A-studiossa terroristista yritetään tehdä mielenvikainen, terroristi status pois. Jospa kyseessä olikin amok-juoksu.
On niillä pokkaa,
On niillä pokkaa,
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Voisko joku ehdottaa, että laitetaan rahahanat kiinni, niin kotiutumiset lähtee rullaan, eikä uusia tulijoita olisi. Esmes Viro.
Asiasta hieman poiketen...>Kun Eestin Jüri Rataksen puhe omasta kansastaan kertoi heidän olevan eestiläisiä niin sipilä heti perään hoki viroa. Eestiläiset ovat eestiläisiä , Estonia. Ainostaan Suomi kutsuu Eestiä VIROKSI. On tuo huomattu useinkin kun se virottelu on suomalaisten kopassa niin tiukassa.
Nimirasismiahan se..." Suomen eteläisen naapurimaan nimi on suomeksi virallisissa yhteyksissä Viro tai Viron tasavalta. Maassa puhutaan viron kieltä. Maan omakielinen nimi on Eesti tai Eesti Vabariik."..."Virolaiset itse ovat alkaneet käyttää nimityksiä Eesti, eesti keel ja eestlane vasta melko myöhään. Virolaisten alkuperäinen itsestään käyttämä nimitys on maarahvas. Kielen nimitys on ollut maakeel. " (kielitoimistonohjepankki-lainaus) eli kun muualla maailmassa jonkin maan nimi muuttuu , suomen johtokin alkaa puhumaan heti kyseisen maasta sen uudella nimellä. Mutta Viro se vain on ja pysyy käytäntönä.
Suurin ongelma tuntui olevan se, että joku Kauhavalla ampui muovikuula-aseella kohti turvapaikanhakijoita. Oksettavaa paskaa...
https://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuutiset/turvapaikanhakijoita-ammuttiin-ohiajavasta-autosta-kuula-aseella-kauhavalla-1.2372295
"ainakin nyt vaikuttaa siltä, että uhrit ovat valikoituneet sattumalta"
Jos sekään uutinen pitää paikkansa..ei voi enään tietää
Uhreiksi valikoitui vain naisia, mitä helevetin sattumaa se on? ketku ei uskalatanut miesten kimppuun !
Late Lapista. SSSS Ry!
Jos näiden rikollisten tekemiä hirmutekoja aletaan nivoa mielenvikaisuuden piikkiin, voi vain todeta, että se mielenvikaisuus on alkanut jo satoja vuosia sitten.
No se sama mielenvikaisuus on tarttunut noiden nivojienkin källoon. Että silleen.
Yle on aina ollut matuinvaasion kannattaja.
Kantaväestön halventaja.
Mokutusta 24/7.
Inhottaa maksaa Yleveroa. Yle lähettää täyttä sontaa ja uusintoja.
Jääskeläinen potkittiin pois, mutta sama linja jatkuu.
350 radikaalimamua leirille esim. ulkosaaristoon tai Lapin viimeiseen nurkkaan. Ehkä tekee Suomesta vähemmän kiehtovan. Miksi ihmeessä tuo porukka syö ja rellestää verorahoilla?
Jokaiseen autoon ja torikojuun lyömäase. Ehkä joku pelastuu.
Olen kantanut matujen varalta veistä mukanani jo vuoden päivät ja päätös näyttää olevan juurikin oikea.
Samoin! Suomalaisille tulee lailla taata oikeus kantaa aina puukkoa mukanaan. Matuilta pitää kieltää kaikenlaiset teräaseet. Poliisit vokkeihin ratsaamaan silloin tällöin. Vokeissa syömävälineiden tulee olla muovisia.
YLE se vaan ei suostu myöntämään että tämä Turun tapaus oli terrori-isku. Eiköhän jo huomenna todeta että tämä oli vaan yksittäistapaus ja kyllähän suomalaisetkin aina puukottavat kännissä.
Jos tämä terroristi osaa toivuttuaan asetella sanansa oikein, hänestä tulee vihervasemmiston lemmikki ja maskotti. Julkkis ja jokaisen ajankohtaisohjelman ja talkshown vakiovieras. Kirjoittaa tietysti kirjan yhdessä Jari Tervon tai jonkun muun kanssa. Menee naimisiin jonkun mallitytön kanssa ja iltapäivälehdet maksavat hunajaa haastatteluista.
