Onko kenellekään tullut lihasnykäyksiä beetasalpaajasta (Bisoprolol) ? Tosi ärsyttävää... Lääkärille olen puhunut, mutta ei oikein ottanut kantaa. Ehdotti vain, että kokeilisin olla syömättä hetken aikaa, mutta minulle tulee niin karmeet tykytykset, että sitä en oikein voi tehdä...
Beetasalpaajan syytäkö
EerikL
2239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onko tämä samantyyppinen kuin Propral?
Mulla menee Propral, ja sama juttu että sydän tykyttää hirveästi jos lääke jää ottamatta. Huomasin että asteittain vähentäminen on oikea vaihtoehto. Sydän ja koko elimistö tottuu lääkkeeseen ja jos annos jää ottamatta, sydän oireilee heti.
Kokonaan en kuitenkaan ole lopettanut, mutta vähentänyt olen.
Tietysti täytyy huomioida mitä sairastaa!
Lihasnykäyksiä minulla ei ole.
Mutta silmissä on varsinkin aamuisin hiekantuntua, ja hikoilua Propral aiheuttaa myös silloin kun puuhaan jotain.
Onko sinulla bentsolääkitys? Bentsot aiheuttaa nykäyksiä käsiin ja jalkoihin silloin kun alkaa vieroitusoireet - kun ei ole ottanut pilleriä vähään aikaan.
Kyllähän lihasnykäykset ovat yleensä itsenäinen tauti. Lihasnykäyksiä hoitavat neurologit, joten käväise neurologin vastaanotolla, jossa varmaankin selviää nykäystesi syy. Itselläni on ollut noita nykäyksiä ainakin 40 vuotta. Lääkitystäkin niihin löytyy.