi. Siinä ei tarvita aktivointeja. Seksuaalisuus on uksi Jumalan lahjoista. Älä sitä halveksi tai tuomitse minussa tai itsessäsikään, kuten nyt tunnut tekevän.
Minua ei sinun oppisi edelleenkään kiinnosta. Uskon Jumalaan. Sinä et tiedä mitään siitä, millainen jumalasuhde minulla on. Mikä sinä olet minua tuomitsemaan? Mikä sinä oley minulle sanomaan, ettei uskonkäsitykseni ole Raamatun Jumalan kanssa tekemisissä? Mistä SINÄ senkin luulet muka tietäväsi? Jumalako sinulle on senkin muka valaissut?
Tule autuaaksi uskollasi sinäkin - ei se minultya ole pois! Älä kuitenkaan tuki "tietämään" minun uskostani, kun et siitä voi mitään tietää. Tietosi obay samaa lajia kuin "tietosi" homoseksuaalisuudesta!
vaan Raamattu,Jumalan Sana,on se joka määrittelee uskomme perustan,kaikki muut uskot,jotka ei ole Raamatun kanssa sopusoinnussa,ovat vääriä "jumalia",vaikka sitä Jumalaksi sanoisikin.
Se voi tuntua "julmalta",kun totuus Raamatun Jumalasta kumoaa omat käsitykset.Sinä nimittelet minua tuomion Jumalaksi,samaa evankeliumia julisti myös apostolit,heiltä olenkin sen aika pitkälti oppinut,Pyhän Hengen opastuksella.
Ja jos se ei sinun mielestä ole samaa,niin missä kohden olen "hairahtunut",milestäsi?
Seksuaalisuus on todella jo lisääntymisen kannalta tarkeä Jumalan antama vietti,joka onkin lähinnä juuri ihmis-suvun jatkoa ajatellen tärkeimpiä viettejä. Jos olisi vaan homoja tai lesboja,sukupuuttoon kuoleminen olisi todennäköistä lyhyellä aika välillä.
Siksikin, homous eikä lesbous voi olla Jumalan lahjoja,vaan Aadamissa langenneen ihmisen, ihmisessä asuvan synnin seurausta,se voisi olla kenessä tahansa,ei kukaan voi kerskata siitäkään,kun ei ole homo/lesbo. Siksipä Jumala rakastaa H/L:ja yhtälailla kuin muitakin,ehkä enemmänkin,Hän kun tietää,mitä synti todellisuudessa on,se on koko ihmiskunnan sairaus, ja paranee vasta Jeesuksen veren kautta,eikä välttämätä edes parane ruumiillisesti,koska synti asuu ihmisessä,oli sitten uskossa tai ei, mutta se ei olekaan tärkeintä,vaan se,että saa Jeesuksessa iankaikkisen elämän toivon,ja voiman,ettei tarvitse "aktiivisesti" harrastaa seksiä saman sukupuolen kanssa,joka on kauhistus Jumalalle.
Käsitä nyt,että en minä näitä sääntöjä laadi,ne on Raamatussa kaikille samat,että turhaan sinä minulle raivoat siitä,että Raamattu sanoo asioista omalla tavallaan,jotka on syytä huomioida,varsinkin,jos haluaa olla "uskovainen"!
Tässä onkin ristiriita,meidän mielipiteiden välillä se,että sinä sanot olevasi uskovainen,silti harrastat homoutta käytännön tasolla,ja se on Jumalan Sana vastaista toimintaa,harrastaa sitä tietentahtoen,siis tahallaan tehdä syntiä,tämä on se piikki sinun lihassasi,joka pistää,eikä se ole suinkaan minun vikani.
Raamattu sanoo,että syntiset ei kestä Jumalan seurakunnassa,siksi olet väärällä palstalla,koska homoutesi ei koskaan mene,esm. helluntaiseurakunnassa läpi.
Jos et tyrkyttäisi sitä tällä palstalla ,jopa Raamatun hyväsymänä Jumalan "lahjana",vaan menisit asianomaisille palstoille,niin ei ole mitään kitkaa,ei se minulle kuulu,mitä sinä teet,sinä saat ola justiinsa mikä haluat jatykkäät olla.
