Eli siis oletteko persaukisia velkauunoja? Velkavehkeellä ajaville pitäisi olla tarra takaikkunaan: Olen köyhä ja pikaluottokierteessä.
Kuinka moni ajaa pankin autolla?
VainOMAKelpaa
26717
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ai että ku korpeaa, naapuri hankki uuden Audin velkarahalla ja toinen naapuri uuden passatin. Itse ajan parin tuhannen euron arvoisella foort monteolla jossa korjattavaa ja murheita riittää. Se on kuitenkin OMALLA RAHALLA OSTETTU !
Ei se suuri synti ole jos sun vanha foortti menee rikki.
Ei sulla ole mitään syytä kadehtia noita saksanrotiskoromuja.
Se vasta rumaa on kun se naapurin uusi olympiavolkkarin rotisko hajoa käsiin het uutena, eiku lakki kädessä pankinjohtajan puheille itkemään lisää velkaa että saa rotiskoon remonttirahaa.
Mäki ajelen omalla priuksella, käteisellä maksoin kun sen ostin.
Viimeiset parikymmentä vuotta tullut ajeltua käteisellä ostetuilla, harmittaa vieläkin kun nuorena tuli ostettua osamaksulla vaikka korot silloin pilvissä. Maksoin sentään etuajassa pois. Tämä ollutkin jo 15 vuotta, halvaksi on tullut, ei ole tarvinnut rikastuttaa pankkeja eikä valtiota.
Olen trafilta tiedustellut kaikkien kadunvarren talojen autojen omistajatiedot, kun saan kulutkin firman piikkiin, niin ihan järjestään on jonkin rahoituslaitoksen omistamia näiden autot, siihen päälle asuntolainat. Köyhää on, vaikka muuta koitetaan viestiä.
Olen myös köyhä. Tulot kuuluu parhaaseen viiteen prosenttiin, lainaa ei juuri ole.
Autosta kuitenkin näkee, että omalla mennään ja kuski on köyhä.
"Velkavehkeellä+ajaville+pitäisi+olla+tarra+takaikkunaan:+Olen+köyhä+ja+pikaluottokierteessä."
Miksi?+Itselläni+ei+ole+sen+enempää+auto-+kuin+asuntolainaakaan,+mutta+toisen+autoilijan+asiallisesti+riskikartoitettu+autolaina+ei+ole+minulle+tiedottamisen+arvoinen+seikka.
Hallitsematon+velkaantuminen+on+toisaalta+eri+asia.+Suomalaisten+kotitalouksien+velkataakka+on+kasvanut+jo+melko+suureksi+eli+viime+vuodenvaihteessa+126,4:ään+prosenttiin,+kun+vuotta+aiemmin+se+oli+124,2+%.+Suunta+on+huono.
Kansantalouden+tilanteen+nyt+kohennuttua+monen+olisi+hyvä+pitää+malttia+lainanotossa+ja+pyrkiä+vakauttamaan+talouttaan+velkaa+vähentämällä,+ei+suinkaan+lisäämällä.+Korkojen+nousua+ennustetaan+yleisesti+viimeistään+vuosikymmenen+vaihteeseen.+Siihen+on+nyt+oikea+aika+varautua+lyhentämällä+lainapääomaa+tasolle,+joka+kestää+tuon+muutoksen.+Kannattaa+siis+jättää+lyhennysvapaat+ja+uudet+lainat+vähemmälle+tässä+kohtaa.
<Yleisesti+korkotason+odotetaan+pysyvän+Euroopassa+matalalla+tasolla+vielä+lähivuodet,+mutta+pitkiä+asuntolainoja+harteillaan+kantavia+varoitellaan+korkojen+nousevan+ennemmin+tai+myöhemmin.>+http://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005075744.html
Minä otan mieluummin autoon lainaa, kun pistän olemassaolevan pikku säästöni siihen. Haluan ajaa uudella tai lähes uudella hyvällä autolla, ei silti millään ökyautolla vaan ihan tavanomaisella hyvällä autolla. Siitä ei saa olla huolta ja murhetta.
Pidän hyvänä ajatusta, että tileilläni on aina riittävästä käteisvaraa jopa pieniin yllättäviinkin menoihin, joten niitä en halua autoon pistää. Autolainaa maksan kuukausittain vain sen verran, ettei se haittaa muuta elämistä ja olemista.