Voihan sitä olla molempia. Siinä poliisin torirekonstruktiossa kiinnitti huomiota tekijän käytös, kun oli puukottanut ensin maahan sen naisen ja oli jo poistumassa paikalta, niin palasi rauhallisesti kävellen takaisin huitoen naista auttamaan tullutta miestä.
Että ennemminkin olisi toiminut sattumanvaraisesti eikä suunnitelmallisen johdonmukaisesti.
Eikös tekijä pikemminkin toiminut suunnitelmallisen johdonmukaisesti?
Hankki teräaseet, lähti varta vasten kaupungin keskeisemmällä paikalle silloin kun siellä on paljon ihmisiä ja kohdisti teot nimenomaan heikompaan kohteeseen eli naisiin saadakseen aikaan mahdollisimman paljon tuhoa ja pelkoa.
Auttamaan tulleet miehet olivat tämän suunnitelman toteutumisen esteenä. Siksi hekin joutuivat kohteeksi.
Suunnitelmaa häiritsivät myös takaa-ajoon lähteneet miehet ja lopulta virkavalta.
"heikompaan kohteeseen eli naisiin saadakseen aikaan mahdollisimman paljon tuhoa ja pelkoa."
Terrorismin yhteydessä pehmeällä kohteella tarkoitetaan siviiliväestöä ja kenen keksintöä lienee tämä naiset pehmeänä kohteena, luultavasti kumpuavat jonkun miespuolisen ajatusmaailmasta, kaiken lisäksi mahdollisimman paljon tuhoa ja pelkoa voidaan aiheuttaa monella tapaa, eikä torilla puukottaminen ole meillä sillätavoin poikkeuksillista, etteikö siihen osattaisi suhtautua, kyse tässä vähän muusta pelon aiheuttajasta.
Suomen suvakit saivat sittenkin Unelmansa toteen Suomen itsenäisyyden 100-vuotisjuhlavuoden kunniaksi.
Myös se, että oli osa terroristisolua joka ulottuu Barcelonasta Turkuun, tullaan vaikenemaan.
punayle on niin perseestä
Kauhavalla ammuttu turvapaikanhakijoita muovikuula-aseella. Suomi Ensin porukka ilmoitti medioissa että "Ei saa antaa pelolle valtaa" ja "Vuoroin vieraissa".
Onko studioon tuotu painepesuri vai hiekkapuhalluslaite?
Miksi katselette moista YLE:n aivopesuyritystä?
En ole katsonut YLE:n ohjelmia 2015 jälkeen kun he(kin) aloittivat massiivisen mamukampanjan.
Ei ansaitse katsomista-kuuntelemista, käytän aikani paljon parempaan ja voi entistä paremmin kun ei nouse verenpaine YLE:n valheiden vuoksi.
Sama jatkui Ylen annon aamuteeveessä joku puoli marokkolainen eukko selittämässä terroristin taustoja.
Suvaitkaa, kumartakaa matuterroristia viis uhreista!
Tässä on vasta alkua! Seuraavaksi posahtaa...
Yle on kyllä vastenmielinen laitos. Onneksi on mv-lehti, mistä voi lukea uutiset.
Radiossa joku tutkijatar totesi, että Marokosta lappaa tänne nuoria miehiä paremman elämän ja töiden toivossa. Sama kanava on alati huolissaan suomalaisten nuorukaisten työhaluttomuudesta ja syrjäytymisestä. Vahingossakaan ei uutisoida, mitä Suomella on tarjota em. ryhmille ja mihin hintaan.
Mitähän jos nuo mamutus miljardit käytettäisiin Suomalaisten nuorten työllistämiseen ja koulutukseen ? ? ? Olisko hieman sitä "Priorisointia " kohdistettava Suomalaisiin nuoriin ? ? ? Että silleen.
Jokainen tietää mikä se mielenhäiriö on nimeltään joka kaiken aiheuttaa. Tulijoilla se että uskovat väärään jumalaan eli saatanaan. Suvakismi on taas suomessa ongelma muttei se enää juuri normaalia kansaa koske, valtaosa on jo selkesäti ajat sitten heränneet kuplasta ja ovat jo tietoisia tosiasioista.
Puhdistus epäonnistui taas yleltä.
Samat jorinat joka kerta. Valkopesua 90 asteessa. Pitäisi jo tunnustaa rehellisesti että muslimit eivät sovellu kristittyyn maahan. Ennen muslimien tuloa ongelmia ei ollut.