Mutta kun tällä palstalla keskustellaan juuri Raamatun pohjalta periaatteessa koko ihmisen elin skaalasta, ja varsinkin,juuri helluntailaisuudesta, ja sinne ei kuulu homous,jos vaikka siellä niitä sattuis olemaankin,ne vaan hoidetaan tapauskohtaisesti,tavalla taikka toisella, ja jos on piilo sellainen,niin sen näkee Pyhä Henki,ja aikanaan Hän sen paljastaa koko seurakunnalle.
Kukaan ei voi auttaa siinä suhteessa paljonko on "siunattu" lahjoja mutta niitä vähäisiä voi yrittää käyttää "järkevästi".
Joka toinen ihminenhän on keskimääräistä vähä-älyisempi, niin se vaan menee.
Et sinä etene: sanot ettet tiedä vaan Raamattu tietää, ja seuraavaksi sitten SINÄ tulkitset sitä Raamattua. Tuo on sitä "helluntailaista linjaa"...
Minä en ole koskaan tyrkyttänyt homoutta kenellekään. Ihminen ei homoksi tai heteroksi muutu. SINÄ olet tyrkyttänyt monet kerrat mm. taikauskoista LUULOASI, jonka mukaan ihminen voi muuttua heterosta homoksi ja päinvastoin. Kumpikas meistä oikein tyrkyttää?
Koska sinulle seksuaalisuuden eläminen arjessa on likaista "harrastamista", olen pahoillani puolestasi. Minulle ja MIEHELLENI seksi on yksi normaali osa rakkaussuhdettamme - sinulle ja vaimollesi se on kai sitten sitä "harrastamista". Halvennat Jumalaa, kun sanot seksuaalisuuden toteuttamista "harrastamiseksi". MISSÄ on annettu heterolle oikeus seksiin mutta homolle ei? Jumala ei ole niin julma; Hän loi kaikki ihmiset ja antoi VAIN heteroille luvan seksiin, niinkö? On sinulla KUMMA Jumala!
Missään MINÄ en ole sanonut, että pitäisi olla VAIN homoja ja lesboja - sinä semmoisenkin kuvitelman toit esiin. Seksuaalisuutta on heteroudesta homouteen - suurin osa meistä on hossain puolivälissä. Harvassa ovat sataprosenttiset heterot tai homot. Homoja on väestöstä n. 10 prosenttia, bi-seksuaaleja paljon enemmän.
Sinä ITSE buo sääntösi olet laatinut. Omapahan on ongelmaasi. Kyllä on helluntaiseurakunnissa työtä: "hoidellaan" homot ja lesbot hiljaisiksi...
Pahinta sontaa jutuissasi on tuo "Jumala rakastaa, mutta ei saa harjoittaa seksiä" -stoori. Oletko ihan oikeasti niin tollo, ettet tajua, että tuo on vain todistus siitä, että syrjit TAHALLASI, siis teet syrjimisen synnin TAHALLASI. Eikös ihmisten asettaminen eriarvoiseen asemaan olekaan sinusta synti? Se tahallaan jatketuista, oikeista synneistä, kun nyt muiden synneistä puhutaan! Teepäs parannus ja hanki lopultakin TIETOA, ettei homous noin pelottaisi.
Että missä kohden olet hairahtunut? Kuule: siinä kohden, kun jankutat ja jankutat etkä suostu ottaamaan tietoa vastaan. Jumala ei kieltänyt ajattelemasta. Sinä ITSE kiellät itseäsi, ihan sinä itse.
sinulla on jäänyt levy klinkuttamaan,älysi uraan,tee asialle jotain!
Esimerkiksi voisit anoa viisautta Jumalalta,että Raamatullinen viisaus saisi vihdoin opettaa tuntemaan Jumala,sillä Jumalan tunteminen on viisauden alku ja lähde, ymmärtää Raamattua, josta tällä palstalla on ensisijaisesti kysymys.
Helluntailaisuus kun on perustaltaan raamatullinen,sen juuret on syvällä Raamatussa.
Jos ei halua tietää Raamatusta mitään,ei koskaan voi tulla tuntemaan helluntailaisuutta,sillä h-herätys on ensijijaisesti hengellinen käsite.
