Epäiltäisiinkö vaaleahiuksista ihmistä ulkomaalaiseksi Japanissa suoritettavassa rutiininomaisessa ulkomaalaisvalvonassa? Tai vaikkapa Kuubassa tai Ugandasta?
Suomessa ei saa epäillä tummaa ihmistä ulkomaalaiseksi koska se on rasismia jos tämä sattuukin olemaan syntynyt Suomessa tai juuri kansalaisuuden saanut.
Suomessa ei saa epäillä tummaa ihmistä ulkomaalaiseksi koska se on rasismia jos tämä sattuukin olemaan syntynyt Suomessa tai juuri kansalaisuuden saanut.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Varsin todennäköisesti epäiltäisiin. Jos näytät vaalealta länsimaalaiselta, niin tarkastuksen kohteeksi joutuminen kuitenkin on varmasti epätodennäköisempää, kuin jos olisit vaikkapa tummaihoinen tai näyttäisit esim. kaakkois-aasialaiselta. Toki yleinen habitus vaikkuttanee myös, jos näytät ulkomaalaiselta ja lisäksi vielä laitapuolen kulkijalta, niin viranomaiset kiinnostunevat herkemmin kuin puku päällä kulkevasta salarymanista. Japanin viranomaisia ei juurikaan kiinnosta, pitääkö tarkastettava heitä rasisteina tai ei, jos ja kun laki antaa oikeuden tehdä tarkistuksia niin se riittää.
Itse en ole vielä kertaakaan joutunut minkäänlaisen tarkastuksen kohteeksi näiden noin 10 vuoden aikana mitä olen Japanissa asunut, joten omakohtaiset kokemukset puuttuvat. Ulkomaalaisellahan tulee lain mukaan olla Japanissa -aina- mukanaan joko passi (jos maassa turistina (max. 3kk)) tai sitten Residence Card (jos lupa olla maassa kauemmin kuin 3kk). Residence Cardista selviää maassaololuvan status sekä voimassaoloaika jne. Viranomaisilla (esim. poliisi) on myös oikeus halutessaan tarkistaa kyseinen kortti.
Olen joskus miettinyt, että mitenkähän mahdollisen tarkastuksen kohteeksi joutunut, Japanin kansalaisuuden saanut ulkomaalaistaustainen henkilö todistaisi kansalaisuutensa, koska Japanin kansalaisella ei ole mitään velvollisuutta omistaa tai kantaa mukanaan passia tai muutakaan henkilöllisyystodistusta ja Residence Cardiakaan ei kansalaisuuden saaneille myönnetä.
Mitähän tuolla Nigeriassa tekisivät sellaiselle, joka alkaisi väittämään, ettei blondia saa sanoa ulkomaalaiseksi, kun voihan hän olla nigerialainenkin? Varmaan pääsisi hoitoon?