Ymmärrän toki, että se tulee kalliimmaksi koko elinkaaren ajalta kuin maksaa käteiselle, mutta autoa en todellakaan pidä sijoituksena, vaan välttämättömänä käyttötavarana ja myös elämän helpottajana. En muidenkaan käyttötavaroiden osalta mieti niitä sijoituksina. Näin ollen hyväksyn kustannuksen, jonka mukavuudesta ja vaivattomuudesta saan sekä siitä, että minulla on jonkinmoinen käteiskassa koko ajan olemassa, vaikka siitä seuraa autolaina. Minua ei myöskään häiritse yhtään, vaikka auton omistaja rekisteriotteessa on rahoitusyhtiö/pankki.
Muita velkoja minulla ei ole, joten autolaina ei pelota.
Autosta velkaa enemmän kuin omakotitalosta, mutta alla sentään S500 mersu hybridi kaikilla herkuilla
Minulla oma Z4, sitä ennen oli oma M5. Sehän se naapureita eniten korpee kun tarkistaa rekkarista että omahan se on :D
Pankkilainaa ei voi tarkistaa rekisteriotteesta. Se siitä omistuksesta.
Jos on varaa ajaa 100 tonnin autolla, on varaa ajaa 100 tonnin autolla. Sillä ei ole merkitystä, miten rahoitus on järjestetty; onko rahat kaivettu takataskusta (ani harva varakaskaan seisottaa pankkitilillä isoja summia, puhumattakaan käteisen piilottelusta patjan alla), onko otettu pankkilaina (jolloin papereissa omistajana auton käyttäjä) vai rahoitus (jolloin omistajana rahoitusliike).
Vrt. vuokraloiset selittävät olevansa varakkaita, kun on pankkitilillä peräti tonni. Vuokraloiset selittävät, ettei omistusasuja omista yhtään mitään, koska hänellä on lainaa ja asunto siis pankin omaisuutta. Vaan eihän se näin mene. Asunto on aina oma, vaikka sitä olisi käytetty velan panttina. Lisäksi sitä velkaa on esim. 100 k€ ja asunnolla arvoa 250 k€ = varallisuutta 150 k€ vs. touhutonnimiehen 1 k€. Lisäksi pitää huomioida touhutonnimiehen velat, pikavipit ja vuokrarästit.
Touhutonnimiehellä on katkeria kokemuksia juurikin autolainoista. Siksi touhutonnimies on niin katkera pankkeja kohtaan ja kuvittelee kaikkien lainanottajien olevan samalla lailla kusessa.
Touhutonnimies on elänyt yli varojensa. Touhutonnimiehellä ei oikeasti olisi varaa autoon, mutta tyhmä kun on, touhutonnimies on kuvitellut, että auton kulut ovat vain "satanen kuussa bensaan".
Autolaina on touhutonnimiehen mielestä rahaa, joka menisi muutenkin ja auton vaihtohyvitys on puhdasta voittoa. Lisäksi saa myös vaihtohyvityksen verran alennusta uuden hinnasta - tuplahyöty (ei, tämä ei ole vitsi, vaan touhutonnimiehet ovat suoli24 palstalla esittäneet laskelmiaan, joissa hyvityshinta lasketaan kaksinkertaisena ja saadaan auton omistaminen näyttämään helpolta keinolta rikastua).
Touhutonnimies halusi kalliimman auton kuin mihin touhutonnimiehellä oli varaa. 5 vuoden laina-ajallakin kk-erästä tuli liian suuri, joten touhutonnimies otti lainan, jossa on pieni kk-erä, mutta suuri viimeinen maksuerä. Sehän on aivan sama asia kuin ottaa 10 vuoden laina, jonka loppuosa erääntyy kertalaakista maksettavaksi 5 vuoden kohdalla, mutta touhutonnimies ei osaa näin pitkälle ajatella. Kun autoa on pidetty 5 vuotta, se on pakko vaihtaa, kun tililtä ei kuitenkaan löydy 5 000 € loppulainan kuittaamiseksi.
Touhutonnimiehen suunnitelma kusi. Tämä on voinut tapahtua monellakin tapaa
1) autoon tuli kallis vika, jonka korjaamiseen touhutonnimiehellä ei ole varaa. Rikkinäisen auton arvo on enää 3 000 €, mutta lainaa on jäljellä 8 000 €. Touhutonnimies on kusessa.