Siihen liittyy Pyhän Hengen osallisuus saumattomasti, ei se ole vain jotain käyttäytymistä,siihen sisältyy ELÄMÄ Jeesuksessa, helluntailaisuutta pitää lähestyä siltä pohjalata,että sen Pää ja ylläpitäjä on Jeesus Kristus,sen opettajana on Pyhä Henki,se on perustaltaan ,ja perustuu anteeksi antoon ja pyhitykseen joka on Jeesuksessa,ei sen jäsenien tekemisissä,sen jäsenet elää anteeksiantamuksesta ja anteeksiantamuksessa, kaikki sen toiminta perustuu Golgatan täytettyyn työhön.
Risti on sen keskeisin sanoma,ristille naulittu Vapahtaja on sen ainut mahdollisuus pysyä elävänä ja ylipäätänsä sen olemassa oloon.
Siksi on turhauttavaa väitellä jostain homofobiasta,tai siitä onko homoilu salittu vai ei,niillä ei ole mitään yhtymä kohtaa helluntaiseurakuntaan,yhtään enempää,kuin synnillä yleensä,synti ei voi olla seurakunnassa missään muodossa,olkoon niin inhimillistä kuin vain voi olla.
Seurakunta on jumalallinen,sen toiminta on jumalallista,sen tehtävä on viedä evankeliumia kotiseurakunnasta aina maailman ääriin saakka.
Sen tehtävä on julistaa ristiin naulittua Jeesusta Kristusta,Hänen ylösnousemustaan,Hänen paluutaan noutamaan seurakuntansa,sen tehtävä on julistaa tulevaa Jumalan valtakuntaa,uutta taivasta ja uutta maata,iankaikkista elämää Jumalan valtakunassa.
Sen voima on RAKKAUS Jeesuksessa,siitäkin huolimatta,että se ei aina näy,mutta rakkaus on sen sisäinen potentiaali Pyhässä Hengessä,ilman sitä,se on kuollut ja hyödytön.
Kysymykset jostain homo-parisuhteesta ei kuulu edes sen sanastoon ,vielä vähemmin ,että se olisi millään muotoa mukana käytännön tasolla, ei yhtään enempää, kuin mikä muu tahallinen synnin harjoittaminenkaan.
Puhut rakkaudesta. Samaan aikaan kehtaat tolkuttaa, ettei puhe homojen parisuhteesta kuulu edes sanastoon. Tuo on aika pöllöä, kun nyt kerran sivistyneessä yhteiskunnassa homojen parisuhde on laillinen. Se on, se on olemassa, ja helluntailaisissakin on homoja - kuulin eilen jo yhdestä rekisteröityneestä hellarilesboparistakin! Hanki siis uusi sanakirja. Raamattu on liian vanha sanakirjaksi elävään elämään. Mrnepä kirjakauppaan!
hienoa on että pidät raamatullisen kantasi ja tuot sen vanhempana "veljenä" esiin.
Olen myös katsellut sivuja ja huomannut,että jos jotain kommentoit niin varmaa on että poikalapsi vastaa ja jos niin harvinaista sattus ettei poikalapsi niin ainakin nasse.
Raamattua tutkineena kait hoksit senkin että jos HERRAN tahdossa kuljet niin vastustaja kyllä pitää huolta että ei liikaa rauhaa anna.
SIUNAUSTA JA VOIMIA SINULLE RITARI 009 toivoo fri
ihmetellen tuota sun tyrkytystäsi,että helareiden täytys hyväksyä honoilu.
Täytyy kysästä,että olisko siinä kellekään haittaa jos eläinten kanssa alkas parisuhteeseen tai olisko se sun mielestä raamatullista jos tuota moniaiviollisuutta alettas suosimaan. katos kun kaikkia joita kohtaa tulis raamatun mukaan rakastaa ja silloinhan vois tuo kaikki olla raamatullista.
Katsellu olen jo kuukausia sinun kantaasi meihin helareihin ja siihen ettei meidän Raamattu hyväksy homoutta senkummemmin kuin parisuhdetta eläinten kanssakaan mitä sii ajat takaa, kun tiedät ettei helarit homoja vihaa vaan tahtovat elää raamatullisesti.
Jos raamattu jonkun asian synniksi pyhän hengen kautta ilmoittaa niin siitä Jumala tahtoo,että ihminen tekee parannuksen ja hylkää synnin.
Tuo oli parasta lääkettä pitkään aikaan,siunausta sinullekin !