2) 5 vuotta tuli täyteen ja lainan 5 000 € loppuerä piti maksaa. Liian pieneksi viritetyn kk-erän vuoksi auton arvo oli laskenut nopeammin kuin laina lyhentynyt - autolla onkin arvoa enää 6 000. Tilillä on vaan 1000 €. Raha ei riitä loppuvelan kuittaamiseen, joten auto on pakko myydä. Myynnin jälkeen on käsissä 2 000 €... melkoinen downgreidaus, jos edellinen auto oli 15-20 tonnin hintaluokassa.
Typeryytensä vuoksi touhutonnimies on puilla paljailla ja ajaa nyt tonnin ritsalla, jonka takalasiin touhutonnimies on liimannut lapun "oma ja maksettu".
Touhutonnimies yrittää helpottaa oloaan vakuuttelemalla, että pihlajanmarjat ovat happamia. Emmää haluaisikaan ajaa 100 000 € autolla, koska sellaisen omistaa paha pankki, joka minunkin rahani vei.
Työssäkäyvät ihmiset tosiaan maksaa vukraloisisännän lainat asunnosta ja kokkareet pyrkii korottamaan asuntojen hintoja että vain kokkareloisilla olisi varaa niihin.
On sillä merkitystä miten rahat käyttää, 100 000 auton arvo ehkä 60 000 kun saanut maksetuksi, mutta 5 000 auton arvo tippunut samassa ajassa ehkä tonnin, kun pitää 10-20 vuotta niin säästyneet rahat voi käyttää johonkin järkevämpään.
Ei minulle kenenkään autot käy kateeksi tai ole tarvetta pilkata, maksavatpa millä tavalla tahansa, mutta asuntojen hinnat ja vuokrat pitäisi saada järkevälle tasolle, tietysti autojenkin hintojen olisi syytä tulla alemmaksi.
Nyt on kyllä aika karua yleistämistä.
Vai että vuokraisäntä on loinen. Millä perusteella?
Hän sijoittaa yritykseen nimeltä asunto suuren summan rahaa ja odottaa rahalle tuottoa. Ihan sama tilanne on yritysten kanssa.
Voit aivan hyvin itsekin ostaa asuntoja tai yrityksiä ja tehdä niillä rahaa. Siihen vaan liitty riskejä ja paljon hoidettavia asioita. Oletko varma että pystyt hoitamaan tuon?
Perityillä rahoilla ja suhteilla vuokraloisisännät niitä asuntoja ostelee, eikä ole moraalisesti oikein vaikka ottaisi lainaa niitä asuntoja varten. Vuokraustoiminta pitäsi olla pääsääntöisesti yhteiskunnan hoitamaa, jolloin voitotkin koituisi veronmaksajien hyväksi, nyt pelkästään lisää veroja. Mene sinäkin rehelliseen työhön, ei kenekään kuulu pystyä elättämään itseään yhden tai muutaman asunnon vuokratuloilla, jos on varaa ostaa kokonainen kerrostalo, niin sen tuloilla voisi jo pärjätä käymättä itse töissä.
Pahin loinen mitä voi olla, rahastaa pakollisella perustarpeella täysin kohtuuttomia summia ja kokkarepoliitikot pakottaa kustantamaan järjettömät tulonsiirrot asumistukina työläisiltä rikkaille vuokraloisisännille. Samaa paskaloissakkia kaikki jotka olleet päättämässä vuokrasäännöstelyn lopettamisesta, asumistukimenot aivan kohtuuttomat ja kokkareet haluaa koko ajan yhä enemmän matuja, että vuokraloisisännät saisi rahastaa yhä enemmän. Pelkästään yksi ruotsalainen omistaa yli 4000 vuokra-asuntoa hesassa ja kaikki voitot asumistuista valuu Ruotsiin. Asuntojen hinnat ja vuokrat nostettu keinotekoisesti pilviin, ettei tavallisilla työläisillä ole edes varaa tai järkeä ostaa omaa asuntoa.
Paras mitä voisi tapahtua on että asuntokupla puhkeaisi, asuntojen hinnat ja vuokrat romahtaisi, joutuisitte menemään töihin ja myymään asunnot halvalla pois. Kokkareet saisi joutua kaikki matujen listimiski.
On se mukavaa ku ei tartte näitä peniksen jatkoja.- Pääasia että pääsee paikasta toiseen.- Ja kesälommaa 52 viikoa vuodessa :D
Siis mitä tarkoitit peniksen jatkoilla? Rahoituksella hankittuja autoja?
Hah..taitaa osalla ahistaa kun ei saa velaksikkaa uusia autoja..pittää pikkusen kiinnostaa jos utelee onko oma vai rahoitusyhtiön..
Pitäskö hommata elämä...
no ei ahista yhtään kun on varaa kaivaa omasta taskustaan eikä tarvi pankista ruinata kuten ruinais tikkunekkua äitiltä
Varakkaallahan on varaa ottaa lainaa, ei kai siinä muuten olisi järkeä..
paskapuhetta. varakkaan ei tarvitse ottaa lainaa koska varakkaalla on varaa omasta takaa.
eli luuseripelle olet.
helppohan se on uusi auto saada kun saat sen osamaksulla.
jos sulla olis varaa, et lainaa kyselis.
T. varakas
Ite ajelen liisarilla mutta jos nyt seuraava auto olisi oma niin hyvinkin voisin ostaa jonkun 35-40ke auton lainalla vaikka säästöjä olisi useampaankin tuollaiseen. En ymmärrä miten laina tekisi minusta köyhän.. ehkä joku viisaampi selittää...
Jeesus tuskin on kuskinasi.
Tottakai auto ostetaan lainalla, joko pankista tai autoliikkeen välittämänä. Näinhän on käytännössä lähes kaikkien, jotka haluavat ajaa uudella autolla ja itse sen ostavat. Etukäteissäästäminen on lähes aina utopiaa.
Työsuhdeautoilijat ja liisarit maksavat autoilustaan liisinmaksuina ja veroina. Ei Suomessa kukaan pääse ilmaiseksi autoilemaan.
Poislukien tietysti nämä 'kestorikkaat', joita täällä aina nousee tämäntapaisten keskustelujen yhteydessä. Hehän ostelevat autoja taskurahalla lähes vuosittain. Johan nyt heiltä putoaa taskusta yhden halpisauton hinnan verran pikkurahaa matkalla parkkipaikalle avaimia taskusta kaivaessa.
"Etukäteissäästäminen on lähes aina utopiaa."
Ei suinkaan. Jos esimerkiksi säästää 200 €/kk, on kolmessa vuodessa säästänyt 7.200 euroa. Sillä vaihtaa helposti kolmevuotiaan pikkuauton uuteen. Vähän ajavalle riittänee 150 €/kk.
Auton tavoittelija vain valitsee, haluaako ensin auton ja sitten maksaa vähitellen sen hinnan lisättynä koroilla ja mitä lie tilinhoitomaksuja niitä onkaan, vai säästääkö ensin hinnan ja sitten ostaa auton. Kumpikaan tapa ei ole ilmainen ja vaatii enemmän kuin taskurahat.
Minä en ostanut autoa 18-vuotiaana heti ajokortin saatuani, vaikka moni kaveri niin teki. Lainailin isäni autoa ja maksoin vain bensakulut. Käytin sitä myöhemmin myös lauantai- ja sunnuntaityössäni, eikä minun tarvinnut maksaa kiinteitä kuluja.
Opiskelin, ja kun sain autoa edellyttävän kokoaikatyön 28-vuotiaana, ostin käytetyn. Toisen opiskelun jälkeen taas työhön päästyäni vaihdoin 15 vuoden ikäisen 6-vuotiseen. Ja sen kolmen vuoden päästä uuteen pienempään. Ja sen jälkeen aina kolmen vuoden välein samankokoiseen uuteen.
Jokainen voi periaatteessa itse valita, säästääkö ensin auton hinnan ja vasta sen jälkeen kuluttaa muuhun, kuten vaikka etelänmatkoihin. Kaikilta se ei onnistu erilaisten talousyllätysten takia, mutta taloutta suunnitellen ja säästäväisesti eläen moni onnistuukin. Lainakierteessä eläen ja lottovoittoa tavoitellen yleensä ei.
Olen vasta viime vuosina tajunnut, että jotkut oikeasti kuulemma ottavat autoon lainaa tai käyttävät jotain osamaksuja, joista en tiedä yhtään mitään.
Oma ensimmäinen autoni 18-vuotiaana oli vain 7000 euron arvoinen, mutta uudenveroisena pidetty. Sillä ajoin pitkään, kunnes ostin opiskelujen jälkeen uuden auton ja sitten taas uuden. Käteisellä, enkä koskaan muuta harkitsisikaan. Näin ovat vanhempanikin aina tehneet.
Jos on tuhlaaja, eikä säästöjä kerry, niin sitten ostaa jonkun 2000 - 5000 euron auton. Kyllä silläkin hyvän auton voi löytää.